Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Lectii de viata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am sa pun acest topic la capitolul ,,Dragoste'', dar nu trebuie sa va rezumati la ea.

Si am sa va rog sa aduceti aici povestile acelor oameni care v-au atins de-a lungul vietii, care v-au inspirat si care v-au facut, fie chiar si pentru o clipa, sa recastigati incredere in umanitate sau puterea de a merge mai departe chiar si atunci cand v-a fost mai greu.

Eu am multi astfel de oameni care mi-au ramas intipariti in suflet prin faptele pe care le-au facut. Oameni-invatatori, as putea spune, oameni de la care simt ca am invatat o lectie sau mai multe - desi de multe ori nu m-am ridicat nici macar aproape de puterea lor de a ..fi. Indiferent ca e vorba de a fi mai:

- plin de compasiune

- practic

- puternic

- sanatos

- plin de viata

- diplomat

- pragmatic

-descurcaret

-amabil

-selectiv

si orice altceva va inspira pe voi in viata. Mai sus sunt doar cateva exemple concrete.

 

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, NicolaeT a spus:

Prosteala. Toata omenirea e un gunoi.

Si sa gandesti asa te ajuta la..?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, NicolaeT a spus:

Ce conteaza cum gandesti ? Cu ce schimba asta faptul ca semenii tai te-ar omori cu prima ocazie ?

Nu conteaza perceptia prin care iti traiesti viata?

Pana sa mori, traiesti.

Nu tine de tine cand si cum ai sa mori, acolo unde nu tine - dar tine de tine cand si cum sa traiesti.

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tie isi place sa te minti ca oamenii cu care interactionezi nu sunt defapt niste criminali in asteptare, atunci mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dormit prost az-noapte? Ai rămas cu vreun cârcel la gât, sau cum?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, NicolaeT a spus:

Daca tie isi place sa te minti ca oamenii cu care interactionezi nu sunt defapt niste criminali in asteptare, atunci mult succes!

la ce m-ar ajuta sa vad un posibil criminal in fiecare om pe care il vad?

as ajunge mai usor la paranoia, as dormi mai bine noaptea, as avea mai mari sanse la supravietuire, as fi mai fericita sau..ce anume?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam. Daca nu-ti pasa de adevar, n-ai decat sa te minti cu ce vrei tu. Asta nu inseamna ca adevarul se va schimba cu ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Cum ziceam. Daca nu-ti pasa de adevar, n-ai decat sa te minti cu ce vrei tu. Asta nu inseamna ca adevarul se va schimba cu ceva.

Nici nu ma ajuta sa ma incred in perceptia ta asupra adevarului.

Cu ce ma ajuta? Cu absolut nimic, din contra. Ar trebui sa ma sinucid de-a dreptul, la ce rost sa mai traiesc?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×