Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ea confirma la fel ca nu o putea vindeca nici mama medicilor dupa cele traite. A vazut ca in curtea Manastirii nu i se intampla nimic. A simtit pace acolo. Cum iesea afara cum is pierdea constiinta. Cum intra inauntru lesina si te trezea fara sa stie ce a fost in afara Manastirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In lucrarea lui Dumnezeu "exista reguli indaratul regulilor si o unitate care e mai profunda decat uniformitatea" (C.S.Lewis). Adevarata stiinta nu va contrazice acest Adevar Fundamental, caci tocmai Crestinismul, cu credinta sa intr-un Dumnezeu care combina "energia personala a lui Iahve" cu "rationalitatea unui filosof grec"(in zicerea lui A.N.Whitehead intr-o lucrare care redefineste conceptul de "stiinta moderna"( Science and the Modern World). Acestea au produs acea speranta ferma intr-o Ordine sistematica ce a facut cu putinta nasterea stiintei moderne. " Oamenii au dobandit o mentalitate stiintifica deoarece au contat pe Lege in natura si au contat pe Lege in natura deoarece au crezut intr-un Legislator" . (C.S.Lewis- Despre minuni). Din nefericire insa, in multi oameni aceasta credinta a murit, ceea ce ar putea fi un "preludiu" al  "sfarsitului unor ere"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti s-a raspuns pe masura a ceea ce ai postat. Ataci constant. Pe toata lumea. 

I-ar trebui cuiva o rabdare de sfant sa nu isi faca nervi. Ori sfintii nu exista. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acestea au produs acea speranta ferma intr-o Ordine sistematica ce a facut cu putinta nasterea stiintei moderne" Oamenii au dobandit o mentalitate stiintifica deoarece au contat pe Lege in natura si au contat pe Lege in natura deoarece au crezut intr-un Legislator" . (C.S.Lewis- Despre minuni)....

 

Daca era adevarat, ajungeam la progrese in stiinta inca de acum 3000 de ani.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Am mai spus si repet faptul ca intelegerea informatiei vine odata cu transformarea interioara , "oractica interioara continua" (vorba lui Patanjali) fiind esentiala in acest sens. Si, va mai spun si faptul ca , atat  teologii, cat si oamenii de stiinta, atat credinciosii, cat si necredinciosii,  sunt tributari unei "Energii Necreate". Ganditi-va ca Einstein (si nu numai) a vrut sa afle formula prin care Dumnezeu a creat "Lumea", atat "vazuta, cat si nevazuta" , nereusind acest lucru si de atunci fizicienii, oamenii de stiinta, etc. tot incearca.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Odată, niște studenți l-au întrebat pe Isaac Newton cum de el, un om atât de învățat, poate crede în învierea morților cu trupul la Judecata de Apoi. Newton a luat un pumn de nisip, l-a pus pe masa laboratorului său, a amestecat nisipul cu niște pilitură de fier, și apoi le-a cerut studenților să despartă fierul de nisip. „Așa ceva este imposibil!”, au zis ei.

 

Newton a zâmbit, a luat un magnet cu care, în câteva clipe a extras particulele de fier din nisip.

 

„Dacă eu pot face așa ceva, atunci și El, care a făcut lumea și oamenii, trebuie să aibă un magnet cu care să adune la sfârșitul vremurilor toate particulele corpului nostru și să-l învie!”

-----------

"Iisus a zis: Adevarat, adevarat zic voua ca daca grauntele de grau, cand cade in pamant, nu va muri, ramane singur; iar daca va muri, aduce multa roada" (Ioan 12, 24). Precum samanta de grau se ingroapa in pamant si putrezeste, iar dupa aceea rasare si aduce mult rod, tot asa, trupul omului este redat pamantului din care a fost luat pentru ca, mai apoi, trecand prin moarte, sa invieze intr-un trup nou, plin de slava.

---------

 

http://evz.ro/magnetul-lui-newton-si-invierea-mortilor.html

https://doxologia.ro/predici/predica-la-duminica-xx-dupa-rusalii-invierea-fiului-vaduvei-din-nain-ips-irineu-pop

 

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=33&cap=37

“Şi mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu ştii aceasta".

4. Domnul însă mi-a zis: "Prooroceşte asupra oaselor acestora şi le spune: Oase uscate, ascultaţi cuvântul Domnului!

5. Aşa grăieşte Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh şi veţi învia.

6. Voi pune pe voi vine şi carne va creşte pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh şi veţi învia şi veţi şti că Eu sunt Domnul".

7. Proorocit-am deci cum mi se poruncise. şi când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet şi o mişcare şi oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.

8. Şi am privit şi eu şi iată erau pe ele vine şi crescuse carne şi pielea le acoperea pe deasupra”

 

 

“Dar frica omului contemporan, ca și memoria lui, este scurtă. Asemenea gazelei abia scăpate din colții leopardului, care a și uitat primejdia și începe să pască iarba grasă a savanei dând încântată din peticul de coadă. Orizontul său nu trece de următorul smoc.”

 

*Newton (1643-l727), sprijinindu-si cercetarea universului pe fenomene concrete, din care a extras legi de sine statatoare, a ramas totusi atasat credintei intr-un Dumnezeu personal, socotind ca mecanismul naturii nu e altceva decat implinirea scopurilor Acestuia. El vede toate corpurile solide patruse de un spirit subtil, ascuns in substanta lor. El este acela care a spus ca-n fata tainelor universului se simte ca un copil care scoate din ocean o galetuta de apa, in timp ce restul oceanului ii ramane necunoscut. Despre gravitatie a spus ca nu i-a putut stabili nici o cauza. Tot ce a putut face a fost s-o constate.”

 

 

înainte de martiriu, Sfânta Teodora s-a rugat: „Fie ca trupul meu să devină biserică, sângele meu să devină râu, iar părul meu să devină copaci.” Astăzi, exact acest lucru se vede când vizitezi acest loc sfânt. "

https://www.roportal.ro/discutii/topic/92076-dumnezeu-vs-stiinta/page-3?do=findComment&comment=1061339963

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a placut fraza aia cu newton, geniala .

dar mi-aduc aminte de un mare roman care zicea ca numai EL este geniu ....

vezi , totul este logic , mai zicea ca nu trebuie sa-l cauti , EL este revelat. ( a se intelege de cine intelege) 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai zambim puțin caci este Duminica :)...."stiinta" dupa ce a fost deviată de la "natura" ei...bazandu-se pe presupuneri peste alte presupuneri cand vine vorba de Univers ..(nimic sigur probat )...inventând lucruri care nu pot fi demonstrate științific..gen materie neagra, energie neagra si "utilitatea ei" aprox 80-90% din Univers:D care fara aceasta”ghidușie” se dărâma toată “construcția lor” aici:...https://www.roportal.ro/discutii/topic/112735-renuntarea-la-religie/page-119?do=findComment&comment=1061340371

 

Sau impotriva calculelor convertibile si ale dovezilor...folosesc heliocentrism doar ( ca este f greu si lor le trebuie desen de gradinita) insa citez: “Această ipoteză(geocentrism) nu poate fi respinsă, dar este nedorită și va fi acceptată doar ca o ultimă soluție pentru a salva fenomenele. Prin urmare, nu luăm în considerare această posibilitate .... poziția nedorita a favorizat o locație trebuie să fie evitate cu orice preț .... o astfel de poziție favorizată este intolerabilă ... Prin urmare, pentru a restabili omogenitatea și pentru a scăpa de oroarea unei poziții unice ... TREBUIE COMPENSATA prin curbura spațială. NU PARE SA EXISTE ALTA EVADARE " [4] ( Hubble, Abordarea observațională a cosmologiei)... :))) cata “muncă intelectuală”

Alte ex:

https://www.roportal.ro/discutii/topic/112735-renuntarea-la-religie/?view=findpost&p=1061339650

 

https://www.roportal.ro/discutii/topic/112735-renuntarea-la-religie/?view=findpost&p=1061339492

 

 

 

post-422801-0-03450700-1508656882_thumb.jpg

post-422801-0-90180200-1508656894_thumb.jpg

post-422801-0-94661600-1508656902_thumb.jpg

post-422801-0-58618000-1508656911_thumb.jpg

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×