Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Apără-te de omul religios

Postări Recomandate

Cand apar discutii despre religie sau dumnezeu, propun interlocutorului sa schimbam subiectul. Din experienta (vasta) stiu ca astfel de discutii NICIODATA nu duc la nimic bun. Am avut ocazia sa discut cu persoane chiar ok aparent, aveam lucruri in comun, radeam la aceleasi glume, dar cand a venit vorba de religie, lucrurile s-au schimbat radical. Si nu pentru ca as fi combatut eu religia, ci pentru ca incerca persoana respectiva sa ma convinga ca sunt pe o cale gresita, ca papa e inlocuitorul lui dumnezeu pe pamant si ca sunt un om de nimic ca nu cred, ca sunt o persoana limitata in gandire, daca nu cred si alte ofense, la care nu m-as fi asteptat, avand in vedere felul in care comunicasem inainte. Drept pentru care, cand apare cea mai mica aluzie la religie, schimb subiectul.

 

In acelasi timp, cred ca poti lucra alaturi de persoane religioase, poti avea relatii sociale, dar nu poti convietui cu un partener religios, daca tu nu esti. Asa ca sunt de parere ca orientarea asta trebuie cunoscuta de la primele contacte. Tot un gen de aparare este.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vine Olga și ne înlătura argumentele. Deci...ce rost are?   Pocaitii, mormonii, alea.

Ce o sa fac???    N-am de gand sa plictisesc pe nimeni.

Mormoni sint foarte multi pe aici, Las Vegas este in mana lor si al altori capete religioase de pe planeta, biserica lor este numit

"The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Citind ce ai scris, este posibil ca totul să derapeze de la faptul că iniţiatorul refuză că nu eşti convins doar din prima lui frază? Apoi derapajul să ducă la răsturnarea politeţei, când, deşi sunt date mai multe detalii pentru a te convinge, amicul care respinge răspunde dintr-o atitudine dezinteresată?

 

Dacă este aşa, atunci putem revedea ce am scris în mesajul 26, pagina 3. Este foarte important de citit măcar o dată.

 

Să fie acesta marele conflict: unul mai interesat decât celălalt, faţă de propriile percepţii?

Editat de Vrăjeală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca lumea e surprinsa cand eu zic direct ca nu cred in dumnezeu. Poate din cauza "socului" reactioneaza asa. Poate se asteapta sa imi cer scuze ca nu cred, atunci cand ei imi spun ca-s pe o cale gresita, habar n-am. M-am saturat de bigotism, nu mai tolerez atacuri de-astea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul unei eventuale intrebari : daca sunt credincios sau nu, raspund invariabil ca fiind vorba de convingeri intime,  nu le fac publice. Nu-mi place sa le discut.

Exceptia este aici, pe forum. :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca lumea e surprinsa cand eu zic direct ca nu cred in dumnezeu. Poate din cauza "socului" reactioneaza asa. Poate se asteapta sa imi cer scuze ca nu cred, atunci cand ei imi spun ca-s pe o cale gresita, habar n-am. M-am saturat de bigotism, nu mai tolerez atacuri de-astea.

 

Ştiu că într-o discuţie trebuie create legături între cele care aparţin temei în cauză. Discuţia trebuie menţinută doar pe sensul celui care o iniţiază. Astfel, va fi înţeles procesul prin care cineva  are percepţia pe care a adus-o în discuţie.

Sunt surprins că nu aşa se poartă discuţiile.

 

Din nefericire, se caută contradicţii şi contraziceri. Iar scoaterea unei afirmaţii din contextul său şi pusă în alt context anulează orice înţeles al acelei afirmaţii. În timp ce, contrazicerile nu sunt ajutătoare pentru înţelegerea unui raţionament al lucrului pe care îl contrazic.

 

Este mult mai important să ajungem la rădăcina unui lucru pentru care există un element contradictoriu, decât bucuria găsirii unei contradicţii, ori bucuria posibilităţii de a contrazice.

Editat de Vrăjeală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca v-ati amuzat la intamplarea cu amicul Grigore. Daca am chef si timp poate va povestesc niste chestii de la Intalnirea internationala a martorilor lui iehova care a avut loc la 2 saptamani dupa festivalul Untold pe Cluj Arena. Te doare capu'.... :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am fost oprit din mers de doua doamne elegante si destul de dragute. Una avea in jur de cinzeci, iar cealalta cred ca vreo treizeci.

Mi-au dat o brosura despre Sfanta Scriptura, adicatelea daca vreau s-o cumpar de la ei, unde as putea sa-i gasesc.

Instantaneu mi-am adus aminte de Vrajeala, nu-ti zic cat m-am abtinut sa nu rad. Dar am zambit atat de larg incat tipele ma priveau crucite.

Ma gandeam sa le cer nr. de telefon pt. Vrajeala, dar m-am abtinut,  :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire, se caută contradicţii şi contraziceri. Iar scoaterea unei afirmaţii din contextul său şi pusă în alt context anulează orice înţeles al acelei afirmaţii. În timp ce, contrazicerile nu sunt ajutătoare pentru înţelegerea unui raţionament al lucrului pe care îl contrazic.

 

Este mult mai important să ajungem la rădăcina unui lucru pentru care există un element contradictoriu, decât bucuria găsirii unei contradicţii, ori bucuria posibilităţii de a contrazice.

 

 

Poate e totusi o diferernta intre a cauta contraziceri de dragul de a o face si a simti ca nu te poti exprima liber, pentru ca nu exista egalitate, majoritatea dorind sa domine.

Ori este o solutie echitabila sa calci pe coji de oua? :think:

 

Cred ca nu.

 

Sa calci pe coji de oua este echivalent cu acceptarea privilegiului unui grup de a nu fi contrazis niciodata. Ori asta nu e OK. Pentru ca nu e un dat de la natura, ca nu pot fi (sau nu ar trebui) contrazisi.

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×