Sari la conținut
Forum Roportal
Cristina_282017

Nu înțeleg cu ce am greșit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi am vorbit cu sora mea care mi-a spus că mama i-a zis ca a reușit deja să mă îndepărteze. Și mi-a confirmat ca părinții mei ma resping total. Si mi-a zis ca atunci când ii vizitez le e lehamite... Nu înțeleg cu ce am greșit, unde și când am eșuat. Pana acum m-am străduit sa ii ajut cu tot ce am putut, pana am ajuns eu la sapă de lemn efectiv. Când eram copil m-am străduit sa fie mândri de mine, nu am creat probleme părinților mei niciodată cu nimic.. Nu înțeleg de unde ura asta vizavi de mine...? De unde atâta respingere? Eu am simțit de multa vreme ca sunt respinsă, însă mă străduim sa le întru în voie, sa le fac pe plac doar ca să ma accepte. Vad ca nu am reușit și ma simt învinsă efectiv, goala pe dinăuntru și fără speranța. Cum sa depășesc faza asta? Sunt tare dezamăgita. Nu cred ca merit acest tratament.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vina ta si trebuie sa intelegi asta.

 

De asemenea, cauta sa renunti la atitudinea asta codependenta care te tine legata emotional de ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa minte are și sora ta...

 

Nu poti trai fara ei sau care este problema?

Sunt multi părinți așa, nu ti se intampla numai ție.

Sunt multi părinți abuzivi, părinți fără sentimente... Bine ca esti majora și te intretii singura.

 

Poate nici nu te resping, asa stiu ei sa se poarte și gata. Nimic nu te obliga sa țineți legatura.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca privim comportarea altori vietuitoare, observam ca si pasarile imping din cuib pe cel mai slab dintre pui, la fel procedeaza si pisicii.  De ce ar fi diferit omul???

Insa eu sint convinsa ca sora ta a rotunjit putin adevarul despre acea discutie, ca o mama nu spune asa ceva despre copil chiar daca a iesit din puscarie!!!

 

Cred ca e timpul sa te ridici deasupra problemelor, si nu te lasa sa te macine.  Controleaza-le!   

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi era o zi liniștita pentru mine. Eram calma, la servici lucrând. Dintr-o data ma suna sora mea disperata și ma întreabă dacă am văzut ce poza a pus mama in spațiul virtual pe o rețea de socializare. Nu știam. Ma uit și vad o poza de-a noastră de când eram adolescente, însă era o poza care m-a făcut sa ma simt foarte jenata. Și mi-a zis ca ea i-a cerut sa nu o posteze, dar mama a zis ca face ce vrea, ca ea glumește și pune ce vrea. Și atunci am sunat-o și I-am zis ca o blochez dacă nu o șterge. Si a creat o adevărată drama și tragedie, ca o urăsc, ca am arătat ce ura am eu contra ei.. Cum nu sunt de acord cu ce face, cum o urăsc de nu mai pot și sunt cea mai rea persoana. Acum nu vorbim. Vi se pare normal?

Mi-a zis ca ea poate face orice pentru ca e mama. Si i-am zis ca orice care nu îmi face rău, nu ma pune în situații stânjenitoare. Și replica ei eterna e ca o urăsc. M-a enervat rău de tot.

Dacă copilul tău îți cere sa nu pui o poza de-a lui pe internet, e normal sa nu o afișezi pe internet, nu? Nu faci asta nici cu un dușman.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce probleme au unii. Cum a ajuns lumea. Sa se certe mama cu fiica pe facebook. Dar este misto, nu?

Hai ca va si place.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă copilul tău îți cere sa nu pui o poza de-a lui pe internet, e normal sa nu o afișezi pe internet, nu? Nu faci asta nici cu un dușman.

Nu-i sanatoasa la cap femeia.   Cum sa-l umilesti copilul in fata lumii, doar sa atraga atentia "prietenilor"???

Du-te acasa intr-o zi si aduna tot materialul pe care s-ar putea afisa, diplome, certificate, orice poza ca abuzeaza de intimitatea ta.

Fi pregatita la mai rau, pe zi ce trece.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×