Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Despre învaţământul românesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrei nu vrei, trebuie sa inveti si tu ca parinte toate chestiile astea nou aparute si ce s-a schimbat la gramatica, cand ai copil de clasa a 8-a. Ca meditatia o sedinta pe saptamana nu e suficienta sa acopere toate golurile.

E naspa, dar nu chiar ATAT de naspa cum credeam.

in schimb am observat ca fisele de exercitii care se gasesc pe net pentru clasa a 8-a au oaresce greseli, sau nu sesizeaza anumite subtilitati ale intelesului frazelor pe care le dau de analizat. Subtilitati pe care eu pe vremea mea le-am invatat si le sesizam imediat.

De culegerile de matematica cu teste de evaluare nici nu mai zic, sunt super pline de greseli, alea de romana sunt perfecte fata de alea de mate. Dar nu e treaba mea acolo, acolo se enerveaza sotul :lol2:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa inteleg, de ce trebuie meditatie pentru un copil de clasa a 8-a???    Care ar fi gol-urile, de a intra in Liceu??? sau a marca la poarta unei echipe de fotbal :lol2:

Poate la Matematica sint neclaritati dar daca nu se ajusteaza imediat, nu se poate avansa!!!  Este nevoie sa fie inteles si sa intre in cap, altfel e pierdut "gol-ul"

Cand eu eram in scoala generala, conta parintii cine sint, ce lucreaza, ce fel contribuie la viata profesorilor, ca acela le punea in ordine de "cel mai bun pe lume"    Lemnele de foc era o prioritate ca iarna era mai lung decat vara, mancarea era scumpa in magazine, dar se recupera de la parintii care ofereau jumatate de porc sau echivalent, altele munca prin casa, spalatul scutecelor era o mare problema ca asa era atunci si din astea ca sa aibe timp de distractie.   Pentru aceste servicii si ofrande au intrat si in Liceu printre cei mai buni si au iesit de acolo majoritatea,  luau meditatii doar cei care voiau sa mearga la o facultate dar si acolo porcul si vinul, Dacia noua, garanta succesul.      

Nici n-as putea sa recunosc o gresala in gramatica daca nu inteleg aproape nimic din limba vorbita mai nou in limba romana!   In articolele din ziar le gasesc.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca trebuie nota mare la examenul de evaluare, ca un copil bun la toate materiile mai putin la romana, copil care vrea mearga pe mate info, sa nu ajunga la un liceu feroviar sau la un liceu de bucatari, Olga.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In linii mari inteleg dar nu stiu ce inseamna examen de evaluare?   Nu se da examen de intrare in liceu??? Acolo s-a decis pe vremuri. 

Nimic nu e rau cu Liceul de Bucatari ca intre timp se poate transfera la altceva, cred.    Cum sa ajunga unde n-a depus actele, partea asta la fel nu inteleg dar lumea nu sta pe loc daca eu am plecat de acolo!!!    In State la liceu se intra dupa ce ai terminat clasa a 8-a, ca intr-un magazin fara sa intrebe nimeni nimic de ce ai ajuns acolo.  Numai cand vrei sa studiezi mai departe in clasa a 10-a se inscrie la o examinare, un test extrem de lung si se tine intr-o arena de sport al unui liceu mai mare sa nu se copieze unu de la celalalt iar rezultatele se trimit la facultatile indicate de elev.   Dupa o vreme cam lunga, se va primi o scrisoare de la facultatea care accepta pe persoana respectiva oriunde in State si se cere sa se raspunda dac are de gand sa urmeze acolo studiile.   Se compune un profile al studentului din timp cu date personale, iar cel mai mult conteaza daca a facut munca voluntara!!!   Este parte dintr-o comunitate minoritara si inca nu stiu totul ca fiecare scoala are altele pe langa cele generale criterii.

"scoala" se numeste si facultatea, student este si copilul de gradinita dar si cel care a iesit din puscarie si face un curs de ceva sa intre in '"hora" vietii are altele pe langa cele generale criterii.         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

In linii mari inteleg dar nu stiu ce inseamna examen de evaluare?   Nu se da examen de intrare in liceu??? Acolo s-a decis pe vremuri. 

 

Pai examenul de evaluare este cel de intrare la liceu. Toti elevii de clasa 8 dau aceleasi subiecte romana si mate. Se afla notele si se face media de admitere la liceu care este 80% nota la examen si 20% media generala din gimnaziu. Elevii sunt ordonati intr-o ierarhie dupa media de admitere,

Dupa aia, copiii completeaza intr-o lista un sir lung de licee si sectii de licee unde ar vrea sa mearga in ordinea preferintelor lor. Bineinteles ca cele mai bune licee toti le pun primele pe lista. Dar repartizarea se face incepand de la cea mai buna nota - prima data se iau in considerare alegerile lor, ei ocupa primii locurile (care evident sunt la licee bune) si se repartizeaza mediile in ordine descrescatoare pe locurile ramase dupa fiecare repartizare in parte.

Ce conteaza e pozitia elevului (a mediei lui) in ierarhia pe oras. Deobicei, daca esti in primul sfert sau prima treime, e bine. Dar ca sa fii in primul sfert sau prima treime, iti trebuie medii de peste 9. Anul trecut au fost in Bucuresti 16.000 de elevi de-a 8a care au dat evaluarea. S-a intrat la licee bune pana la pozitia 5000 si ceva si atat. Pozitia 5000 si ceva insemnand media 9, deci in jur de 9 la romana, 9 la mate la examenul de evaluare. Si de aia tragem cu meditatii la romana, sa luam peste 9..

Da, se poate transfera daca ajunge la un liceu nasol, dar doar dupa un an de zile. Si trebuie sa dea un fel de examen de diferentiere daca cumva nu e tot la sectie de mate info. Intr-un an de zile se pierde foarte multa materie. Si un an de zile e mult sa stai intr-un liceu de cacat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca nu asta era procedura cu 55 de ani in urma  :o:  ca atunci s-a introdus 8 clase elementare in loc de 7 si liceul se termina dupa a 12-a clasa ca in vest, inainte era 11 clase, dar si uniformele tot atunci s-au schimbat.   S-a taiat examenul de absolvire de 8 clase, doar de intrare la licee a ramas la romana, matematica si mai era ceva, istorie sau geografie numai oral.  Cu orice medie se putea inscrie in oricare liceu.   Eu mereu am avut 5 la romana, ZERO la purtare si 10 la matematica, fizica, stiinte naturale, istorie, etc.,  si n-am avut probleme de genu.  Repetent la romana a ramas unu din Caracal :smartass: intrat cu pile mare si tari, dar a intrat inapoi la toamna, era deja cu 2 ani mai mare ca noi restul.   In loc de anul 3 era doar in primul.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu acum 55 de ani. Dar acum 30 de ani se dadea examen de admitere la un singur liceu. Luai - bine, nu luai - ramaneai pe afara. Se mai facea ceva prin toamna, nu stiu.

Cu sistemul de acum de repartizare automata conform alegerilor din lista nu ramane niciun elev fara sa intre la un liceu, decat daca nu completeaza el suficiente optiuni de licee.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci este mai bine ca inainte, doar nu el studentul alege unde si ce va invata.   Si asa este bine zic eu ca un bun Bucatar are sanse sa castige mult mai mult decat un contabil.

Cea mai mare investitie pe lumea asta sint copiii nostri!!!   Nimic nu e prea scump cand e vorba de ei!!!   Stiu si eu, mai avem de plata studiaturi ... eu zic ca merita si voiam sa-i vad pe ei mai mult si bine decat am reusit eu in viata!!!   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vine lebedelen zare uite lebedele cum dispare.

FB_IMG_16143302595571683.jpg

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un elev a fost umilit de învățătoare după ce i-a dat un mărțișor! Copilul nu mai vrea la școală - Gândul (gandul.ro)

"Elevul a mers la școală cu o ciocolată și un mărțișor, pentru învățătoare, dar s-a ales cu o umilire din partea femeii, în fața clasei! Aceasta i-a zis că mărțișorul este urât și că el nu a fost capabil să cumpere un mărțișor de calitate."

*Tarancele alea pe post de educatori inca nu-si dau seama ca s-a terminat cu communismul???   Ce animal zace in acea fiinta satanica???*

In America nu se accepta cadouri sau altceva de la copiii si nici n-ar oferi parintii.   Din taxele anuale o mare parte merge pentru scoli la toate nivelurile ca si din taxa de proprietate personala/casa sau alt imobiliar.   Se face Valentine's Day Carti postale sa ofere la cei dragi acasa ca si pentru 17 Martie de Saint Patrick's Day cu trifoiuri de 4 foi si hornari sau decupeaza curcani pentru Thanksgiving si vin acasa cu multe obiecte de arta, dar e parte de a creste in America, materialul ofera Statul pentru scoli.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×