Sari la conținut
Forum Roportal
provolvo

Concediu Kusadasi

Postări Recomandate

Am fost si eu anul acesta la Kusadasi. In mare a fost ok, statiunea curata, peisaj superb. Am fost cu avionul pana la Bodrum si apoi 2 ore cu un maxi taxi pana la Kusadasi. Am fost cazati la hotel Arora ****, care era cam de ***... in fine... ca minusuri la hotel as mentiona faptul ca receptionerii nu prea stiau limba engleza, fapt care mi se pare inacceptabil ptr o astfel de statiune si rangul hotelului... In plus, (am avut demipensiune) aveau o regula tampita - nu aveai voie sa introduci in hotel mancare si bautura, inclusiv apa! Apa de la chiuveta e infecta, nu e potabila. Asta mi s-a parut revoltator, noi am venit in prima zi cu apa la hotel si nu ne-au dat voie sa o ducem in camera! Dar pana la urma ne-am descurcat, cumparam apa din oras si o duceam in camera in geanta de plaja avand grija sa nu lasam pet-urile goale in camera (te taxau la pretul hotelului - o stcla de juma' de litru de apa plata era 1,5 Euro!!), a doua zi le luam din nou in geanta de plaja si le lasam la gunoi in oras. In hotel nu au fost f amabili, probabil ptr ca nu am lasat niciun bacsis...la ei chestia asta e generalizata au cutii "TIP BOX" peste tot - la recetia hotelului, in autocarul cu care am fost in excursii, la maxi taxi, etc... Mancarea buna, insa felurile de mancare nu variau f mult... In bazar poti negocia insa nu cu toti si pana la un punct... Personal ma enervau cum te stresau cand te apropiai de magazinele lor, stateau afara ca la agatat. Transportul insa (maxi taxi sau dolmus) e f bine organizat, teceau din minut in minut maxi taxi din statiune catre oras si invers. Mancarea in oras nu e f ieftina (o bere Efes e 4 lire, deci cam 8 RON, un hamburger 5 lire, un doner intre 5-10 lire; 1 dolar e cam 1,28 lire si 1 euro - 1,7 lire turcesti) insa destul de buna. Apa costa 1 lira 1 litru si jumatate. Am facut si 2 excursii cu o agentie turceasca din oras la Efes si la Pammukale, a meritat, pana la Pamukkale drumul e obositor (6 ore dus-intors) insa terasele de calcar merita vazute, plus muzeul de acolo si izvorul Cleopatrei. Am vizitat si casa Fecioarei Maria de la Efes, a fost of. Ambele excursii au avut pranzul inclus. Cel mai bine e sa schimbati banii in lire turcesti, asa am facut noi, daca cumparati in euro sau dolari va pacaliti ptr ca ei rotunjesc in favoarea lor. Cum plaja din fata hotelului este inpracticabila, am mers la Ladies Beach, unde e super, noi am fost la sezlonguri unde se platea (12 lire 2 sezlonguri+o umbrela) dar era mai sigur si mai curat. Alt minus la hotel era ca nu aveau deloc program artistic, seara te plictiseai, luam cina pe la 20.00 si apoi stateam pe sezlongurile de la piscina si vorbeam, era monoton. Una peste alta e ok, daca nimeriti si la un hotel ca lumea e chiar super:)

SALUT!MESAJUL MEU SE ADRESEAZA CELOR CARE POT OFERI DATE DESPRE KUSADASI.AS VREA SA STIU SI EU CUM ESTE DRUMUL CU MASINA DIN BULGARIA PANA IN TURCIA? DACA SE MERITA CU AUTOCARUL SAU CU AUTO PERSONAL? SE MERITA DEMIPENSIUNE SAU ALL INCLUS? AU BUFET SUEDEZ LA FIECARE MASA? CU CAT MAI MULTE DATE CU ATAT MAI BINE... TREBUIE PASAPORT DAT FIIND FAPTUL CA TURCIA NU E MEMBRA UE? VIZA?MERCI FRUMOS....
Da, trebuie pasaport la intrarea in TURCIA, nefiind membra UE, si se achita o taxa de viza de 10 euro sau 12 dolari. Eu am fost cu avionul. Daca vrei sa mai si faci excursii se merita demipensiune, daca nu pleci pe nicaieri si stai prin zona, merita all inclusive. Da, e sistem bufet suedez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

In curand voi pleca in Kusadasi,impreuna cu familia.Am obtinut multe informatii contradictorii privind hotelul Grand Oscelik.As fi recunoscatoare pt.orice informatie noua;fie ea buna sau rea...

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva informatii despre hotelul ADAKULE din Kusadasi? Am vrea sa mergem la anul cu copiii, dar am asa o vaga impresie ca plaja hotelului e cam nasoala, chit ca se lauda ca e privata, umbrelute si sezlonguri si toate cele... a fost cineva acolo, stie cum e?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna stie cineva ceva despre hotel Ephesia - Kusadasi! Mi-ar placea sa aflu detalii si pareri!

Va multumesc

hotelul este relativ nou..

are 4* si servicii all inclusive

problema este ca nu este in statiune...

are si site de prezentare...

pot sa-ti spun cate ceva despre Kusadasi...

am fost acolo..

ca idee.

1.apa marii--foarte calda in iulie august insa plina de pietre si arici de nmare..

daca vreti sa faceti baie in mare este indicat sa va cumparati niste incaltari speciale pentru asa ceva

va vor proteje de aricii de mare..

2.plajele sunt foarte aranjate.( sezlonguri , umbrelute)

grija mare---daca intrati pe o alta plaja in afara hotelului platiti sezlong si umbrela

3.se pot inchiria scutere

4.distractii: doua parcuri de agrement--Aqualand si Adaland

Aqualand este super fain--au multe tobogane, discoteca in aer liber, bowling, bar in piscina, fastfood-uri,fitness pe iarba verde, biscina cu valuri si cel mai si cel mai frumos--traseu de raffting...

Adaland este mai friendly--pentru copii --dar este frumos

intrarea este aprox 20 euro..

la intrare iti poti incarca in card cu o suma de bani si cu acel card platesti peste tot ( fastfood. bauturi)

la plecare ti se returneaza restul de bani

( asta este o treaba buna pentru ca nu stai cu banii dupa tine )

5. discoteci...in centru kusadasi exista o strada numai cu discobaruri---intrarea este libera dar platesti consumatia--care nu este tocmai ieftina.--4-5 euro o bere

6. bazar...toata statiunea este un bazar---gasesti ce vrei..

7. recomand -kioftele turcesti, salatele.-burger king--

8. de vizitat...centrul comercial Soke--( cam 40 km )--doar pentru cei ce vor sa-si cumpere haine.

9 de vizitat Mili park---nu este departe--dar trebuie masina...

recomand ultima plaja a parcului...plaja privata...

este o zona unde poti face snorkeling printre stanci....super misto,,superb.

ce sa-ti ma spun...

daca este concediul de vara este foarte fain...

merita din plin vizitarea parcurilor de distractie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hotelul cica e foarte fain,are piscina si pentru adulti si pentru copii,pare-mi-se si acolo masa e in stil bufet suedez,...singurul incovenient ar fi ca e departe de centru,dar nu-i problema,sunt maxi-taxiuri.Ultimul e pe la 23 parca si primul la 7.

 

5. discoteci...in centru kusadasi exista o strada numai cu discobaruri---intrarea este libera dar platesti consumatia--care nu este tocmai ieftina.--4-5 euro o bere

daca este concediul de vara este foarte fain...

 

Da,da...Bar Street.Plin de englezoaice ... barbatii nu sunt lasati sa intre decat insotiti de femei.Se dau si tricouri cu numele localurilor pe gratis :haha:

E 5 euro o bere sau un pahar de Turkish Cola rasuflat(un fel de American Cola la noi) :haha:

 

O plaja foarte faina este Ladies Beach(e cam departe de centru,dar cred ca e in partea spre Ephesia) ...Oricum am fost foarte incantata de aproape orice plaja pe care am fost.In unele locuri apa era incredibil de curata,nu ma asteptam.

 

In general shaormele la ei se dau cu patrunjel si carne de oaie :lol2: .Nu se gaseste peste tot cu pui.Si inghetatele sunt absolut delicioase,si-acum le mai plang.

 

Undeva aproape de Bar Street este un bazar ... e plin de haine si genti Chanel si Versace contrafacute si kitchoase :haha: Dar gasesti niste saluri absolut superbe. :lol2:

 

Daca tot esti pe acolo,neaparat sa mergi si la Pamukkale :doh:

 

Chiar daca-s in centru,sunt o gramada de hoteluri de doi lei,iar Ephesia e o buna alegere,nu conteaza ca-i departe,trust me.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca stiti drumul,nu este periculos deloc. :D Va trebui oricum sa faceti un popas in Bulgaria.

Cunosc pe cineva care a mers ani la rand asa,nu-i nici o problema :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SALUT

ARE CINEVA IDEE DACA ESTE PERICULOS O SINGURA FAMILIE CU MASINA?

nu este periculos daca se conduce prudent..

este o portiune de drum in bulgaria care taverseaza muntii..

este o parte mai obositoare...

este bine sa fiti in vama giurgiu pana in ora 7 am...( se schimba tura)

si drum intins prin bulgaria pana in turcia...

faceti popas in Chanakale..o noapte...chanakale este in partea asiatica ..( faceti traversare cu bacul )

ajungeti acolo in jur de orele 19-20pm

trebuie sa va grabiti pentru ca ultimul bac este pe la ora 19..( asa era acum ceva vreme---cred ca asa este si acum)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×