Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa cum se spune, Stiinta nu va putea desfiinta Religia, fiindca ele sunt bazate pe "Legi identice" . Credinta (increderea) este atat in omul religios, cat si in omul de stiinta, deoarece intre Stiinta si Credinta nu exista separare, nici contradictie. Separarile si contradictiile sunt numai in mintea unor "nestiutori"(in sensul neintelegerii lucrurilor) care nu cunosc, nu inteleg, cum a creat Dumnezeu Universul ("Lumea vazuta si nevazuta"). Stiinta si Religia sunt complemnentare si cand apare intelegerea , atat a omului religios, cat si a savantului, ca doar ajutandu-se si sustinandu-se reciproc , scopul fiind acelasi, atunci, intr-adevar,au sansa de-a fi in Adevarul lui Dumnezeu.

Nu sunt bazate pe legi identice. Una se bazeaza la greu pe pastrarea si intretinerea misterului si pe necunoastere , cealalta cerceteaza tot pentru a-i gasi o explicatie.

Una din ele are mii de forme de credinta, de reguli si legi si traditii, de ce este moral si ce nu, cealalta este peste tot identica, este unitara. Daca maine ar disparea tot ce se cunoaste in religie, si tot ce se cunoaste in stiinta, si omenirea ar lua-o de la zero cu amandoua, descoperirile stiintei ar duce fix la aceleasi concluzii la care s-a ajuns si azi. Care din religiile lumii crezi ca ar mai reveni fix cu credintele ei de azi?

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt bazate pe legi identice. Una se bazeaza la greu pe pastrarea si intretinerea misterului si pe necunoastere , cealalta cerceteaza tot pentru a-i gasi o explicatie.

Una din ele are mii de forme de credinta, de reguli si legi si traditii, de ce este moral si ce nu, cealalta este peste tot identica, este unitara. Daca maine ar disparea tot ce se cunoaste in religie, si tot ce se cunoaste in stiinta, si omenirea ar lua-o de la zero cu amandoua, descoperirile stiintei ar duce fix la aceleasi concluzii la care s-a ajuns si azi. Care din religiile lumii crezi ca ar mai reveni fix cu credintele ei de azi?

Fara credință știința naște monștri ( virusuri,arme biologice,nucleare, schimbări de sex , fund fals, țațe false, samdp ). Știința mereu a fost apreciata de Dumnezeu dar...sub lampa credinței!

 

Dumnezeu a certat îngerii căzuți si au fost "condamnați" pt ca au învățat oamenii la tot felul de uneltiri..le a oferit fructul oprit..iar si iar...( vezi cartea lui Enoh ). Dumnezeu a știut mereu ca oferta Diavolului si plăcută omului este " Drumul catre iad este pavat cu intenții bune " ...iar omul fara credință si ascultare fata de legile lui Dumnezeu CADE ( ca si Adam ascultând îndemnul "Șarpelui" )...si oamenii au căzut...si știința cade zi de zi..si preoții cad zi de zi....toti fara de credință cad in a naste monștri.

 

Știința este făcută de Om...cu înțelepciunea lui si credință lui. Ex Kepler,Newton,Pascal care spun ca prin știință il descoperă pe Dumnezeu samdp...acum trăim alte vremuri triste cand știință este unealta de distrugere si manipulare a sufletului..in a urca pe om pe un piedestal inexistent si al trage de "barbă" pe Dumnezeu.

 

Eu zic sa fim ca albinele..sa extragem doar nectarul,avem suflare de Dumnezeu in noi.. Sa nu fim muște zic. Apropo de Albine

post-422801-0-28453000-1517088876_thumb.jpg

post-422801-0-69866000-1517088923_thumb.jpg

Editat de Arielix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 Apropo de Albine....ce spui Enki,Vriies ?

 

"Călugării de la o mănăstire din Kapandriti, Grecia, au fost martorii unei minuni atunci când pentru prima dată, dintr-un stup a fost scoasă o icoană brodată în întregime cu ceară de albine, cu excepţia chipului Mântuitorului. De atunci minunea se repetă, în fiecare an."

 

"albinele au arătat respect şi evlavie faţă chipul şi trupul Domnului"

 

htt/jurnalspiritual.eu/albinele-si-dragostea-lor-pentru-dumnezeu-uimitoarele-icoane-brodate-cu-ceara-foto/

attachicon.gifbees-christ.jpg

attachicon.gifbees-panagia.jpg

Pe călugării din diverse mănăstiri, atunci când vor să demonstreze „minuni”, îi cam suspectez de făcătură. :)  Acum, nah, nu știu ce să zic, pentru că n-am datele suficiente ca să-mi dau o părere definitivă în acest caz. Zic doar că-i o chestie interesantă, însă doar în măsura în care s-ar dovedi că e reală. Și că explicația ar fi, oricum, dincolo de teologie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe călugării din diverse mănăstiri, atunci când vor să demonstreze „minuni”, îi cam suspectez de făcătură. :)  Acum, nah, nu știu ce să zic, pentru că n-am datele suficiente ca să-mi dau o părere definitivă în acest caz.

:) Nici n-ai cum sa zici, fiindca n-ai datele suficiente. Punctul meu de vedere ramane cum am spus (si) in postarile de mai sus.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Nici n-ai cum sa zici, fiindca n-ai datele suficiente. Punctul meu de vedere ramane cum am spus (si) in postarile de mai sus.

Poi, da. Am afirmat asta mai sus și nu văd de ce tre să mai repeți și tu.

Deosebirea dintre noi este că eu, când n-am date suficiente despre un caz, mă abțin să dau verdicte; în timp ce tu, chiar dacă n-ai date suficiente, te repezi mintenaș să dai verdicte! :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, da. Am afirmat asta mai sus și nu văd de ce tre să mai repeți și tu.

Deosebirea dintre noi este că eu, când n-am date suficiente despre un caz, mă abțin să dau verdicte; în timp ce tu, chiar dacă n-ai date suficiente, te repezi mintenaș să dai verdicte! :)

Ei, draga Vriies, mai incearca si tu si mai coboara-ti putintel mintea in inima, sa vezi cat de fain se alchimizeaza impreuna(luandu-se de manuta povestind frumos, cu drag, ce au de rezolvat impreuna, ca sa-nteleaga lucrurile si sa poata face diferenta dintre ceea ce este necesar ). Curatia acestora aduce cu sine pacea sufletului. Fara indoiala ca pacea launtrica, pacea din curatie si din nepatimire, este un dar de la Dumnezeu si iote cum iti "transmite date suficiente"  pentru a-ti face treaba pentru care ai venit, nu alta. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici mai sint "viziuni" vazute la TV intr-un documentar, cand totul pare a fi normal doar oamenii lipsesc!!! 

 

L-am vazut si eu cu ani in urma iar mosneagul, o "baga" la Profeția APOCALIPTICĂ sa mai sperie naivii milosi si piosi sa-i dea tot ce au mai bun pe acest pamant!!!

 

http://evz.ro/parinte-argatu-viziuni-bucuresti.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, draga Vriies, mai incearca si tu si mai coboara-ti putintel mintea in inima, sa vezi cat de fain se alchimizeaza impreuna(luandu-se de manuta povestind frumos, cu drag, ce au de rezolvat impreuna, ca sa-nteleaga lucrurile si sa poata face diferenta dintre ceea ce este necesar ). Curatia acestora aduce cu sine pacea sufletului.  

 

 

Probabil că asta e una din marile hibe ale celor care afirmă cu orice preț superioritatea religiilor. Anume, că îi ștampilează pe cei care critică religiile ca fiind lipsiți de inimă, sentimente sau morală. :)

 

Cât despre Dumitru Constantin Dulcan, să știi că i-am citit cartea Inteligența materiei de ceva anișori buni, de când eram student. Apropo, cartea a primit premiul academiei, prin '93 parcă, pentru cea mai bună carte de filosofie. Dacă vrei să discutăm despre unele aspecte foarte interesante din acea carte, te aștept cu ceva propuneri  pe aria de filosofie. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×