Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu ai verificat daca ai vreo boală autoimuna? Te intreb pentru ca fiica unei prietene a descoperit de curând ca durerile de picioare si faptul ca abia mai putea merge ar fi cauzate de o boala autoimună. La al doilea RMN, facut de doctorul la care am fost si eu ieri, pentru ca pe primul l-a facut degeaba, i-au descoperit ca are necroza de cap femural. Apoi a fost la mai multi doctori, ortopezi si neurochirugi, si majoritatea, in afara de unul singur, i-au spus ca o sa aiba nevoie de operatie (proteze), altfel ajunge in caruciorul cu rotile. Doar un doctor le-a zis ca nici nu vrea sa se gândească la proteze, e foarte tânără, are 26 de ani si tocmai a luat rezidentiatul. Si tot doctorul respectiv i-a spus ca e foarte important sa descopere care e cauza ce i-a declansat boala, ca el crede ca in spatele necrozei se afla o boala autoimuna, fie de natura tiroidiana, fie reumatologica, fie hematologica. Si ca doar facandu-si analize complexe va reusi sa descopere factorul declansator, adica boala autoimuna care se afla in spatele bolii vizibile, necroza, si tratand boala autoimuna va reusi sa stopeze si evolutia necrozei. Si i s-a mai spus ca fumatul si bautura sunt interzise in astfel de cazuri. De alte substante, nici nu poate fi vorba.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doctorita endo la care am fost a zis ca am "tiroidita", fara a specifica altceva. In plus, am un chist de 2,8 cm tiroidian.

Si ghici ce a zis idioata. Ca nu ma poate repara, nu exista leac ptr ce am eu. :)))

La diagnostic scrie doar " tiroidita cronica ". Mi-a mai spus ca o sa continui sa slabesc in mod alarmant, dar nu e treaba ei haha.

Insa la mine se vad pe RMN, cat si pe radiografii, toate... Stricaciunile

Uite, am dansat la petrecerea de Craciun si acum, de foua zile, aproape trei, inca merg schiopatat cu dureri crancene de genunchi si la L1-L2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Melania a spus:

Doctorita endo la care am fost a zis ca am "tiroidita", fara a specifica altceva. In plus, am un chist de 2,8 cm tiroidian.

Ceea ce spun nu este stiinta ca nu sint de meserie insa, am vazut paciente cu tiroida si toate erau foarte grase  si aveau gatul parca crescut in corp intr-un weird way.   S-au marit volumul corpului cu foarte multe kg saracele.    Pe undeva cred ca a gresit la diagnozare.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×