Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A, deci nu exista niciun experiment stiintific care sa confirme, "dovezile" sunt doar la nivel anecdotic.

Si tu poti vedea cu ochii tai, doar atunci vei intelege ca stiinta e in urma. Pana atunci...mai dureaza, din pacate pentru tine. De contrazis nu ma poti contrazice, singurul lucru care il poti face, este ca atunci cand vei vedea cu ochii tai vei fi de acord cu mine si in acelasi timp cu foarte multa lume.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, ai sinapsele blocate, pot înțelege.

De obicei nu rad de retardati, se întâmplă doar cand au tupeu de porc, semnalizează si asteapta respect dupa aceeea.

O sa fii entertainmentul meu de acum incolo, dupa ce n-am mai intrat juma' de an.

Eu imi asum toate sanctiunile încă dinainte sa fiu moderator.

Mie mi se rupe daca nu mai postez, dar tu, retardatule, n-ai alte mijloace de "socializare" sau de "validare".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cu ochii mei. Teatru ieftin. Nevoie de atentie. Criza de isterie. Take your pick.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, ai sinapsele blocate, pot înțelege.

De obicei nu rad de retardati, se întâmplă doar cand au tupeu de porc, semnalizează si asteapta respect dupa aceeea.

O sa fii entertainmentul meu de acum incolo, dupa ce n-am mai intrat juma' de an.

Eu imi asum toate sanctiunile încă dinainte sa fiu moderator.

Mie mi se rupe daca nu mai postez, dar tu, retardatule, n-ai alte mijloace de "socializare" sau de "validare".

fa ce vrei dar stai la subiect

Am vazut cu ochii mei. Teatru ieftin.

 

Sa stii ca nu e teatru. Daca era teatru nu o duceau cei doi. Dar pana si ei cu toate ca au o slujba, au inteles ca slujba lor nu e mai importanta decat Dumnezeu. Bravo. Cel mai bun video. Eu sunt de acord ca nu e teatru pentru ca am mai vazut asa ceva, nu e prima oara. Mai ales ca persoana in cazul meu era femeia mea. Care nu avea nici un interes sa faca teatru cum spui tu. Astea vin de la cei care nu au mai vazut asa ceva. Cand nu cunosti omul in cauza poti spune ca poate e nebun, dar cand il cunosti si stai cu el atata timp, nu mai e nebun.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ne dam noi seama din ce ai postat tu? In legatura cu:

 

De unde stie ca apa e sfintita de preot? Si de unde stie cand nu e?

De unde stie sa faca incantatii in limbi vechi care nu se mai folosesc?

De unde are atata respingere fata de icoane si cele sfinte, biserica, preoti...

De ce toate astea revin la normal ca si inainte sa aiba apucaturile, doar la stropirea cu apa sfintita si la rugaciuni?

De unde are inteligenta de a se eschiva cu un motiv sau altul de a sta deoparte de lucrurile sfinte? In sensul ca, in momentul cand voi spuneti ca e nebunie, in acelasi moment persoana incearca sa ascunda cea de a doua personalitate. Adica, spala vasele, cauta motiv de cearta si nu numai, dar... daca mergi si spui:

 

-Tu nu esti Tina!

-Hmm. cum ti-ai dat seama?

 

Apoi rade de tine si tu daca incerci sa spui Tatal Nostru, incearca sa te opreasca prin orice mijloc sa nu poti termina rugaciunea. Daca termini rugaciunea se trezeste si nu stie ce a fost acolo. In celalalt caz, daca vrei sa arunci apa sfintita pe ea incearca prin orice mijloc sa te opreasca, dar daca reusesti, urla se trezeste si nu stie ce a facut mai devreme.

La revenirea inapoi, nu mai respinge cele sfinte. De ce? De ce mi-a rupt cruciulita de la gat? De ce in starea aceea? De ce rugaciunile si apa sfintita, sfantul MIR. De ce astea o trezesc la starea de dinainte?

Este un lant aici, defapt lantul este mai mare din cate am enumerat eu aici. Sunt mai multe simptome decat astea...dar consider ca e de ajuns cate am pus.

 

Deci in concluzie, biserica stie iti da solutii si chiar functioneaza. Pe cand stiinta...pauza. Stiinta afirma bolile normale care chiar sunt boli mintale. Aici devine confuzia. Aici devine omul derutat. Un om de stiinta nu prea face diferenta, pe cand un preot face diferenta intre o boala naturala sau paranormala. Uite de exemplu am intalnit un preot la Manastire si i-am zis ca este posedata. El mi-a recomandat sa ii dau magneziu.

M-am uitat asa la el si i-am zis:

-Nu intelegeti ca e posedata?

-Ba da am inteles, dar nu de asta zic. Eu vad ca e posedata, dar o persoana posedata consuma mult mai multa energie in momentele posedarii, asta o consuma pe ea. Cand facem o miscare de exemplu indoim cotul, consumam energie, atunci este bine sa luam magneziu. Defapt eu nu sunt numai preot sunt si medic.

Am vrut sa ii dau 100 ron, dar a spus..

-Eu nu am nevoie de bani, lucrez si ca preot si ca medic, eu ma descurc multumesc lui Dumnezeu. Fac destul cand fac operatii...

 

Deci unul dintre cei care fac diferenta intre boala naturala si una de gen spiritual. Rugaciunile lui au avut efect mare asupra ei. A ajutat-o sa se simta altfel. I-a facut rugaciunile lui Sfantul Ciprian care au ajutat-o foarte mult. Manifestarile au disparut vizibil. Mi-a dat el Apa Sfintita care o am si acum. Cu acea apa am trezit-o de multe ori din starile alea.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum unele persoane au tulburari mintale legate de rapiri de catre extraterestri, sau unele despre urmariri si spionat de catre diverse persoane sau institutii, unele se cred Napoleon sau Elvis, asa altele le au pe teme religioase. Si tu esti cel care i le alimentezi jucandu-te de-a exorcistul. Cauta ajutor profesionist pentru femeie, ca are nevoie de terapie indelungata si tratament medicamentos.

Asta in cazul in care nu sunt toate astea doar in mintea ta si ai o imaginatie super bogata.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum unele persoane au tulburari mintale legate de rapiri de catre extraterestri, sau unele despre urmariri si spionat de catre diverse persoane sau institutii, unele se cred Napoleon sau Elvis, asa altele le au pe teme religioase. Si tu esti cel care i le alimentezi jucandu-te de-a exorcistul. Cauta ajutor profesionist pentru femeie, ca are nevoie de terapie indelungata si tratament medicamentos.

Asta in cazul in care nu sunt toate astea doar in mintea ta si ai o imaginatie super bogata.

Pai da dar este aproape un an de cand s-a vindecat. Fara tratament medicamentos.

Daca ii dadeam medicamente acum spunea-i ca medicamentele au vindecat-o, chiar daca adevarul e altul.

 

Ai spus ca am alimentat-o eu cu ceva religios. Dar ea era catolica, pe vremea aceea nu am dat asa mare importanta. Totul a inceput in seara cand mama ei i-a dat un lantisor. Dupa cateva ore a spus ca simte o apasare in piept si nu se simte bine. S-a pus sa doarma si in jumatate de ora a inceput groaza. Coincindenta?

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce incerc sa iti spun e ca nu esti tu in masura- nu ai pregatirea necesara - sa ii stabilesti tu un diagnostic si nici tratamentul. Cu psihozele nu e de glumit, cineva poate sa para vindecat perioade lungi de timp, si de fapt sa nu fie. Ti-am scris asta pentru ca e de datoria mea sa indrum pe cineva bolnav catre ajutor specializat, nu ca sa starnesc vreo polemica pe aici si nici sa vii tu sa imi prezinti argumentele tale - de persoana fara pregatire in domeniul psihiatriei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica are si se vede ca da si rezultate. Cum poti afirma asa ceva cand tu nici nu dai pe la biserica? Vezi, defapt ''intuitia'' despre care vorbeai tu, este ca voi sunteti pregatiti sa respingeti tot ce vine din partea credintei. Eu sunt deschis la ambele, voi nu, ''intuitia'' va descrie. O dai in psihiatrii acum?

Uite aici. UN PSIHIATRU, DESPRE EXORCISM

M. SCOTT PECK este un psihiatru şi psihoterapeut american, autor al unor cărţi de succes, traduse şi în limba română. Poziţia sa, asumat creştină, este destul de rară în peisajul oamenilor de ştiinţă din care face parte. Mai mult, dânsul a avut curajul de a scrie în mod deschis despre faptul că există printre noi şi oameni pur şi simplu RĂI, cu un comportament aberant, dar care NU pot fi socotiţi bolnavi psihic după standardele ştiinţifice.

Cartea sa "PSIHOLOGIA MINCIUNII" (original - People of the Lie) redeschide vechea discuţie despre esenţa răului uman şi argumentează necesitatea unei abordări ştiinţifice atât a răului uman, cât şi a purtătorilor acestuia - "oamenii minciunii", cum îi numeşte autorul. În capitolul 5, "Despre posedare şi exorcism", putem citi o analiză şi mărturie atentă a unui om de ştiinţă credibil şi bine informat. Vă vom oferi citate extinse mai jos, pentru a le veni în ajutor acelora care mai cred, în mod superficial, că posedarea este o boală mintală, iar exorcismul este o piesă de teatru jucată cu voluptatea nebunului. De altfel, poziţia oficială a psihiatriei este că nu există aşa ceva ca posedarea demonică...

Se ştie de mult timp că cea mai mare înşelare a lui Satan este să ne facă să credem că nu există. De aceea, prima măsură de precauţie împotriva asaltului zilnic al răului este să ne convingem de forţa sa reală, principala cauză pentru care lumea în care trăim este atât de crudă şi neospitalieră uneori. Singurul loc unde inteligenţa luciferică apare cu o evidenţă de netăgăduit este în actul posedării şi exorcizării. În rest, adică în 99.99% din cazuri, răul acţionează ascuns şi tăcut, în fiecare dintre noi, în grade şi feluri atât de diferite, încât numai dacă ne dezvoltăm discernământul spiritual vom putea să-i recunoaştem manifestările, şi nici atunci pe de-a-ntregul. Chiar şi oribilele crime de război pot avea o justificare "raţională", materială...

Pentru cei care nu cred în existenţa lui Satan şi a servitorilor săi (şi poate nici în cea a Creatorului Suprem), mărturia psihiatrului american M. Scott Peck este, poate, mai impresionantă decât a vreunui reprezentant al Bisericii. Tot mai mulţi consideră religia ca pe o relicvă a trecutului şi o condamnă, pe drept, pentru abuzurile unor clerici sau credincioşi fanatici. Observarea lucidă şi detaşată, venită din partea unui om de ştiinţă, a unui fenomen atât de controversat ca posedarea demonică, aflat la graniţa dintre psihopatologie şi credinţă religioasă, aduce o mai mare credibilitate însăşi teoriei religioase.

Pe de altă parte, în spaţiul creştin ortodox în care trăim, rareori îndrăzneşte cineva să pună la îndoială fenomenul posedării demonice atunci când se pronunţă asupra sa cu fermitate părinţi exorcişti recunoscuţi şi stimaţi pentru acest har. Aici putem vorbi mai degrabă de anumite excese şi chiar eşecuri condamnabile (precum celebrul caz de ucidere din culpă în timpul unei exorcizări la mânăstirea Tanacu), care ridică tonul dezbaterii publice în contra unor asemenea practici "barbare". În această privinţă, este binevenit sfatul autorului M. Scott Peck de a aplica "consimţământul informat" al pacientului şi asistarea unei rude la procedeul ritualistic.

Unii sunt chiar de părere că în creştinismul tradiţional prea se subliniază puterea lui Satan şi se încurajează imaginaţia maladivă pe tema dracilor. Credincioşii cu psihicul labil ajung să aibă obsesii, spaime aberante, vedenii înfricoşătoare, fixaţii comportamentale, superstiţii etc. Chiar dacă acest fenomen socio-uman nu poate fi negat, învăţăturile religioase nu au dreptul să ascundă implicarea Necuratului în viaţa oamenilor. La fel de adevărat este însă şi faptul că tehnicile de contracarare a influenţelor malefice nu sunt monopolul Bisericii. Introspecţia şi autocontrolul pot face reale minuni, fără conotaţii religioase.

 

http://www.spiritus.ro/RAZVAN/un_psihiatru_despre_exorcism.htm

 

Daca citesti tot vei vedea ca ii mentioneaza si pe altii in domeniu. Acolo vei vedea si ce a simtit acel psihiatru. Asta bate toate teoriile stiintifice pana si din mintea lui.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×