Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Apără-te de omul religios

Postări Recomandate

Cineva spunea ca...inversunarea folosita cu scopul de a-i atrage pe altii in tabara ta semnifica suferinta ca apartii acelei tabere. In plus, un om care are convingeri ferme n-o sa-si iroseasca timpul cu provocari sau polemici, deoarece nu are nevoie nici de validarea lor, nici de acceptare. :)( se potriveste si religiosilor, si ateilor, si altora...)

 

Este interesant să ne amintim ce ai scris, de fiecare dată când noi sau altcineva transmite ceva despre orice religie.

 

 

 

Cum se zice din bătrâni, fereste-mă, Doamne, de omul religios!

 

 

Ce am scris în topicul de deschidere, aş asemăna cu stilul de comunicare introdus în filmul Fight Club.

 

Îmi place perspicacitatea ta. Am fost intenţionat să pun acele vorbe ca titlu, din care să lipsească chestia cu bătrânii şi Dumnezeu.

 

Iarna nu se va face pe acest topic, pentru că este frig unde flame-ul este interzis. :kiss:   

 

Aici, este un ghid de conduită în discuţiile religioase. Util pentru oricine, fie de-o religie, de mai multe religii, fie fără-de-religie ori pentru cei nehotărâţi asupra genului religiei lor.

Editat de Vrăjeală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este. Titlul este acela, pentru că iniţiatorii discuţiilor religioase sunt cei religioşi, însă nu de religiosul credincios (vezi mesajul lui ioioiooi). Un ateu, fără să fie provocat, îşi va vedea de trebuirile lui.

Editat de Vrăjeală
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate fi o glumă un conţinut cu sfaturi utile, politicoase şi respectuoase. Iar în privinţa titlului, i-am scris, între timp lui vax.

 

Este un ghid de conduită în discuţiile religioase. Din câte ştim şi am văzut de-a lungul anilor pe forum, dar şi în cercuri de amici, modul de informare şi de comunicare între persoane aflate în procesul de înţelegere al unei religii, nu a fost tocmai productiv ori constructiv pentru niciuna din părţile participante.

Editat de Vrăjeală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă seriozitatea şi conţinutul de până acum nu îţi fac remarcat că îţi înşeli mintea, atunci ai răbdare. Până la proba contrarie poţi contribui la dezvoltarea unui ghid de comunicare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un ghid de conduită în discuţiile religioase. Din câte ştim şi am văzut de-a lungul anilor pe forum, dar şi în cercuri de amici, modul de informare şi de comunicare între persoane aflate în procesul de înţelegere al unei religii, nu a fost tocmai productiv ori constructiv pentru niciuna din părţile participante.

Apar si atei in discutiile astea? Sau este vorba de discutii intre religiosi, iar tu ii inveti pe religiosi cum sa se apere unii de altii?

Scuza-ma, dar este destul de neclara intentia ta.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apar si atei in discutiile astea? Sau este vorba de discutii intre religiosi, iar tu ii inveti pe religiosi cum sa se apere unii de altii?

Scuza-ma, dar este destul de neclara intentia ta.

 

Apare oricine. Este un ghid de comunicare. Pentru clarificare între titlu şi conţinut i-am scris lui vax, mai jos. 

 

 

Ah, am inteles!  Topicul e doar o vrajeala.   :D

 

Titlul este acela, tocmai pentru atragerea celor glumeţi, celor atei, celor religioşi aflaţi în procesul de învăţare şi a oricui sensibilizat de cuvântul religie, pentru a accesa un ghid de comunicare între ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×