Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

trotineta urbana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si cu cosulet in fata :D 

daca n-as fi locuit in cartierul vietii si n-as fi stat la etaju 10 mi-as fi luat un pegas d`ala :)

 

cand aveam si eu job ca tot corporatistul ma duceam cu rolele sau cu bicla. era tare fain, ajungeam mai repede decat cu autobuzul si aveam timp sa-mi iau cafea si cornuri.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pardon? "Pionier" a fost prima. De baieti, dar rosie. :lol:

Am avut si Pegas, normal. Tot cartierul militari era al meu. Era un deal in Politenhicaaa  :queen: vara cu bicla si iarna cu sania. Primavara si toamna eram in ghips.  :ill:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu is prea putine bicle in militari :( iar pe dealu de la Poli nu mai vezi niciun plod. 

 

da imi iau io trotineta si acolo ma dau :D

Editat de -olivia-
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cu cosulet in fata :D

 

 

si  :D

 

cand aveam si eu job ca tot corporatistul ma duceam cu rolele sau cu bicla. era tare fain, ajungeam mai repede decat cu autobuzul si aveam timp sa-mi iau cafea si cornuri.  

 

misto.

aici nu prea se poate practica (in cazul meu), pe autostrada e interzis cu rolele  :lol:

Pardon? "Pionier" a fost prima. De baieti, dar rosie. :lol:

Am avut si Pegas, normal. Tot cartierul militari era al meu. Era un deal in Politenhicaaa  :queen: vara cu bicla si iarna cu sania. Primavara si toamna eram in ghips.  :ill:

 

pardon, Pionier am vrut sa zic  :D

 

în ghips n-am fost, doar genunchii si coatele erau varza, plus capul, partial  :lol:

 

in cartier n-aveam deal, în schimb aveam santiere mii, asa ca era loc  de curse pe teren accidentat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce amintiri mi-ai starnit. Multumesc lui D-zeu ca fiica`mea nu imi seamana. :D

 

acu is prea putine bicle in militari :( iar pe dealu de la Poli nu mai vezi niciun plod. 

 

da imi iau io trotineta si acolo ma dau :D

 

Biciclete pe ecran au acum. Nu mai scot capul din el. 

 

Dai un semn inainte sa te duci. ca merg si eu. nicio diferenta in capul meu atunci si acum la chestiile astea. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce amintiri mi-ai starnit.

 

 

aventuri pe doua roti.

când na dadeam jos de pe roti, ne bateam cu scaieti.

legenda spunea ca daca dam cu scaieti in parul fetelor, îl încâlcim si nu-si mai pot scoate scaietii din par.

era fals, evident, aveam sa constatam pe propria piele, când intram in casa plin de scaieti, învinsi de sexul opus,  apoi certati de parinti/bunici:

iar v-ati umplut cu scaieti, dracilor!

 

am cunoscut o lume care azi nu mai exista.

erau putine masini pe strada, eram multi copii afara, enorm de multi (decretei), vacantele erau lungi si dese, toata lumea cunostea pe toata lumea,

se batea mingea non stop, se vorbea pasareste, se citeau Jules Verne si Ciresarii, se facea schimb de timbre,  se juca moara cu pietre sau cu boabe de porumb,

se haleau corcoduse direct de la sursa, se spargeau nuci, se umplea gura cu dude, se alerga cu cercul, se sarea sotronul, exista Pif Gadget, se sarea coarda (nu noi, ele!), iar seara se statea la troci pe scarile blocului, asta daca nu eram goniti de vreo baba ofuscata.

 

o astfel de baba tin minte ca statea la parter, la scara cealalta.

ne hulea si ne alunga tot timpul când treceam pe sub geamul ei, nu suporta copiii, nu suporta sa trecem pe sub geamul ei sub nicio forma.

într-o zi ni s-a pus pata pe ea, baba îsi tinea oala cu mâncare pe geamul de la bucatarie, asa ca unul i-a lasat amintire un sarpe mic în oala.

de fapt nu mai retin exact daca era un sarpe sau o sopârla, important e ca-n ziua respectiva ne-am simtit toti razbunati.

 

 

si câte si mai câte nu se întâmplau....

 

daca tot m-a apucat nostalgia vremurilor apuse, pun si-o poza de pe vremea aia (cu frate-miu, amicul Sever, eu).

 

of ...

 

 

 

 

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bydy m-am plimbat azi prin Poli si am gasit dealu cu niste copii la sanius :)

post-2493-0-10229100-1452025115_thumb.jpg

post-2493-0-08140500-1452025122_thumb.jpg

Editat de -olivia-
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumoos! E unul si mai mare mai in spate.

Frumoasa Poli, pe toti gagii ii plimbam prin ea. :) Prin Poli am invatat sa conduc masina... sa fumez... multe amintiri :D 


am cunoscut o lume care azi nu mai exista.

 

Ma simt norocoasa. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am încercat o trotinetă de-aia, gen City-blitz, nu mi-a plăcut.

 

Tot o bicicletă are mai mutl haz.


 

Era un deal in Politenhicaaa  :queen: vara cu bicla si iarna cu sania.

 

Şi în Berceni: la BIG şi apoi în Parcul Tineretului ...  :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×