Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Olga, Stilul nostru de calatorit e deobicei cu cazare aproape de cat mai multe obiective in toate directiile, deci luam cel mult cateva sandwhich-uri si apa in rucsac, lanterne nu ne lipsesc niciodata ca avem stilul sa ne bagam prin toate cotloanele si gaurile din stanci pe care le intalnim, inclusiv pe burta ne-am tarat odata ca am vazut ca se deschidea pestera mult pe inaltime dupa vreo 5-metri de tavan foarte jos. Mai era de explorat acolo dar n-am putut eu sa ma urc ca era prea sus, se facea un culoar luuuung intr-un colt in capatul grotei, asta era prin zona Petrosaniului.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi aduc aminte bine, am parcurs pestera Cetatea Radesei, care e  in apropiere, traseul subteran are numai 260 de metri, dar e spectaculoasa. Aici trebuie lanterna de cap. E interesant sa intri pe o parte si sa iesi pe alta parte. 

"Intrarea în peșteră se face de pe malul stâng. Are un portal monumental înalt de 15 m, dupa care se ajunge în Sala Mare luminată prin 4 hornuri. Întraga podea este acoperită de blocurilor mari de stâncă, printre care se strecoară apele cu un vuiet asurzitor formând repezișuri și cascade care trebuiesc trecute. Urmează o zonă îngustă și lipsită de lumină până ajungem în zona de sub Fereastra I, un alt aven care perforeazăpachetul de calcar. Urmează un canion strâmt, lipsit de lumină, cu marmite turbionare tipice de eroziune dupa care se aunge la ieșirea în Poiana Rădesei. Traseul parcurs în subteran are 260 m și o denivelare de 36 m. Nu are formațiuni carstice spectaculoase, dar peștera are un important potențial turistic."

 

Platoul Padis este bogat in oferte, e bine sa cumperi un ghid turistic doar cu el. Mi-am amintit si de Poiana Florilor, un loc splendid.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine de stiut, ca vad multe la TV, accidente aici, lumea pleaca nepregatita si se mira ca sub munte nu se impart cele necesare ca in saloanele de popice unde se ofera si pantofi si de tot ce mai este nevoie.  Eu am copilarit pe varf de munte cu ghetari si zapezi vesnice, am vazut turisti din orase mari in pantofi cu tocuri si cautau unde-i baia langa barlogul ursului brun.   Venea Lica Gheorghiu la vanat ursi cu tac-su si o mare armata de vanatori de munte care trageau in urs ... Unchiul era sef vanator in zona, noi din cabana printre crapaturi in scanduri priveam scena nocturna.  Niciodata n-am fost in zona Petrosaniului, voiam sa vizitam Castelui Huniazilor dar ploua torential ca in timp de Muson si nu se vedea NIMIC ... parca ploua cu lapte ... am continuat drumul la Viena si doar ca am ajuns in aeroport, ne-a ajuns din urma ploaia ce nu s-a mai vazut nici acolo.  Nu mai fac planuri, daca am chef merg undeva ... dar n-am.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu au sens discutiile despre stabilirea adevarului in aceasta situatie. Nu e nimeni din noi in pozitia de a avea privire de ansamblu, si daca ar fi, nu va putea sa convinga pe altcineva ca are dreptate

Nu cred ca stabilirea adevarului sau dreptatii ajuta pe cineva. Pe toti ne-a afectat si afecteaza aceasta situatie, unii se imbolnavesc, altii isi pierd joburile altii isi pierd confortul, altii le pierd pe toate. E o situatie care ni s-a intamplat si e clar ca nu poate fi controlata. Control freaks asa cum suntem majoritatea desi nu vrem sa recunoastem, vor incerca sa se iluzioneze ca au totul sub control fie prin studierea pandemiei si acceptarea adevarului emis de oficialitati, fie prin construirea adevarului propriu chiar daca e in discordanta cu cel oficial. E doar o iluzie. Nu avem ce controla, nu avem ce schimba. Ce putem face este sa fim alaturi unii de altii incercand sa contracaram efectele pandemiei ( indiferent ca e provocata de virusi sau microbi sau ca nu exista deloc) si ale consecintelor acesteia , consecinte care sunt reale.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, observant a spus:

Daca-mi aduc aminte bine, am parcurs pestera Cetatea Radesei, care e  in apropiere, traseul subteran are numai 260 de metri, dar e spectaculoasa. Aici trebuie lanterna de cap. E interesant sa intri pe o parte si sa iesi pe alta parte. 

"Intrarea în peșteră se face de pe malul stâng. Are un portal monumental înalt de 15 m, dupa care se ajunge în Sala Mare luminată prin 4 hornuri. Întraga podea este acoperită de blocurilor mari de stâncă, printre care se strecoară apele cu un vuiet asurzitor formând repezișuri și cascade care trebuiesc trecute. Urmează o zonă îngustă și lipsită de lumină până ajungem în zona de sub Fereastra I, un alt aven care perforeazăpachetul de calcar. Urmează un canion strâmt, lipsit de lumină, cu marmite turbionare tipice de eroziune dupa care se aunge la ieșirea în Poiana Rădesei. Traseul parcurs în subteran are 260 m și o denivelare de 36 m. Nu are formațiuni carstice spectaculoase, dar peștera are un important potențial turistic."

 

Platoul Padis este bogat in oferte, e bine sa cumperi un ghid turistic doar cu el. Mi-am amintit si de Poiana Florilor, un loc splendid.

 

 

Acum 33 minute, The Unknown a spus:

Bine de stiut, ca vad multe la TV, accidente aici, lumea pleaca nepregatita si se mira ca sub munte nu se impart cele necesare ca in saloanele de popice unde se ofera si pantofi si de tot ce mai este nevoie.  Eu am copilarit pe varf de munte cu ghetari si zapezi vesnice, am vazut turisti din orase mari in pantofi cu tocuri si cautau unde-i baia langa barlogul ursului brun.   Venea Lica Gheorghiu la vanat ursi cu tac-su si o mare armata de vanatori de munte care trageau in urs ... Unchiul era sef vanator in zona, noi din cabana printre crapaturi in scanduri priveam scena nocturna.  Niciodata n-am fost in zona Petrosaniului, voiam sa vizitam Castelui Huniazilor dar ploua torential ca in timp de Muson si nu se vedea NIMIC ... parca ploua cu lapte ... am continuat drumul la Viena si doar ca am ajuns in aeroport, ne-a ajuns din urma ploaia ce nu s-a mai vazut nici acolo.  Nu mai fac planuri, daca am chef merg undeva ... dar n-am.

 

Acum 13 minute, Kleopatrah a spus:

 

Nu au sens discutiile despre stabilirea adevarului in aceasta situatie. Nu e nimeni din noi in pozitia de a avea privire de ansamblu, si daca ar fi, nu va putea sa convinga pe altcineva ca are dreptate

Nu cred ca stabilirea adevarului sau dreptatii ajuta pe cineva. Pe toti ne-a afectat si afecteaza aceasta situatie, unii se imbolnavesc, altii isi pierd joburile altii isi pierd confortul, altii le pierd pe toate. E o situatie care ni s-a intamplat si e clar ca nu poate fi controlata. Control freaks asa cum suntem majoritatea desi nu vrem sa recunoastem, vor incerca sa se iluzioneze ca au totul sub control fie prin studierea pandemiei si acceptarea adevarului emis de oficialitati, fie prin construirea adevarului propriu chiar daca e in discordanta cu cel oficial. E doar o iluzie. Nu avem ce controla, nu avem ce schimba. Ce putem face este sa fim alaturi unii de altii incercand sa contracaram efectele pandemiei ( indiferent ca e provocata de virusi sau microbi sau ca nu exista deloc) si ale consecintelor acesteia , consecinte care sunt reale.

Iată trei postări consecutive care nu au nici o legătură una cu alta! :lol2:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne lasam dupa iluzionistii care au provocat ideea sa ne fie frica de moarte, ajungem in Sclavagism!!!   Asta este scopul suprem unde vor sa ajunga, sa ne traga pe sfori ca pe marionete.  Nu era mortalitate inainte pe Planeta decat acum???   Ca sa nu par ca vorbesc aiureli, spitalele erau desfiintate ca acum, erau goale, in parcarea vizitorilor si pacientilor nu era nici o masina???  La locul de munca NU se mergea bolnav copt, cu tuse si febra si altele de frica sa nu fi dat afara ca lipsesti prea mult???   Copiii nu aduceau acasa boli, scarlatina, pojar, tuse magareasca, boli de plamani de piele de la mizerie si altele???  Totul are o limita, e timp de negociat PACE ...  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Kleopatrah said:

 

Nu au sens discutiile despre stabilirea adevarului in aceasta situatie. Nu e nimeni din noi in pozitia de a avea privire de ansamblu, si daca ar fi, nu va putea sa convinga pe altcineva ca are dreptate

Nu cred ca stabilirea adevarului sau dreptatii ajuta pe cineva. Pe toti ne-a afectat si afecteaza aceasta situatie, unii se imbolnavesc, altii isi pierd joburile altii isi pierd confortul, altii le pierd pe toate. E o situatie care ni s-a intamplat si e clar ca nu poate fi controlata. Control freaks asa cum suntem majoritatea desi nu vrem sa recunoastem, vor incerca sa se iluzioneze ca au totul sub control fie prin studierea pandemiei si acceptarea adevarului emis de oficialitati, fie prin construirea adevarului propriu chiar daca e in discordanta cu cel oficial. E doar o iluzie. Nu avem ce controla, nu avem ce schimba. Ce putem face este sa fim alaturi unii de altii incercand sa contracaram efectele pandemiei ( indiferent ca e provocata de virusi sau microbi sau ca nu exista deloc) si ale consecintelor acesteia , consecinte care sunt reale.

Asa este, ai venit ca un emisar cu mesajul potrivit :surrender:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, gargbird a spus:

Iată trei postări consecutive care nu au nici o legătură una cu alta! :lol2:

formula perfecta pentru a-l invoca pe gargbird :smartass:

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, gargbird a spus:

Iată trei postări consecutive care nu au nici o legătură una cu alta! :lol2:

Pe vremea asta NIMIC n-are legatura cu nimeni si nimic, observ deja o dereglare lejera de alunecare spre sud la cei din jur, unul din vecini isi pierde mintile aproape, este la limita puterilor.

Mai conteaz aceste 3 postari???  scriem sub influenta momentului ca toti mari poeti, romanieri sau alti ganditori ... citez "de ce pana mea se opreste in cerneala, ma intreb"  era o conditie acolo, nu lipsa de cerneala sau de hartie, eventual idei, era preocupat de ceva din exterior ... cred.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la covidiadă, mâine se vor atinge niște praguri psihologice, să le spunem așa, și ușor de reținut. Respectiv:

10 000 000 infectați

și

     500 000 de morți.

Bineînțeles, vorbim de datele oficiale furnizate de wordometers.info.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×