Sari la conținut
Forum Roportal
rroxana

Transplant de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am uitat sa va spun ca nici copilul meu nu este sanatos dar de el cred ca trebuie sa scriu in alta parte.

deci ma intereseaza cum putem sa ajungem pe listele de asteptare pentru transplant de ficat si cam cat ar costa pentru ca nu stam prea bine la capitolul buget,si daca ati auzit de noul medicament care a intrat in Romania bun si pentru ficat.

 

Ce vrei sa spui? Ca si copilul vostru e infectat?

 

Transplant se face la Fundeni - Bucuresti, Irinel Popescu e cel care face impreuna cu o echipa de medici care vin periodic din strainatate. Trebuie sa faca trimiterea medicul curant, inteleg din Cluj, care l-a tratat pe sotul tau.

Eu cunosc un caz care a fost propus pentru transplant la Fundeni si a fost o adevarata bataie de joc. Bani cheltuiti fara masura, indiferenta, familia a fost obligata sa colecteze sange (cantitati foarte mari, au venit toate rudele si prietenii si au donat pentru omul respectiv care urma sa faca transplantul), pana in momentul in care a murit i-au spus ca e pe lista, in schimb nu i-au spus niciodata ca, de fapt, nu aveau de gand sa-i faca operatia. Sotia bolnavului, pe perioada cand a stat cu el la Fundeni a aflat chestii incredibile: veneau persoane" importante" pentru transplant, erau luati peste rand, veneau copii ai strazii acolo care nu mai ieseau niciodata... Costurile se ridicau cam la 30.000 euro in anul 2002.

Daca vrei intr-adevar sa faceti transplant trebuie sa discutati cu medicul curant care-l trateaza pe sotul tau. Prietenii mei au vrut neaparat. Cred ca solutia cu operatia in strainatate e cea mai buna.

Imi pare foarte rau pentru voi. Sa va ajute Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mul de raspuns Somesh .de copil am vrut sa spun ca s-a nascut cu hipospadias,a facut pana acum o gramada de operatii cu dr.Ciuce din Cluj si tot nu este bine.am inteles ca trebuie sa iau trimitere de la dr si cu ea sa merg la Fundeni .intrebarea e cum pot lua legatira cu ei sa ma programeze sa nu stam degeaba pela usile spitalului.nu-mi dai prea mari sperante cu dr Irinel ,dar in strainatate nu cred ca voi putea strange vreodata banii necesari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mul de raspuns Somesh .de copil am vrut sa spun ca s-a nascut cu hipospadias,a facut pana acum o gramada de operatii cu dr.Ciuce din Cluj si tot nu este bine.am inteles ca trebuie sa iau trimitere de la dr si cu ea sa merg la Fundeni .intrebarea e cum pot lua legatira cu ei sa ma programeze sa nu stam degeaba pela usile spitalului.nu-mi dai prea mari sperante cu dr Irinel ,dar in strainatate nu cred ca voi putea strange vreodata banii necesari.

 

Sunteti la dr. Grigorescu la Med III? sau la dr. Damian? Intreaba-i pe ei. Numai ei te pot trimite la cineva acolo. Si de la ei iei toate info.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este internat la prof. Andreica,acum tocmai se externeaza dar nu i-a spus nimic de transplant desi sotul meu a intrebat nu i-a dat un raspuns.defapt a ocolit raspunsul.i-a gasit ceva in plus:variceleesofagiene au evoluat la gradul 3

 

 

este internat la prof. Andreica,acum tocmai se externeaza dar nu i-a spus nimic de transplant desi sotul meu a intrebat nu i-a dat un raspuns.defapt a ocolit raspunsul.i-a gasit ceva in plus:variceleesofagiene au evoluat la gradul 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum sa vedem ce facem ca i-a zis ca inainte de sarbatori sa mai mearga o data sa-l vada.poate ca va intreba atunci mai mult si va cere si trimitere pt Bucuresti

 

nu stiti cumva un nr de telefon de la Fundeni unde sa ne putem programa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum sa vedem ce facem ca i-a zis ca inainte de sarbatori sa mai mearga o data sa-l vada.poate ca va intreba atunci mai mult si va cere si trimitere pt Bucuresti

 

nu stiti cumva un nr de telefon de la Fundeni unde sa ne putem programa?

 

imi pare rau...nu. incearca pe net la google. mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fundeni se face transplant si acolo se intocmeste dosarul in urma multor analize.

si noi am fost in situatia ta dar transplantul era ceva de domeniul imaginatiei doar.. nu stiu cit de lungi sunt listele exact, mare lucru nu ti se prea comunica... si apoi am auzit ca sunt niste scoruri... ceva de speriat..

vezi ca am inteles ca se poate beneficia de tratament in strainatae prin ministerul sanatatii sau a casei de asigurari nu stiu exact. dupa parerea mea este o sansa uriasa pe care o poate avea sotul tau. noi nu am vut ceasta sansa, doar am ajuns in strainatate si crede-ma, nimic nu se compara cu mizeria sistemului de sanatate romanesci si mai ales cu scirba cu care te trateaza medicii... esti pur si simplu inca unul, asta am simtit-o noi

mult succes si m-as bucura enorm sa aud ca ai reusit sa il duci pe sotul tau intr-o tara civilizata.

sanatate! si putere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×