Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Probleme la scoala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ziceti nimic de profii aia harnici care si-au dat demisia din invatamantul prost platit de la stat si au firme de meditatii. Cu venituri la vedere. Bravo lor. Aia da. 

Prin urmare poti fi si prof bine platit. Dar numai prin munca si efort.  La stat sau in privat.  Ca legea nu interzice sa fii prof la stat si sa dai meditatii cu venituri la vedere. 

Ei, dar pentru asta e nevoie sa fii harnic si competent.

Competenta profilor....... auleu ce ne doare asta 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. 

Te invit sa trăiești tu cu, hai, 2000 de lei în mână, fara alte venituri și să plătești chirie in Cluj-Napoca. Doar atât. Pe la 30 de ani, hai 28.

Doar atât e diferența :)

sa o lăsăm așa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Rodica` a spus:

Nu ziceti nimic de profii aia harnici care si-au dat demisia din invatamantul prost platit de la stat si au firme de meditatii. Cu venituri la vedere. Bravo lor. Aia da. 

Prin urmare poti fi si prof bine platit. Dar numai prin munca si efort.  La stat sau in privat.  Ca legea nu interzice sa fii prof la stat si sa dai meditatii cu venituri la vedere. 

Ei, dar pentru asta e nevoie sa fii harnic si competent.

Competenta profilor....... auleu ce ne doare asta 

Ba zicem.

Sunt niste excepții :))

poți fi prof bun la stat dacă ești sfânt. Daca nu, te muti la privat. Bravas națiune, asta meriti.

Pai Io ce tot spuneam? Că de ce sa ai 2 joburi ( și la școală și acasă  )când poti avea unul și bine plătit? De dragul națiunii, poate. Atât.

si asta nu se poate pretinde nimănui. O face doar daca vrea.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Miercuri_ a spus:

Ok, am gresit putin sumele,  o zici ca si cum as fi facut o eroare de milioane de euro, in conditiile in care oricum ideea era alta. Tu zici 1900, Rodica zice peste 3000. Sigur eu trebuie sa am dreptate 

Și Rodică se referea la cei peste 10 ani vechime, sa ne înțelegem . Ca restul nu sunt Profi, ci profesorași, chipurile ( 5 ani e senior oricine, numai Profu nu)  Fii mai atent. Reinventam convenții, să iasă bine.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, profii nu se implica pentru ca nu au salarii multumitoare.

Problema e, cel putin in cazul specific de care vorbeam eu, poate or fi si in alte parti, ca se implica.

Metodele insa, nu stiu in care univers paralel ar aduce rezultate

Sa le spui copiilor care se bat in ora si se injura si apoi te injura si pe tine ca te bagi, ca nu e frumos ce fac si ca trebuie sa se poarte mai frumos, si sa le explici de fiiiecare data de ce nu e bun acest copmportament.... eu chiar nu inteleg de ce se mai deranjeaza... pentru ca e la mintea cocosului, si vizibil, ca aceasta practica pedagogica nu a dat roade niciodata.

 

Ofer ca mostra o postare de pe fb:

Mai jos mesaj de pe un grup de părinți și profesori. Cred și eu că se întâmplă așa (și la clasa pregătitoare a fiică-mii, în special unii băieți, una-două sar la bătaie) dacă tot aud în jur că "lasă, că e normal să ...., că-s copii...". Si oricum unii dintre părinți nu respectă școala, o mai cotesc pe lângă ce li se recomandă de la școală și copilul preia. S-a ajuns inclusiv la a spune copil de pregătitoare doamnei învățătoare: "bag cuțitul în tine". Chiar eu am văzut un copil care a luat pe furiș de acasă nunceak și îl învârtea printre copii. Degeaba se spune ca nu știe cadrul didactic să atragă, clasele sunt mult prea aglomerate. E o lipsă de personal acută în învățământ (de la paznici, femei de serviciu (fac părinții curat), la cadre didactice. În afară de autostrăzi și spitale, ar trebui să cerem și condiții mai bune în învățământ.

Mesaj primit
" De anul acesta am o ora pe saptamana la clasa pregatitoare. 33 COPII. 33!! Iubesc copii, am o experienta destul de mare in spate. Lucrez de ani de zile cu copii de toate varstele. Stiti cum este la aceasta clasa? Un cosmar! Clasa extrem de mica, abia ai loc sa treci printre banci. Ce am sesizat din prima zi: sunt extrem de violenti. Se imping, se cearta, se bat. Ma intreb de unde atata violenta? De ce sunt atat de agitati? In timpul orei un baietel s-a ridicat si s-a dus glont la alta fetita cu creionul in mana spunandu-i: "daca nu taci iti scot ochiul cu creionul". Am crezut ca mor. Din doua miscari am fost langa el si i-am luat creionul din mana. L-am intrebat de ce e asa suparat si i-am explicat ca el e baietel si trebuie sa protejeze fetitele si nu sa le scoata ochii cu creionul si cum o poate rani. Mi-a raspuns: "Asa sunt eu doamna, mai nervos. Asa m-am nascut. Mama zice ca asa sunt eu nervos de cand m-am nascut".
Alt baietel s-a dus sa arunce o hartie la cos, colegul de banca a scos sticla de apa si a turnat-o toata pe fisa de lucru.
Alta fata suparata pe colega de banca ca nu i-a dat creionul, i-a dat o palma peste fata.
Alta fetita s-a ridicat si i-a dat cu caietul in cap celui din fata. O intreb de ce a facut asta si-mi raspunde: "ca asa vreau eu".
Pierd ora smulgand creioane din mana, explicand, corectand... Am copii care isi doresc sa participe la ora, sunt politicosi, asculta indicatiile, sunt curiosi, lucreaza, imi pun intrebari dar sunt vizibil afectati de ceilalti.
Sunt preocupati de orice altceva. Pari indiferenti la orice activitate: joc, cantec, colorat. Nu au rabdare.
Am discutat cu doamna invatatoare si spera ca incet, incet se vor linisti. Munceste extrem de mult cu ei, in pauze sta cu ei, le sterge nasul, le incheie sireturile dar simte uneori ca e in zadar. Orice le explica, copiiii ii raspund: mama a zis sa..., mama nu ma lasa....
Am copii care au flatulente, care ragaie si rad zgomotos de grozavia facuta.
Trist este ca doamna ia calmante. Asa am ajuns? E cumplit sa predai la 33 de copii. E minunat sa predai la 15 copii. Ai timp pentru fiecare in parte. Dupa o astfel de ora, raman mereu fara voce, sunt epuziata fizic si psihic. Imi vine sa ma duc acasa, sa imi pun patura pe cap si sa nu vad pe nimeni.
Sa nu imi spuna nimeni ca nu stiu sa controlez clasa sau sa le captez atentia. In fiecare ora pun pasiune si daruire. Orele mi le fac cat mai atractive si conform varstei lor, intru mereu in clasa zambind chiar daca imi plesneste capul de durere. La sfarsitul orei, multi dintre copii vin si ma strang in brate.
E trist ca multi se vor pierde pe drum. As vrea sa ajung la toti dar e imposibil.
Pot intelege ca unii vin de acasa fara minim de educatie ca poate atat pot parintii dar nu pot intelege de ce parintii distrug acasa tot ce construim noi la scoala!
Vina ne apartine tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Stu' a spus:

Exact. 

Te invit sa trăiești tu cu, hai, 2000 de lei în mână, fara alte venituri și să plătești chirie in Cluj-Napoca. Doar atât. Pe la 30 de ani, hai 28.

Doar atât e diferența :)

sa o lăsăm așa.

Dar eu nu am zis nicaieri ca e salariul mic sau mare. Sunt total de acord cu tine, doar ca eu vorbeam de altceva.

Da, salariile sunt foarte mici, dar marirea lor, chiar daca se impune, nu o sa faca curatenia la care te astepti tu.

In plus, pe langa mizeria de la orase, sa nu uitam de cata populatie rurala are romania. Cu suplinitori analfabeti, care alearga din sat in sat de dragul statutului. Si oricat ar fi salariul, tot ei vor avea posturile. Pentru ca asa vrea directorul sau primarul, sau cine o mai vrea, care sunt si ei analfabeti.

Sa nu vorbim despre titularizari si repartizari, ca e dezastru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Sherlock a spus:

Am inteles, profii nu se implica pentru ca nu au salarii multumitoare.

Problema e, cel putin in cazul specific de care vorbeam eu, poate or fi si in alte parti, ca se implica.

Metodele insa, nu stiu in care univers paralel ar aduce rezultate

Sa le spui copiilor care se bat in ora si se injura si apoi te injura si pe tine ca te bagi, ca nu e frumos ce fac si ca trebuie sa se poarte mai frumos, si sa le explici de fiiiecare data de ce nu e bun acest copmportament.... eu chiar nu inteleg de ce se mai deranjeaza... pentru ca e la mintea cocosului, si vizibil, ca aceasta practica pedagogica nu a dat roade niciodata.

 

Ofer ca mostra o postare de pe fb:

Mai jos mesaj de pe un grup de părinți și profesori. Cred și eu că se întâmplă așa (și la clasa pregătitoare a fiică-mii, în special unii băieți, una-două sar la bătaie) dacă tot aud în jur că "lasă, că e normal să ...., că-s copii...". Si oricum unii dintre părinți nu respectă școala, o mai cotesc pe lângă ce li se recomandă de la școală și copilul preia. S-a ajuns inclusiv la a spune copil de pregătitoare doamnei învățătoare: "bag cuțitul în tine". Chiar eu am văzut un copil care a luat pe furiș de acasă nunceak și îl învârtea printre copii. Degeaba se spune ca nu știe cadrul didactic să atragă, clasele sunt mult prea aglomerate. E o lipsă de personal acută în învățământ (de la paznici, femei de serviciu (fac părinții curat), la cadre didactice. În afară de autostrăzi și spitale, ar trebui să cerem și condiții mai bune în învățământ.

Mesaj primit
" De anul acesta am o ora pe saptamana la clasa pregatitoare. 33 COPII. 33!! Iubesc copii, am o experienta destul de mare in spate. Lucrez de ani de zile cu copii de toate varstele. Stiti cum este la aceasta clasa? Un cosmar! Clasa extrem de mica, abia ai loc sa treci printre banci. Ce am sesizat din prima zi: sunt extrem de violenti. Se imping, se cearta, se bat. Ma intreb de unde atata violenta? De ce sunt atat de agitati? In timpul orei un baietel s-a ridicat si s-a dus glont la alta fetita cu creionul in mana spunandu-i: "daca nu taci iti scot ochiul cu creionul". Am crezut ca mor. Din doua miscari am fost langa el si i-am luat creionul din mana. L-am intrebat de ce e asa suparat si i-am explicat ca el e baietel si trebuie sa protejeze fetitele si nu sa le scoata ochii cu creionul si cum o poate rani. Mi-a raspuns: "Asa sunt eu doamna, mai nervos. Asa m-am nascut. Mama zice ca asa sunt eu nervos de cand m-am nascut".
Alt baietel s-a dus sa arunce o hartie la cos, colegul de banca a scos sticla de apa si a turnat-o toata pe fisa de lucru.
Alta fata suparata pe colega de banca ca nu i-a dat creionul, i-a dat o palma peste fata.
Alta fetita s-a ridicat si i-a dat cu caietul in cap celui din fata. O intreb de ce a facut asta si-mi raspunde: "ca asa vreau eu".
Pierd ora smulgand creioane din mana, explicand, corectand... Am copii care isi doresc sa participe la ora, sunt politicosi, asculta indicatiile, sunt curiosi, lucreaza, imi pun intrebari dar sunt vizibil afectati de ceilalti.
Sunt preocupati de orice altceva. Pari indiferenti la orice activitate: joc, cantec, colorat. Nu au rabdare.
Am discutat cu doamna invatatoare si spera ca incet, incet se vor linisti. Munceste extrem de mult cu ei, in pauze sta cu ei, le sterge nasul, le incheie sireturile dar simte uneori ca e in zadar. Orice le explica, copiiii ii raspund: mama a zis sa..., mama nu ma lasa....
Am copii care au flatulente, care ragaie si rad zgomotos de grozavia facuta.
Trist este ca doamna ia calmante. Asa am ajuns? E cumplit sa predai la 33 de copii. E minunat sa predai la 15 copii. Ai timp pentru fiecare in parte. Dupa o astfel de ora, raman mereu fara voce, sunt epuziata fizic si psihic. Imi vine sa ma duc acasa, sa imi pun patura pe cap si sa nu vad pe nimeni.
Sa nu imi spuna nimeni ca nu stiu sa controlez clasa sau sa le captez atentia. In fiecare ora pun pasiune si daruire. Orele mi le fac cat mai atractive si conform varstei lor, intru mereu in clasa zambind chiar daca imi plesneste capul de durere. La sfarsitul orei, multi dintre copii vin si ma strang in brate.
E trist ca multi se vor pierde pe drum. As vrea sa ajung la toti dar e imposibil.
Pot intelege ca unii vin de acasa fara minim de educatie ca poate atat pot parintii dar nu pot intelege de ce parintii distrug acasa tot ce construim noi la scoala!
Vina ne apartine tuturor!

Exact ce spuneam. Părinții trebuie să transfere autoritatea spre profesori, altfel nu funcționează. Profesorul nu trebuie să își impună respectul. Nu la acest nivel de discuție. Copiii nu au voie să iasă din cuvântul profesorului, decât în cazuri speciale. Daca fac măcar atât părinții, lucrurile vor începe sa se schimbe din una bucata direcție 

Daca crești salariile, intra țineri cu potențial si vocație in sistem - la început mai puțin, apoi, și ei vor schimba încet încet sistemul - din altă direcție.

Daca directorul e tras la răspundere, că e si managerul și se pune presiune pe el - comunitatea se activează prin grupuri informale și ONG-uri - se mai schimbă și din direcția asta.

Da, Miercuri, problema, fiind complexă, necesita sa fie atacată din mai multe direcții. Altfel nu merge.

Dar cei 3 pași i-am pus în mod prioritar. Însă că un părinte să conștientizeze asta, trebuie educație și presiune din partea autorităților și managerului - director - de asemenea.

Sunt multe soluții. Și cu mama aia care refuza sa recunoască că al ei copil e violent - e ușor de tranșat. Atâta o fugărești, până accepta o discuție severa cu tine și da, profii au dreptate când spun că părinții nu se impun suficient in fața copiilor. Eu, de exemplu, nici nu aș îndrăzni să merg acasă - sa îi răspund obraznic unui profesor. Dar as merge și mi s-ar repeta că nu am dreptul să mă comport asa, că ,,jobul'' meu e școală și că dacă nu am fost jignita și vădit neîndreptățită - sa fiu mai rezervată in atitudinea față de un adult, mai ales prof. Și nu era așa pentru că mama era profa - asta însemna educația părintească , mai presus de orice.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.12.2018 la 12:28, Sherlock a spus:

Deci, in fata portii, azi, mama unei colege a fiicei mele ii reproseaza mamei unui coleg ca baiatul ei i-a dat un picior gen van damme ( lovitura de carate , i- a zis ea) in inima. Raspunsul mamei : Haideti doamna ca sunteti exgerata. Si noi ne-am batut la scoala si n-a murit nimeni. Sa nu-mi spuneti ca dvs ati facut scoala de mimoze. Si s-a urcat in masina si a plecat. Ce poti face in cazul asta? Mai ales ca de cate ori se fac reclamatii la scoala, consiliera si directoarea ii cam dojeneste pe parinti ca nu reusesc sa se inteleaga ontre ei....

Eu nu inteleg de ce parintii copiilor abuzati nu se unesc si nu apeleaza impreuna la un avocat sa faca niste notificari trimise prin executorul judecatoresc, urmate eventual de niste plingeri penale etc. Chiar sa nu raspunda nimeni pentru ce se intimpla acolo?

Ma gindesc ca aceste notificari ar putea fi trimise atit scolii, inspectoratului, ministerului cit si parintilor copiilor abuzivi. Nu uita sa-i amentintati si cu televiziunile. Cu cit scandalul este mai mare, cu atit sint sanse mai mari sa se rezolve.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×