Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rayn, site-ul jandarmeriei este un bun exemplu de ASA NU în informare. Aoleu dar câtă prostie e în instituția aia... De ce ar face site-ul excepție?

Te invit sa cercetezi acolo mult și bine ca vei găsi doar necorelari și neadevăruri, informații neactualizate, etc. Dar te rog, nu ai cum sa ii bănuiești de nazism ca instituția e pur și simplu plina de prosti, total neprofesionista și inutila, dacă ma întrebi pe mine. Papa bani publici degeaba. 

Cauta al site mai de încredere, te rog. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Rodica` said:

Rayn, site-ul jandarmeriei este un bun exemplu de ASA NU în informare.

Cauta al site mai de încredere, te rog. 

Eu am precizat deja ca nu am incredere in autoritati, tu ce faci mama Rodica, o iei pe urmele mele?

in OMS ai incredere?

ia de colea...mask2.png.0b3d20b6b7c40cedea3b05909f7582af.png

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa va reamintiti postarile din urma cu aprox o luna

stiu, ie greu pentru unii, dar insistati

veti gasi postari referitor la capacitatea de a asimila cunoastere, ce va trebuie fizica, chimie, matematica, geografie...etc...

eu am postat cum ca taman toate acestea la un loc va ajuta sa...OBSERVATI

va mai dau un exemplu

 

p1.thumb.PNG.afe3a2a1cc7a65a9f5b49b99b8b1c956.PNG

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno, asta recomanda ei. Nu uita ca au recomandat și stoparea administrarii dozei a 3-a. Sunt recomandări dar nu obligații.

De OMS zic. 

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Rayn a spus:

Va rog sa va reamintiti postarile din urma cu aprox o luna

stiu, ie greu pentru unii, dar insistati

veti gasi postari referitor la capacitatea de a asimila cunoastere, ce va trebuie fizica.... 

va mai dau un exemplu

 

p1.thumb.PNG.afe3a2a1cc7a65a9f5b49b99b8b1c956.PNG

Aviara a fost? Nu mai știu dar am citit și eu articole de genul... E plin netul cu asa ceva. Și erau astfel de articole și la începutul pandemiei. Care e neregula? 

Ioi, nu mai am chef, Rayn, sa îți răspund ca nu duce nicăieri argumentația ta. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Rodica` said:

.... Care e neregula? 

Ioi, nu mai am chef, Rayn, sa îți răspund ca nu duce nicăieri argumentația ta. 

 

io am precizat ca-i greu.

greu de debarasat de/dupa indoctrinare.

cand ma uit la cate anomalii mai gasesc si care musai trebuie sa le expun.........

 

 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Rayn a spus:

io am precizat ca-i greu.

greu de debarasat de/dupa indoctrinare.

cand ma uit la cate anomalii mai gasesc si care musai trebuie sa le expun.........

Amu tu expune-le. Nu faci decât sa sporești șirul de informații neavizate și neprofesioniste care duce clar la dezinformare și ceață groasa privind subiectul. Dă-i înainte ca nu ești singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca oricine are dreptul sa puna la indoiala orice. Asta unu.

Doi. Cu atat mai mult cu cat - atat in lume, cat mai ales la noi in tara - s-au ascuns nenumarate informatii cruciale, e de datoria noastra, daca dorim, sa cercetam.

Daca nu era Vlad Voiculescu care sa incerce pe ici, pe colo, sa transparentizeze procesul, nu s-ar mai fi aflat nici pana astazi de mii de morti necalculati in statistici.

Iarasi, de ce nu se fac demersuri pentru a se produce si la noi antivirale - nu se stie, nu se vrea. La noi, daca ai ajuns la terapie intensiva, sansa sa te refaci e aproape de zero; in conditiile in care cam in oricare spital din lume, sansele sunt mai ridicate. Asta pentru ca nu gasesti mai nimic in spitale, niste scheme bazate mai mult pe antibiotice (?!), si nu pe antivirale in fazele incipiente ale unei infectii grave.

Daca e sa ne uitam la ăi mari, se vorbeste de mai bine de un an de o varianta actualizata a vaccinului, cei de la Pfizer o au mai mult ca sigur, poate o si testeaza, nu stiu, tot ziceau de ea, apoi, dintr-odata, tacere. De ce? E limpede, nu? S-au facut/comandat miliarde de doze din prima varianta, hai sa o epuizam pe asta, sa ne mai umplem de cateva catralioane. De ce sa le epuizam dandu-le celor din Africa si alte tari fara posibilitati de cumparare?, bagam aici doze cate putem. De unde se pot scoate verzisori.

E cat se poate de clar ca varianta asta de vaccin e slaba in raport de tulpinile din prezent, imunitatea scade foarte rapid, unii nici nu fac anticorpi (numai din jurul meu stiu trei persoane asa) etc, etc, etc. Cum poti sa crezi in buna-credinta a astora de vegheaza asupra sanatatii si protectiei sociale, cand au lansat un vaccin in mai putin de un an si nu au pus pe piata, la doza 3, unul actualizat noilor variante dupa o perioada mai mare de timp? Ii intereseaza de sanatatea noastra, atat timp cat scoatem banul, restul, o mica protectie acolo, asa, tangential.

Personal sunt vaccinat de cand a venit randul categoriei mele. Opinia mea e ca e departe de a fi bun (vezi si exemplul Israel, care abia acum, pe la doza 4, a scazut in nr de cazuri, si acum iarasi cazurile in crestere din Vest, de UK nici nu mai zic) si de a-ti oferi o siguranta, de aici si riscul ca daca esti in varsta si ai si alte boli (grave), indiferent ca esti vaccinat cu varianta 1 de vaccin, tot esti pasibil de a muri. Ceea ce e la ordinea zilei, cel putin la noi cu lipsa de dotare si nosocomialele din spitale. Nu mai zic de a te infecta sau de a raspandi, de unde si parerea mea ca restrictiile trebuie sa fie generale, nu doar pentru cei nevaccinati. Macar ca daca nu vrei sa ii protejezi pe cei care refuza sa se vaccineze, cel putin pe cei care nu pot sa o faca, si NU sunt putini, sunt o gramada de persoane care nu se pot vaccina din pricina altor boli, altele care au avut reactii urate de la prima sau a doua doza (de genul cum a fost fina mea), sau copii. Cat timp si un vaccinat raspandeste virusul, macar de dragul celor care nu se pot vaccina, si ma refer cat timp valul e in plin, consider ca restrictiile ar trebui sa fie aceleasi pentru toata lumea. Altfel doar ne jucam de-a protectia sociala si cu sanatatea publica.

Cred ca vaccinul ne ofera o protectie si sustin ideea de vaccinare.

Pe de alta parte, desi se poate, nu ni se ofera inca cele mai bune mijloace de protectie. De pilda, o varianta actualizata de vaccin. Din pricina asta putem suspecta si guvernul, si UE si OMS si pe oricine de insuficienta buna-credinta.

Nu cred ca trebuie sa ne departajam in tabere. Toti suntem oameni, haideti sa ne protejam si sa fim buni cu cel de langa noi, indiferent cum ar fi el. Am vazut niste persoane cand luasem un autobuz, la un moment dat, care efectiv s-au luat la bataie din pricina unei masti. Au rezolvat ceva asa? Nu. Cu violenta si ostilitatea nu se rezolva absolut nimic. Sa ne bucuram ca mor oameni si asa, de frica, se vor vaccina altii? Nu, clar nu!

Nu mai incep o discutie si despre ridicola campanie care s-a facut la noi, in general, pe marginea vaccinului si a masurilor de protectie. Si despre tzepele care s-au dat si cu masti etc, etc.

Sa fim doar mai ingaduitori. Mai... oameni. Atat. Nu trebuie nici sa ne inchinam la vaccin, nici sa ne dam in cap, nimic. Virusul nu mai e cum a fost la inceput, asta e clar. Sunt persoane tinere, sanatoase, eventual si vaccinate si care tot ajung in spital cu forme nasoale. Si da, stiu cazuri punctuale, din cercul de prieteni si de cunoscuti. De fapt, nu stiu de ce ar fi asta un mister? E clar ca nu e infailibil. Il facem, cei care putem, ca nu avem incotro.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×