Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Premierul Catu s-a vaccinat ca sa-si poata bea cafeaua alaturi de ...!

S-a vaccinat degeaba ? Daca asteapta valul 4 ?

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 minutes ago, Enki said:

Poti sa nu fii de acord, asta nu schimba datele. Eu nu ti-am dat datele din burta, nu le-am inventat eu. Ca raspuns la cresterea numarului de cazuri pe acest segment de populatie, Israelul a accelerat vaccinarea pentru copii si adolescenti.

Link, ceva? 

Este foarte puțin probabil ca noile cazuri de coronavirus din Israel să se datoreze doarcopiilor și adolescenților. Părereas mea.

Nu știu, de aceea te întreb. Mă uit la noi și văd că adolescenții și copiii reprezintă o cantitate infimă din noile cazuri de coronavirus. Copiii și adolescenții din Israel să fie, așa, mai „slabi” genetic? Deci până nu pui o statistică oficială în acest sens, nu te supăra, însă nu consider că o asemenea explicație ar fi plauzibilă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile oficiale sunt deja compromise. Nu mai au credibilitate .

La cate anomalii si fracturi de logica prezinta, nu trebuie sa mire pe nimeni ca nici macar un cioban simplu nu mai are incredere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Enki said:

Atentie, nu am zis ca SE DATOREAZA copiilor si adolescentilor. Am zis ca pe ei i-a lovit, 1/3 din cazurile noi sunt la ei. 

Bun. Doar 1/3 din cazuri. Dar rămân celelalte 2/3 din cazuri, adică două treimi, care sunt majori și care s-au vaccinat. Putem face și acest calcul: 2/3 din 486 de noi cazuri din Israel au fost majori, ceea ce înseamnă cam 324 de cazuri. Și întrebarea rămâne: De ce Israelul are în ultima săptămână  cam 324 de noi cazuri în medie, din populația vaccinată, pe când la noi există doar 30- 60 de noi cazuri din aceeași populație majoră?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Rayn a spus:

Premierul Catu s-a vaccinat ca sa-si poata bea cafeaua alaturi de ...!

S-a vaccinat degeaba ? Daca asteapta valul 4 ?

Asta e logica ta?

Tu nu te speli că oricum te vei murdari?

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, Rayn said:

Informatiile oficiale sunt deja compromise. Nu mai au credibilitate .

La cate anomalii si fracturi de logica prezinta, nu trebuie sa mire pe nimeni ca nici macar un cioban simplu nu mai are incredere!

Bine, tu te-ai dus deja în extrema care nu mai are încredere în informațiile oficiale.

Noi câțiva de aici, ne străduim să înțelegem lucrurile prin prisma informațiilor oficiale la care avem acces.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Bun. Doar 1/3 din cazuri. Dar rămân celelalte 2/3 din cazuri, adică două treimi, care sunt majori și care s-au vaccinat. Putem face și acest calcul: 2/3 din 486 de noi cazuri din Israel au fost majori, ceea ce înseamnă cam 324 de cazuri. Și întrebarea rămâne: De ce Israelul are în ultima săptămână  cam 324 de noi cazuri în medie, din populația vaccinată, pe când la noi există doar 30- 60 de noi cazuri din aceeași populație majoră?

Israelul are 80% din populatia adulta vaccinata. De unde ai tras concluzia ca dupa ce scazi categoria de varsta pana in 19 ani din cei care au facut covid, celelalte 2/3, sunt toti numai si numai din populatia vaccinata? Un link, ceva?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
33 minutes ago, Enki said:

de ce, de ce, de ce?

I don't give a fuck anymore. Nu ma mai intereseaza.

Discuta cu Rayn, ca uite, se gudura pe aici sa il bage cineva in seama.

Poi, dacă nu te mai interesează, asta e altă problemă. 

Pe mine și pe alții ne interesează să înțelegem, pentru că e un aspect care face parte din viața noastră și care ne-a marcat. 

Încercăm să înțelegem lucrurile, nu așa?

Și nu e vorba de ceea ce face Rayn pe aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa ajungi la minut cu mesajele, ca vad ca citezi de acum o ora. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Enki said:

Israelul are 80% din populatia adulta vaccinata. De unde ai tras concluzia ca dupa ce scazi categoria de varsta pana in 19 ani din cei care au facut covid, celelalte 2/3, sunt toti numai si numai din populatia vaccinata? Un link, ceva?

 

Atenție! 

Israelul are vaccinată în momentul vorbirii 59,9 % din populație complet vaccinată, adică, cu ambele doze. Ăstea sunt datele oficiale. Și uite linkul care se actualizează zilnic: https://edition.cnn.com/interactive/2021/health/global-covid-vaccinations/

Mai departe, doar tu ai afirmat că „Israelul are 80% din populația adultă vaccinată”.  Pe ce bază? 

Am zis că afirmația făcută de tine ar fi totuși una rezonabilă.

Mai departe, ai zis „Atentie, nu am zis ca SE DATOREAZA copiilor si adolescentilor. Am zis ca pe ei i-a lovit, 1/3 din cazurile noi sunt la ei.” Și eu am făcut doar un calcul aritmetic strict bazat pe afirmația ta. 

Înțelegi acum? 

 

 

cc

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×