Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu, esti una din celelalte. Tot sa-ti doresti una. Dar curios lucru, desi esti una din celelalte, nu te plictisesc discutiile despre religii.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint membru in clubul plictisitilor  :haha: ... anumite teme nu sint pe gustul meu, dar acolo nu particip cu prezenta.

A discuta despre religii e altceva decat a crede in ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te inteleg. Ce placere e aia sa vorbesti despre ceva care pentru tine nu inseamna nimic? Ce satisfactie iti da tie? Zici ca nu faci parte din clubul plictisitilor. Dar spre exemplu, pe mine nu ma pasioneaza politica si nici nu ma bag pe acolo ca nu sunt curios. Dar pe tine cu siguranta te omoara plictiseala pe aici... Sau nu? Ma gandesc ca pentru tine discutiile despre religie trebuie sa fie la fel de plictisitoare ca si pentru mine politica. Intrebarea ma chinuie, de ce te torturezi in halul asta? Ori esti sub acoperire si faci parte din vreo grupare oculta...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu te prefaci ca traiesti, esti indrumat si condus de alti religiosi ce ai de facut si inafara acelei raze de activitate te plictisesti ca n-ai "interes" sa ma exprim pentru nimi ce se intampla pe Pamant ca asa le convine lor.   Iar tu pentru niste remuneratii, le executi dorintele altora si mai trece o zi.  

 

De plictiseala n-ai observat ca eu-s mai demult pe aici pe forum si deloc nu ma plictisesc!!!  insa daca nu discut religie crezi ca n-am alta viata ca si tine.

Eu n-am crescut cu acest cuvant pe gura "plictiseala" tu deja si de dumnezeu te-ai plictisit dar mai impingi roaba in speranta sa te auda si sa schimbe lumea sau aiurea ...

Pot discuta despre foarte multe lucruri ca-ti convine sau nu, asa-s de cand ma stiu si nu voi fi altfel.

 

"Intrebarea ma chinuie, de ce te torturezi in halul asta? Ori esti sub acoperire si faci parte din vreo grupare oculta"... asta-i fraza la general al tuturor sectantilor!!!

 

Torturez ... in evul mediu te afli???  

 

Poate "te tortureaza" faptul ca eu traiesc si fara sa dau un frack pe religie si tot ce mai e pe acolo, pana tu nu te poti nici uita pe cer ca deja esti atentionat ca vei fi pedepsit!!! ca-i lucru lumesc in care nu apartii.  Plus eu n-am avut viata ta, redus la citit biblia si am trait si vazut mult mai mult ca tine.  Tu ai numai ganduri negre fara vlaga ... oculte  :haha: 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce am gasit aici...

 

 

''Tactici și strategii în lupta de zi cu zi

Există multe tactici prin care să fii efectiv în lupta de distrugere a inamicului. Aici sunt câteva metode prin care poți lucra la distrugerea inamicului; de asemenea, orice alte idei și sugestii sunt mai mult decât binevenite, întrucât această secțiune este foarte importantă:

Pe/în broșurile creștine, biblii, etc., care ne sunt băgate pe ochi în spălătorii, spitale, săli de așteptare ș.a.ș.m.d., scrie sau plasează în ele un link spre Creștinismul Expus și lasă și remarca ”Creștinismul este o MINCIUNĂ!” sau ”Creștinismul este o FARSĂ!” – sau orice altceva de genul.

 

Bucăți de hârtie pe cu www.crestinismulexpus.blogspot.ro + câteva notițe pot fi lăsate și în biblioteci, plasate în cărțile creștine și așa mai departe. Zicala ”stiloul este mai măreț decât sabia” este reală și funcționează; însă cu acest monstru trebuie să facem tot ce putem. Informarea a fost prietenul nostru și are mai multă influență decât ai putea crede. Cunosc acest lucru și l-am experimentat.

 

Când am fost nouă în Satanism, am făcut acest lucru pe forumurile ateiste pe care dezbăteam problema creștinilor. Făceam acest lucru și pe alte grupuri online, dedicând câteva ore în fiecare zi pentru a ataca creștinismul. De-a lungul anilor, Satan mi-a arătat că efortul depus de mine online, cu cele de mai sus, a fost efectiv și influent.

Cu grupurile și forumurile creștine, dă un copy/paste. Puțini creștini citesc biblia cu adevărat. Arată incertitudine, neliniște, dezamăgire, etc., pentru a crea dezordine în comunitățile creștine. În multe cazuri este mai bine dacă dai un copy/paste la fragmente sau articole de pe Creștinismul Expus (sau alte locuri care aduc dovezi bune împotriva creștinismului); adesea, oamenii tind să citească ceea ce au în față. Cu toate acestea, ambele variante sunt efective (copy/paste sau link).

Blestemă-l pe inamic necontenit și fără milă! Blestemă-le conducătorii! Fii precum un berbec ațâțat. Nu te opri de loc până când aceștia sunt distruși în mod complet și cu desăvârșire. Blestemele noastre au avut și au efect. Lucrările au nevoie de timp pentru a se manifesta și trebuie repetate. Multele blesteme și ritualuri făcute împotriva acestui program odios, au trezit și au pus în mișcare forțe puternice. Fii răbdător. Creștinismul este un monstru de proporții uriașe care deține averi și putere imensă. Nu va cădea într-o zi, ci în timp. Este tărie în mulțime. În același fel cum, o singură furnică nu reprezintă o amenințare pentru nimeni, în timp ce o armată de furnici îți pot pustii o livadă într-o scurtă perioadă de timp.

 

Ca indivizi, trebuie să facem tot ceea ce ne stă în putință. Oamenii aflați în poziții înalte și care nu își pot pune reputația în risc: folosiți-vă zona de influență și luptați acolo în mod tainic! Dacă nu ești sigur ce și cum să lupți, cere îndrumări direct de la Satan. VEI PRIMI indicații clare pentru a lucra discret, indiferent de profesia pe care o ai și vei primi de asemenea îndrumări cu privire la toate felurile în care poți participa în război, fără a aduce stricăciuni poziției tale. Știu că Ministerele Bucuria lui Satan (Joy of Satan) au oameni peste tot.''

 

Aici are dreptate. Au oameni si pe Roportal.

Mult mai multe aici.  http://bucurialuisatan.com/tactici-si-strategii-in-lupta-de-zi-cu-zi/

 

Asa ca satanel asta, trebuie sa fie mandru de soldatii lui. Aviz amatorilor, vedeti ca acolo jos la el nu este aer conditionat...va vor lua transpiratiile... :)

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca e o religie a iubirii, dar in cea mai mare parte va bazati pe frica oamenilor pentru a raspandi credintele voastre. Esti tanar acum, mai ai sanse sa te trezesti pana vei duce specia mai departe.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul autentic are o tinta precisa si clara, Mantuirea (Transformarea, Revelatia, Transcenderea, Transsubstantierea, Identificarea cu Constiinta Divina)), calea acestora fiind urmarea lui Hristos.

Cam aceleasi "practici interioare continue", etapele, procesele transformarii interioare, "abordarea esoterica"(Treptele ),  fiind acelasi lucru cu "procesele alchimice", un fel de "descoperirea Pietrei Filosofale". Cai diferite, Scopul fiind acelasi, iar Dumnezeu se uita la Scop.

 

Iata un ex., pe care l-am ales pentru a se intelege , cat de cat, faptul ca "scopul" este acelasi si este chiar indicat sa nu aruncam cu pietre...

 

Treptele Rugaciunii Inimii 

 

"Cuvantul isihasm vine de la termenul grecesc isihia, care inseamna liniste, tacere interioara. Isihasmul este una dintre cele mai directe si pure (libera de dogmatism ori inchistari religioase) cai de a atinge iluminarea spirituala. Toti marii sfinti ortodocsi au practicat isihasmul sau cel putin au abordat tehnicile speciale de control, transcendere a mintii ori focalizare a atentiei in interior (pantece, inima etc) caci dupa cum spune Sf. Grigorie Sinaitul dar si altii "e cu neputinta sa se mantuiasca cineva fara atentie amanuntita si fara paza mintii".

Cartea de capatai a isihasmului nu este Biblia ci Filocalia - o culegere a experientelor si invataturilor spirituale relatate de mari sfinti ori discipoli ai acestora. Practica de baza a isihasmului consta din rugaciunea inimii sau a mintii. Rugaciunea inimii include mai multe etape, pana la practica ei desavarsita. Stadiul suprem al acesteia fiind realizeazarea efectiva a contopirii cu Dumnezeu; transcenderea iluziei "desertaciunii" acestei lumi si dizolvarea mintii prin identificare cu constiinta divina.

"Minte care se intoarce in ea insasi si mai presus de ea spre a se uni cu Dumnezeu"

Sf. Grigore Palama

In aceatsa ultima etapa nu se mai pot rosti cuvinte, rugaciunea dispare, si orice mijloc al acesteia ramane doar o traire pura inefabila lipsita de orice obiect intr-un profund extaz mistic "rapire extatica" care poate dura zile in sir. In acest stadium sunt revelate marile mistere, trairile coplesitoare "pe care nici un muritor nu le-ar banui". Adevarata realitate perceputa deja la o dimensiune unde timpul si spatial, forma, lumina si insasi actul intelegerii or al cunoasterii sunt transcese dupa cum spune si Sfantul Dionisie Areopagitul:

"Dumnezeirea nu este nici suflet nici minte nici parere nici ratiune, nu poate fi exprimata, nici inteleasa…nici stiinta nici adevar nici imparatie nici unitate nici bunatate nici duh nici paternitate nici filiatie, ea scapa oricarui rationament de a o numi ori cunoaste. Nu e nici intuneric, nici ratacire…despre ea nu se poate afirma ori nega nimic in mod absolut dar este totodata Cauza unica si desavarsita a tuturor fiind transcendenta, fiind libera de toate si mai presus de toate." din lucrarea Teologia Mistica

RUGACIUNEA INIMII (sau a mintii)

Aceasta cuprinde o serie de tehnici structurate pe mai multe etape echivalente nivelului de practica. Rugaciunea inimii este nestemata invataturii si meditatiei crestine. Azi din pacate, isihasmul se mai practica in putine locuri pe glob. Rugaciunea inimii este mult superioara rugaciunii obisnuite caci ea sporeste necontenit puterea de concentrare si creste profunzimea perceptiei si aduce linistea sufletului, o stare permanenta de beatitudine pentru cel care se roaga. 

Rugaciunea inimii:

"Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma."

Treptele rugaciunii inimii

Acestea difera. Dupa unii parinti sunt 8, dupa altii doar 3 sau 5, dar o varianta generala dupa Filocalia ar fi aceasta:

1) Rugaciunea mintii: - primul stadium al rostirii in care mintea repeat neincetat: "Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma." Aici intreaga atentie este focalizata pe aceasta rostire, astfel gandurile razlete inceteaza sa mai sustraga fiinta. Mintea atunci este automat orientata in interior

2) Rugaciune mintii in inima: - "Aici mintea in timpul rugaciunii petrece fara iesire in interiorul inimii. Aici se afla toata esenta lucrarii" (Parintele Cleopa in "Ne vorbeste Parintele Cleopa" vol. 12.) Aici atentia este directionata in inima, lucru ce in unele cazuri se intampla spontan sau se intampla firesc, de la sine. "Dupa o bucata de vreme am simtit ca rugaciunea se coborase, asa zicand de la sine de pe buze in inima". (Pelerinul Rus) Devenim constienti de natura noastra, de gandurile, de emotile noastre pe care acum le percepem, le analizam - introspectie. Apare o stare de calm profund, siguranta incepand sa creasca focalizarea si forta interioara.

3) Rugaciunea neincetata sau cea care se misca de la sine: - "Inima cu fiecare zvacnitura repeta singura cuvintele rugaciunii…inceta-i sa mai pronunt rugaciunea si nu mai faceam altceva decat sa ascult cu bagare de seama ce spunea inima. Ochii (viziunea interioara) mi se scufunda inlauntrul ei si aparu un sentiment intens de fericire. (pentru o mai buna intelegere am redat relatarea experientei Pelerinului Rus). In acest stadiu apare asanumita dulceata duhovniceasca, o forma permanenta de beatitudine. Rugaciunea devine aici neincetata in sensul ca acea stare beatifica din inima devine continua "ca o curgere" chiar si in timpul desfasurarii actiunii zilnice, chiar si cand vorbim sau dormim "Eu dorm, dar inima-mi vegheaza" (Cantarea Cantarilor cap 5.2).

4) Rugaciunea curata: - Aici "rugaciunea da nastere unei contemplatii…cel care traieste o astfel de contemplatie cunoaste o stare de extaz si devine asemenea unui trup parasit de suflet" (Sf. Isaac Sirul). In acest extaz, in care mintea nu mai poate misca ramane doar constiinta care contempla. Aici apare din inima "o lumina ce straluceste ca soarele ce izvoraste din adancul inimii" (evident este o perceptie a viziunii interioare).

5) Rugaciunea, vederea duhovniceasca (dupa Sf. Isaac Sirul) sau rugaciunea fara de rugaciune: - "De indata ce mintea a trecut dincolo de rugaciunea curata nu mai exista nici simtiri, nici lacrimi, nici stapanire, nici libertate, nici smerenie, nici…nici…nici lumea asta sau cealalta. Asadar nu exista rugaciune dincolo de rugaciunea curata…Trecand dincolo de marginile ei intram in starea de extaz si nu mai suntem in rugaciune. Aceasta este viziunea" (Sf. Isaac Sirul)

(Da, pot sa spun ca asa este... )

 

Lucian Blaga spunea foarte fain ca "Cine crede in zbor este stapan peste zare."

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca e o religie a iubirii, dar in cea mai mare parte va bazati pe frica oamenilor pentru a raspandi credintele voastre. Esti tanar acum, mai ai sanse sa te trezesti pana vei duce specia mai departe.

Atunci cand vorbesti in necunostiinta, poti spune ceea ce spui tu chiar daca este eronat (pe o parte e drept ca poti aluneca asa cum o faci tu). Da trebuie sa ne iubim aproapele ca si pe noi, sa vedem oamenii ca pe un suflet, nu ca pe un trup. Sa ne gandim la toti ca la noi. In ciuda faptului ca unii profita de asta. Iar daca e vorba de frica, ar trebui sa ne gandim si cum e mai corect si mai moral, ca sa nu fim nevoiti sa lasam frica sa ne conduca. Iti dau un exemplu:

 

De ce sa mergem sa furam sau sa facem crime sau toate cele? Bineinteles ca Dumnezeu ne pedepseste, dar noi ar trebui sa evitam sa facem toate astea pentru ca nu e corect. Daca urmam calea asta si sa ne gandim la fiecare pas cum ar fi corect si sa simtitm ca asa trebuie sa facem, nu mai trebuie sa ne fie teama. E simplu. Daca am urma natura asa cum este, nu ar mai trebui sa ne fie teama de nimic. De exemplu, homosexualii, nu este natura lor sa fie asa deoarece Dumnezeu a lasat barbat si femeie sa se inmulteasca. Poate ai sa spui ca in cazul unor pesti se schimba sexele, dar acei pesti sunt de asa natura. Insa noi oamenii nu. Daca ne-am accepta natura asa cum suntem, nu ar trebui sa ne fie teama. Lasati la o parte toate prostiile si gata, nu avem de ce ne teme. Lasati egoismul la o parte si lenea si toate cele, iar apoi totul va fi ok. Puneti creierul la contributie si ganditi-va la fiecare pas, cum sa faceti sa fiti mai buni, cum sa ajutati pe altii la nevoie, cum sa faceti milostenie. Hai ca nu e greu, se poate. Lasati adunatul banilor ca nu veti merge cu ei in mormant. Ajutati un sarac in loc sa ii depozitati pana prinde mucegai. Eu zic ca e o fapta buna. Faceti ceva pentru cineva si sa nu asteptati nimic in schimb, eu zic ca si asta e o fapta buna. Astea sunt doar cateva in ortodoxie. Ortodoxia ne invata sa fim mai buni. Eu nu inteleg de unde atata impotrivire a nu fi mai bun, daca nu vine de la satan. Deci sariti toti cu inconveniente dar fara sa aveti dreptate in vreun sens. Nu mai mergeti sa dati bani la femei pe strada sau la streaptease si dati o paine la un sarac de pe strada ca e plina lumea. E mai moral sa faci asta decat sa mergi sa ii dai la cluburi sau prin baruri la aparate. Daca nu vrei sa te gandesti la frica, gandeste-te la moralitate, nu e moral ceea ce faci.

 

Spre deosebire de tine, din ce scrii, nu vad sa fi o persoana curioasa de altii... dar in schimb ceri ce nu poti oferi, daca ma insel imi cer scuze.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa nu facem rau pentru ca suntem oameni, nu pentru ca ne e frica de chinurile iadului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 Lasati egoismul la o parte si lenea si toate cele, iar apoi totul va fi ok. Puneti creierul la contributie si ganditi-va la fiecare pas, cum sa faceti sa fiti mai buni, cum sa ajutati pe altii la nevoie, cum sa faceti milostenie. Hai ca nu e greu, se poate. Lasati adunatul banilor ca nu veti merge cu ei in mormant. Ajutati un sarac in loc sa ii depozitati pana prinde mucegai. Eu zic ca e o fapta buna. Faceti ceva pentru cineva si sa nu asteptati nimic in schimb, eu zic ca si asta e o fapta buna.

 

SI de unde stii tu ca ateii nu fac toate astea? De cand sunt faptele bune monopolul crestinilor? In visele tale numai crestinii sunt buni si milosi si toti ceilalti sunt egoisti, rai, cu gandul numai la bani. Ia d-aci mostre de bunatate crestineasca.

De ziua lui Stephen Hawking, ce i-au urat romanii nostri buni crestini care nu au nevoie de nimic altceva decat de biblie:

”De ce oare se afla in acel scaun ?pentru ca dumnezeu sa isi arate slava sa ,slavit fie domnu”

”Așa gândesc și eu! Sa negi existența lui D-zeu in favoarea unei teorii numita big-bang....Mda, păcat,scaun cu rotile și nu numai!”

”La mulți ani pe naiba , ăla trebuie sa moara !”

”75 de ani de inactivitate. Ticket to hell”

”La multi ani legum-o!!!!”

”Mare pizdar hawking asta”

”Hai ca prea l-ati umflat si pe handicapatul asta”

”Dă-l in mortii lui de robocop ambulant-le știe pe toate,le vede pe toate,știe el tot”

”Ce stiinta? numai teorii, oh vai de el”

”Si ce....sa traiasca ca oricum se chinuie....doar nu e buricul pamântului nu a facut nimic pentru omenire,doar v-a spalat creierii....Multa sanatate!!!”

 

”La multi ani! As putea zice ca mi e mila de el. Nu pt. cum arata, cat pt. cum gandeste.”

”Ba omule!!! E un handicapat in carucior cu rotile, pe care l-au pus "smecherii mondiali" ca perdea, sa mai spele creierele imbecililor, care sunt cu carul din pacate! Si sa-mi bag pl in ziua lui..... ce!? El îmi spune mie la multi ani?”

 

 

alte mostre de bunatate crestina

26903902_1877343299223707_90537807338505

Nu exista ura mai mare pe pamantul asta decat ura unui crestin care crede ca detine adevarul. Ataca si musca din oricine si din orice, nu au pic de mila nici in fata mortii unei persoane, nici in fata bolii, sunt ca fiarele turbate in haita. Si sunt si analfabeti pe deasupra, ca din toti astia, prea putini am observat sa scrie si corect gramatical. Dar ce conteaza gramatica pentru ei, nu?

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×