Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Ar trebui trași la raspundere meteorologii pt prognozele greșite ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fireste ca trebuiesc pedepsiti insa dupa o anumita scara.

 

Daca se preconizeaza soare dar e nor atunci doar ii dam afara. Daca mai intai e nor dar apoi incepe si ploaia atunci la puscarie. Daca mai intai e nor, apoi ploua iar peste vreo doua ore incepe sa si ninga atunci pedeapsa trebuie sa fie una foarte dura.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales ca e doar prognoza, nu este 100% stabilit ca asa va fi.

nu e 100%, nu a cerut nimeni certitudine, se accepta mici greșeli dar daca o faci de oaie atunci nu mai e de trecut cu vederea

 Daca ceva este gresit, este metoda de estimare, atat. Iar asta nu atrage raspunderea lor.

metoda de estimare nu are predictii 100% corecte(altfel nu s-ar mai numi estimare) , bineinteles ca se accepta si greseli dar acestea sa fie intr-un anumit interval. De exemplu la sondaje se accepta o eroare de +-5%, mai mult de atat inseamna ca cineva greseste. In cazul meteorologilor o greseala barosana poate avea repercursiuni asupra oamenilor care au urmat acea prognoza. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa iti inteleg deviatiile si nu gasesc decat paradoxuri idioate - ceri sa fie maltratati, violati, impuscati, sodomizati meteorologii care iti ofera o PROGNOZA despre timpul  PROBABIL, iar pe violatorii aia din Vaslui ii vrei scapati deoarece fata avea o reputatie indoielnica ( adica erau sanse mari sa nu fi fost virgina inaintea violului ). Ciudata logica mai ai! 

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai bine ar fi desfiintata institutia asta meteorologica, sau sa nu mai faca publice prognozele. Cine vrea sa stie timpul "probabil", apeleaza la ei contracost, dupa ce in prealabil accepta riscul ca prognoza ar putea fi foarte departe de realitate.

Asta ar vrea initiatorul, care poate lucreaza in domeniu.

 

Oricum, o prognoza a violurilor in Vaslui nu ar fi atat de greu de facut.  Se pot reprofila, nu? :)

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ANMH-ul si institutiile subordonate presteaza servicii NUMAI contra cost. Televiziunile si toata lumea interesata obtine date de la ei contra cost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Meteo ne mai explica si multe fenomene necunoscute de plublic cum apar la intervale rare si nu stim de unde sa ne 

informam si au multe alte atributii pe langa timpul probabil.   In caz de accidente directeaza traficul, relateaza despre intamplari

spontane langa echipele de stiri de la statiile de TV, dar calatorii in traficul in momentele de varf sint cel mai bine informati. 

 

 

Unii cred ca si dragostea tine cat lumea, nu se poate dezbate gandurile cuiva care nu vrea sa renunte la idei personale si

insista la pedepse macar daca nu si despagubiri.

Crede si in Santa si basme precis. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Meteo ne mai explica si multe fenomene necunoscute de plublic cum apar la intervale rare si nu stim de unde sa ne 

informam si au multe alte atributii pe langa timpul probabil.   

 

Asa e. :yes:

 

cu adevarat de nepatruns meteorologia asta, de acord. :good:

 

mereu e bine sa ai un barometru in sufragerie, parerea mea. :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×