Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cabinetul Filosofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Stu' a spus:

Problema nu e ca mi-am pierdut rabdarea pe forum - ci, dupa cum am spus, mi-am pierdut-o in general, doar se reflecta si pe forum.

Nu o lungeam daca nu interveneati ca sunt mitocana sau nedreapta cu el.

Nu imi retrag faptul ca l-am facut impertinent si consider ca a fost impertinent si fata de voi, nu doar fata de mine. 

 

Hoo, hoo, hold your horses.

N-am zis ca esti mitocana. Am vorbit exact despre verde-n fata si cum unii se mandresc cu asta, dar il folosesc doar ca sa arate lucrurile negative, ca altfel ar fi toata ziua peste tot laudand si admirand verbal ceea ce ii place.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il puneam fata in fata cu oglinda.

Daca ar face mai multe pentru cei din jur - as intelege cand vine si acuza niste credinciosi de lipsa de etica pentru ca au o anumita credinta.

Dar nu face. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Enki a spus:

Hoo, hoo, hold your horses.

N-am zis ca esti mitocana. Am vorbit exact despre verde-n fata si cum unii se mandresc cu asta, dar il folosesc doar ca sa arate lucrurile negative, ca altfel ar fi toata ziua peste tot laudand si admirand verbal ceea ce ii place.

Atunci nu vad de ce ai simtit nevoia sa imi dai replica cu : exista diferenta subtire intre a spune verde in fata si a fi mitocan. Ca eu spusesem de mine ca am sa incep sa spun verde in fata...poate am inteles gresit. Nu consider ca am fost mitocana cu el.

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Stu' a spus:

Atunci nu vad de ce ai simtit nevoia sa imi dai replica cu : exista diferenta intre a spune verde in fata si a fi mitocan. Ca eu spusesem de mine ca am sa incep sa spun verde in fata...poate am inteles gresit. Nu consider ca am fost mitocana cu el.

 

Tocmai pentru motivele pe care ti le-am spus, pentru ca te mandresti cu verde-n fata, cu faptul ca nu indulcesti vorbele si cu onestitatea brutala.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma mandresc?

Cum ma mandresc, Enki? Pentru ca am realizat ca alta cale sa nu imi pierd rabdarea de tot - n-am? 

Ba da! Vreau sa am rabdare sa indulcesc.

Vreau sa am si nu imi mai ajunge pentru toti. Eu interactionez cu foarte multi oameni in diverse proiecte.

Asa ca ma menajez si o sa am doar cu cei care vor avea atitudinea corecta fata de mine. Cu exceptia copiilor si a celora pe care ii simt cu reale probleme. Cu ceilalti mai putin.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine afirma despre sine sus si tare ca spune omului ceva verde-n fata, se mandreste cu asta, ca e brutally honest. O vede ca pe o virtute, desi uneori cand o spune despre sine, o poate face cu un aer de modestie si umilinta, gen "nu stiu daca e bine sau nu dar eu fac asta" sau "n-am avut incotro, a trebuit sa o fac", stiind ca vor veni aprobarile sub forma "foarte bine faci ca faci asa"

Cei care nu se mandresc cu asta, dar o fac, nu afirma despre ei acest lucru, nu il aduc in discutie cu referire la propria lor persoana.

In fine, din moment ce nu cunosc cine este acest personaj controversat si ce istoric aveti de spui de jocuri psihologice si urmarit din umbra, prefer sa urmaresc discutia pana ma lamuresc. Sau pana ma lamureste cineva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca aici e coltul filosofului, iar eu sunt si un filosof, in felul meu, pasionat de filosofie de tanar, am sa ofer si eu perspectiva mea asupra lipsei de rabdare. Si am s-o fac impartial si stiintific obiectiv, in stilul meu inconfundabil. 

In opinia mea indelung slefuita in ceasuri fericite de meditatie asupra lumii si a spiritului uman, am descoperit, studiindu-mi psihicul incalcit, dar si mintile semenilor mei stranii, ca lipsa de rabdare provine de la faptul ca oamenii apara idei gresite. Ei iubesc aceste idei gresite, nu doresc sa le schimbe. Se simt bine in confortul lor caldut, aromat. Insa le face placere sa se vada pe ei insisi ca fiind capabili de dezbatere, nuantati, obiectivi, deschisi la minte. Asa ca intra in dezbateri cu arsenalul lor de idei gresite, punandu-le pe masa la testare comuna. Acolo ei observa nauciti ca ideile lor gresite sunt facute praf de catre ideile corecte ale altora, pentru ca ideile corecte sunt adevaruri, iar adevarul sparge ideea gresita ca o piatra care loveste o vaza din dinastia Ming, splendida in imitarea originalului, dar falsa in esenta.

Posesorul ideilor gresite intra in disonanta cognitiva. El intelege in adancul sau ca ideea corecta a celorlalti este adevarul, pentru ca ii simte frumusetea dura, genuina. Dar isi confunda, vai! ce trist, ideea gresita cu sinele sau. El nu poate renunta la ideea gresita, asa cum un copil nu vrea sa renunte la ursuletul lui drag, smotocit si flocait si slinos, doar pentru ca a dormit cu el de micut. Sau poarta dupa el o carpa zdrentuita, pentru ca este "paturica lui", talismanul lui.

Disonanta cognitiva este super obositoare. Cel care a intrat in fibrilatie cognitiva sufera, se zvarcoleste, dar nu vrea sa dea drumul ideii gresite, pentru ca, desi stie ca este ultragresita, e a lui, a cocolosit-o de multa vreme, cam de pe vremea cand era un bot de huma cu ochi splendizi care era dus la bunici la biserica si privea lumea cu mirare metafizica, iar creierutul lui era prea nedezvoltat in cortextul prefrontal pentru a putea intelege ca ideile gresite cu care il infecteaza parintii dragi, bunicii dragi si comunitatea draga erau gresite de milenii. Pentru ca el iubeste neamul, familia, comunitatea urbana, prietenii de la bisericuta maramuresana, cu preoti corupti care fura mosteniri, dar acestea sunt lucruri ignorate si despre care nu e frumos sa vorbesti.

Atunci posesorul ideii gresite, care nu poate renunta la ideea gresita, pentru ca simte in mod eronat ca astfel si-ar pierde sinele, dar el nu stie ca nu e asa, da vina pe cel care a venit cu ideea corecta. Va zice minciuni despre el (de exemplu, ca sta si nu face nimic pentru comunitate, cand de fapt acel tip s-a luptat toata viata cu balaurul si a fost ars pe 90% din suflet de gurile de foc ale acestuia, in vreme ce apologetul sistemului religios malefic a validat si intarit balaurul, ca sa faca balaurul si mai mult rau celor care ii denunta monstruozitatea). Spune ca e impertinent. E ca o fetita miculuta si draguta, atat de fermecatoare, care e furioasa pe maturul ce i-a demonstrat ca Mos Craciun nu exista. "Cum? Nu exista fabrica de jucarii la Polul Nord? Nu se poate, e atat de urat ce zici!" Maturul ii explica plin de rabdare ca decat o fictiune frumoasa, dar care ascunde monstruleti in spate, mai bine sa ne suflecam mainile sa cladim o fabrica reala de jucarii aici, langa noi, fara sa mai intarim balaurul odios. Dar fetita e suparata foc! 

In concluzie: atunci cand expui idei corecte, adevaruri, nu iti vei pierde niciodata rabdarea. Asa cum eu am dovedit in dezbatere o rabdare care m-a uluit pana si pe mine insumi! Un adevarat filosof ce a atins ataraxia! Si asta fara eforturi. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa renunt la minciunile ce imi  infestau mintea. Si mintea s-a clarificat ca un cristal, si acum ideile corecte se sustin singure, pentru ca adevarul straluceste in intunericul manipularilor balaurului.

Cine se ataseaza de idei gresite va fi inevitabil nerabdator, iritat. Pentru ca nu le poate apara de fapt, fiind ele minciuni primite de la altii, precum si autoamagiri. 

Multumesc pentru dezbatere, sunteti extraordinari, dragilor, va iubesc pe fiecare! (cum ar zice Florin Piersic)

Editat de observant
typo
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
26 minutes ago, observant said:

 

Multumesc pentru dezbatere, sunteti extraordinari, dragilor, va iubesc pe fiecare! (cum ar zice Florin Piersic)

Chiar mă iubești și pe mine? Sau...doar așa, mai cu sughițuri, adicătelea, cu disonanță cognitivă:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

Chiar mă iubești și pe mine? Sau...doar așa, mai cu sughițuri, adicătelea, cu disonanță cognitivă:laugh:

Stai sa vezi ce mă iubeste pe mine când afla ca-s  Aseneth. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti o minte frumoasa, prietene. O minte sclipitoare. Ca un diamant ce licareste in obscuritatea lumii, pentru ca luna luciditatii isi varsa razele in el, iar el se joaca frumos cu ele, caleidoscopic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×