Sari la conținut
Forum Roportal
Kyrcea kyrcea

Eroare windows! Help!

Postări Recomandate

Am o problema cu laptopul care in trecut imi aparea ecranul albastru si isi dadea restart odata la 2-3 minute asa ca am vrut sa instalez alt windows insa nu merge. Cand incerc sa instalez windows 7 imi apare aceasta eroare: The file or directory C is corupt and unreadable. Please run the chkdsk utulity.

Mentionez ca acel windows l-am instalat si la alte pc si a mers perfect. Din cate am vazut eu e o problema de hard insa ce e de facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dai din windows check the drive for errors, s-ar putea sa fie pe moarte hdd-ul tau

Mai poti sa faci alta chestie sa vezi in ce stare e hdd-ul tau acum, cu softul asta Crystal disk info si dai download pe prima versiune: Shizuku Edition (exe). Il instalezi, intri in el si o sa afli imediat daca e mort hdd-ul, sau alte probleme la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da nu merge nimic cu chcdsk da-i o formatare low level. cauta pe site-ul producatorului hdd-ului si ar trebuie sa gasesti un tool pentru low level format

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dai din windows check the drive for errors, s-ar putea sa fie pe moarte hdd-ul tau

Mai poti sa faci alta chestie sa vezi in ce stare e hdd-ul tau acum, cu softul asta Crystal disk info si dai download pe prima versiune: Shizuku Edition (exe). Il instalezi, intri in el si o sa afli imediat daca e mort hdd-ul, sau alte probleme la el.

Multumesc pentru raspuns insa cum instalez acel program daca nu-mi mai intra in windows... Cand deschid laptopul scrie: Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key. Mentionez ca am intrat in bios la boot device priority si am dat la prima:

1st boot device - Hard drive

2nd boot device - network

3rd boot device - removable device

4th boot device - cd/dvd

Mai e vreo sansa sa repar hardul?

 

da nu merge nimic cu chcdsk da-i o formatare low level. cauta pe site-ul producatorului hdd-ului si ar trebuie sa gasesti un tool pentru low level format

Merge sa iau acel tool si sa-l pun pe un stick ca sa formatez hardul? intreb pentru ca nu m-i se mai deschide windowsul deloc si alta solutie nu stiu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce zici tu se pare ca laptopul nu mai vede deloc hardul..

 

iei acel soft de pe site-ul producatorului si creezi un cd bootabil. bootezi de pe cd si formatezi hardul.

 

dar formatarea low level e ultima solutie. incearca sa bootezi cu un cd de windows(sau linux) si incearca sa-l formatezi

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema cu laptopul care in trecut imi aparea ecranul albastru si isi dadea restart odata la 2-3 minute asa ca am vrut sa instalez alt windows insa nu merge. Cand incerc sa instalez windows 7 imi apare aceasta eroare: The file or directory C is corupt and unreadable. Please run the chkdsk utulity.

Mentionez ca acel windows l-am instalat si la alte pc si a mers perfect. Din cate am vazut eu e o problema de hard insa ce e de facut?

Poti lega hardul la un alt calculator, iti salvezi datele si formatezi C si apoi incerci din nou sa instalezi sistemul pe laptop. E posibil sa fie o problema cu partitiile, asa ca daca salvezi datele, poti formata tot hadrdul si apoi incerci sa pui SO din nou cu hardul legat la laptop. Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut ma scuzati dar am si eu o problema de acest gen si nu stiam unde sa cer explicatii am o probllema la instalat windowsul 7 de cate ori incerc sal instalez la sfarsit pana sa configureze toate optiunile imi da eroare am incercat mai multe versiuni de win7 dar am aceeasi problema pe alt pc functioneaza peasta nu vorbesc de un pc hp touchsmart 300 pc multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×