Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cabinetul Filosofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Kleopatrah a spus:

Stai sa vezi ce mă iubeste pe mine când afla ca-s  Aseneth. 

Tu esti poezie pura, Aseneth, esti arhetipul de care vorbea Baudelaire cand fredona sub soarele bucuriei de a trai, despre tine canta el astfel: 

"Frumoasă sunt, cum este un vis cioplit în stâncă
Şi sânii mei de care atâţia se striviră
Poeţilor o mută iubire le inspiră,
Materiei asemeni, eternă şi adâncă.

În larg azur ca sfinxul stau mândră şi ciudată;
Mi-i inima de gheaţă şi trupul cum sunt crinii;
Urăsc tot ce e zbucium tulburător de linii
Şi nu plâng niciodată şi nu râd niciodată.

Poeţii, pe vecie ursiţi făpturii mele,
Ca-n faţa unui templu cu mândri stâlpi senini,
Îşi vor petrece viaţa în studii lungi şi grele;

Căci am, ca să-i înduplec pe-aceşti amanţi blajini,
Oglinzi în care totul mult mai frumos se-aşterne:
Adâncii mei ochi limpezi, plini de lumini eterne."

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Stu' a spus:

De ce sunt nedreapta?

Sa lasam asta cu impartialitatea deoparte momentan. 

Daca vrei sa imi spui, poti sa imi spui. Atata timp cat ai atitudinea corecta fata de mine am sa ma straduiesc sa am rabdare sa te ascult. Si chiar sa iti apreciez interventia.

O sa iti spun cand o sa ma simt pregatita sa o fac asa cum se cuvine, sper ca nu te superi. Si nu cred ca se poate plange cineva de pe forum - sau din alta parte - ca l-am tratat cu superioritate, erijandu-ma intr-un fel de instanta suprema, daca vreodata, foarte rar, am adus acuze cuiva, am facut-o avand motive bine intemeiate. Pe unele nu le-am explicat, poate aici poti sa ma consideri vinovata, dar nu am facut-o pentru ca celui caruia i-am adus acuze sa nu ii cada definitiv cununita de roze pe care altii i-o vedeau inca pe cap, am preferat sa pic eu intr-o lumina nefavorabila, nu pentru ca sufar de sindromul martiriului, ci pentru ca, asa e, adevarul elibereaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kleo, zi că nu te-a dat pe spate?! :laugh:

 

observant, prietene, mercic pentru vorba cea bună! pe bune, chiar aveam nevoie! :biggrin:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observant e un tip genial, Vriies, eu i-am simtit lipsa pe forum, trebuie sa recunoastem ca se pricepe cum sa invarta cuvintele, dar Aseneth nu e genul care sa pice pe spate in fata unor cuvinte frumoase care miros a lauda, chiar daca contin mult adevar, picioarele ii sunt bine proptite in pamant. :smile: Hai ca nu ma mai bag unde nu imi fierbe oala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Fiero said:

Observant e un tip genial, Vriies, eu i-am simtit lipsa pe forum, trebuie sa recunoastem ca se pricepe cum sa invarta cuvintele, dar Aseneth nu e genul care sa pice pe spate in fata unor cuvinte frumoase care miros a lauda, chiar daca contin mult adevar, picioarele ii sunt bine proptite in pamant. :smile: Hai ca nu ma mai bag unde nu imi fierbe oala.

Poi, normal. Io m-am tot chinuit ani buni s-o dau pe spate pe Aseneth și fără reușită. Îți dai seama că nu mi-ar cădea bine să știu că a făcut-o observer doar din două versuri! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vrea nimeni sa imi spuna si mie cu subiect si predicat cine e Observant? Sa zica asa, verde-n fata?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

Nu vrea nimeni sa imi spuna si mie cu subiect si predicat cine e Observant? Sa zica asa, verde-n fata?

Eu nu mai sunt acum decat un observator, o bucata de nimic inzestrata cu reflectie. O constiinta redusa la ultima esenta. Constiinta ultima, care nu mai are atribute, nume, caracteristici sociale. Cum ar putea ei sa iti spuna ce sunt? In viata trecem prin etape, iar in aceste etape pierdem ceea ce credeam ca suntem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Sorry, dar nu ma multumeste raspunsul.

Eu te iau asa cum esti si postezi acum si pentru mine oricum esti nou nouț, fara trecut, dar vad ca pe aici s-au starnit furtuni si se aduc in discutie vendete, jocuri psihologice si conspiratii de-a dreptul. Iar mie imi place sa aflu lucruri, sa am informatii.

Deci, ne-am mai intalnit pe forum cu alte ocazii?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×