Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Fapte frumoase ale creștinilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta vine de la diavol. Daca nu vine de la Sfintii Parinti, nu vine de la Dumnezeu. Uite un exemplu de ''Sfant'' Catolic. Francisc de Assisi ''Când Francisc a ajuns astfel, pe jumătate gol, înaintea multimii din locul unde predicase, le-a spus: ‘Voi si toti cei ce ati părăsit lumea după pilda mea si urmati calea vietii fratilor, spuneti despre mine că sunt sfânt, dar mă căiesc înaintea Domnului si a voastră pentru că în vremea bolii mele am mâncat carne si mâncare cu carne’. [23]''

 

De ce ne cere el sa spunem noi ca este sfant? Asta e mandrie si vine de la satana, atunci cand noi vrem sa ne aratam la altii ca noi suntem mai buni decat ei, e pacat. Un Sfant niciodata nu va spune asta. De aici ne dam seama pe cine slujesc catolicii si ale cui invataturi le transmit la urmasi.

 

Diferente intre Arsenie Boca si acest Francisc de Assisi sunt aici. https://888adevarul8despre8arsenieboca8.wordpress.com/dreptul-canonic-ortodox/a-despre-ortodoxia-neindoielnica-a-credintei-celui-despre-care-se-trateaza/parintele-arsenie-boca-si-francisc-de-assisi/

 

Acum sa vedem ce spune Sfantul Efrem Sirul

 

''Eu, Efrem cel prea mic si pacatos si plin de greseli, cum voi putea sa spun cele mai presus de puterea mea ? Dar de vreme ce Mantuitorul plin de a Sa milostivire, pe cei neintelepti i-a invatat intelepciunea si prin ei pe credinciosii de pretutindeni i-a Luminat.''

 

Vezi tu? Astea sunt vorbe duhovnicesti, care vin de la Dumnezeu si ne arata ca trebuie sa ne recunoastem pacatele si niciodata sa nu pretindem ca suntem mai buni decat altii.

 

Mai multe aici.. https://saccsiv.wordpress.com/2010/11/15/sfantul-efrem-sirul-despre-antihrist/

 

Deci este clar, Ortodoxia e calea. Restul sunt erezii. Nu vin de la Sfintii Parinti Ortodocsi? Atunci nu vin de la Dumnezeu. Poti sa vezi ingeri de lumina, daca faci parte din orice altceva in afara ortodoxiei, cu siguranta vine de la satan 100%. Asta nu exclude ca si noi ortodocsii sa avem vedenii de la satan datorita greselilor. Daca esti ortodox doar cu numele, satan nu te ocoleste doar pentru ca te autonumesti tu ortodox. Trebuie sa te intaresti urmand calea cea dreapta.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banii pentru intretinerea ei, a cabinetului, banii pentru medicamente, de unde vin?

 

Edit: Am vazut ca e in grija manastirii, dar din articol nu reiese ca ingrijeste toti pacientii gratuit. Face acte de caritate, dar nu reiese ca pentru toti.

Editat de Aquariuss
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banii pentru intretinerea ei, a cabinetului, banii pentru medicamente, de unde vin?

 

Edit: Am vazut ca e in grija manastirii, dar din articol nu reiese ca ingrijeste toti pacientii gratuit. Face acte de caritate, dar nu reiese ca pentru toti.

Despre Maică nu stiu exact.

 

Dar uite un ex pe care il stiu personal si este public...acest Călugăr Pavel oferă pt toti.

 

"Medicul călugăr care oferă consultații gratuite la Mănăstire. Și-a amenajat cabinetul medical la mănăstirea Turnu"

 

”Toate consultațiile și investigațiile la acest cabinet sunt gratuite. Nu necesită nici bilet de trimitere, nici buletin, nici carnet de sănătate”, spune Pavel.

 

https://www.viitorulromaniei.ro/2017/12/29/medicul-calugar-care-ofera-consultatii-gratuite-la-manastire-si-a-amenajat-cabinetul-medical-la-manastirea-turnu/

 

 

O istorie pe care nu trebuie sa o uităm.

https://www.roportal.ro/discutii/topic/114945-gandirea-religioasa/page-5?do=findComment&comment=1061354090

Editat de Arielix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un calugar a refuzat 2 milioane de dolari de la Gigi Becali: “Toate astea sunt viclesuguri ale Diavolului. Cand traiesti avand bani asupra ta, Dumnezeu nu-ti mai poarta de grija” | DEZVALUIRI | VIDEO

 

http://www.wowbiz.ro/un-calugar-a-refuzat-2-milioane-de-dolari-de-la-gigi-becali-toate-astea-sunt-viclesuguri-ale-diavolului-cand-traiesti-avand-bani-asupra-ta-dumnezeu-nu-ti-mai-poarta-de-grija-dezvaluiri-video-17896392

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:smartass:  poate pentru pocaiti care se prefac ca ar crede ... in cineva sau ceva ... dar prefera horinca sau ce e mai aproape, e singurul bun prieten si al bine si la rau :drunk:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

:smartass:  poate pentru pocaiti care se prefac ca ar crede ... in cineva sau ceva ... dar prefera horinca sau ce e mai aproape, e singurul bun prieten si al bine si la rau :drunk:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/25/2018 at 2:14 PM, The Unknown said:

:smartass:  poate pentru pocaiti care se prefac ca ar crede ... in cineva sau ceva ... dar prefera horinca sau ce e mai aproape, e singurul bun prieten si al bine si la rau :drunk:

te contrazici in termeni. Ori sunt pocaiti, ori le place horinca... hotaraste-te. Apropo, nu exista pocaiti neortodocsi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, Teddy ''-'' a spus:

te contrazici in termeni. Ori sunt pocaiti, ori le place horinca... hotaraste-te. Apropo, nu exista pocaiti neortodocsi...

Din cate am auzit eu, pocaitii nu beau alcool, desi sunt unii pocaiti care beau vin. Cred ca vin bea toata lumea, indiferent de religie si este chiar in ordine. 

In Romania si in toate tarile se bea totusi si  " o tarie " gen : Horinca/tuica/palinka/jinars/shnaps/wisiki/cognac/votca/sake s.a.m.d., fiind si asta in ordine. Nu este in ordine abuzul.

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×