Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog sa nu va avantati catre psihanaliza ca nu e cazul.

 

Din telenovele e preluata drama tatalui lui Fernando sau Isabela sau cui vreti, stapan a 7 mosii si caruia nu ii ajunge nimeni cu prajina la nas.

Statutul social a incetat sa deranjeze de ceva vreme (o jumatate de secol?) in  lumea la care ne referim ca fiind civilizata.

Da, m-au scarbit peste masura postarile de genul '' a batut-o mar pentru ca ii vrea binele'', venite de la alti adulti in anul de gratie 2015.

Cine a scris aici ce am bolduit? Tu schimbi virgulele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acestui profesor universitar nu i se poate prezenta varianta in care se merge la ziare si la Universitatea sa pentru a se vorbi cu decanul?

 

Nu neaparat ca amenintare. Ci cu zambetul pe buze. "Ma lovesti unde ma doare, si eu pot face la fel" (suras larg).

Toti au puncte slabe. Care sunt fricile lui? I-ar conveni un scandal national in ziare: "profesorul universitar cutare face inchisoare pentru vatamare corporala, e dat afara, dezbatere la TV, etc?"

 

Oare nu s-ar inmuia la perspectiva de a face cativa ani de inchisoare pentru abuzuri fizice si emotionale grave, care pot culmina cu sinuciderea unei fiinte umane?

 

Oare chiar e asa de culturist incat ar face fata la niste musculosi tatuati cu cutite facute din linguri lustruite?

Ar trebui dus intr-o vizita demonstrativa la inchisoarea locala. 

 

Ar trebui ca fata lui sa contacteze un avocat si sa discute cu el felul in care isi poate apara drepturile intr-o Romanie ce apartine de UE. Ca tot facem tamtam pe drepturile omului, si nu traim in Africa, ci in UE.

Si sa discute cu un politist. Ce inseamna o reclamatie CARE NU ESTE RETRASA in urma presiunilor de doi bani?

 

Cum ar fi sa santajezi tu emotional, in loc sa te lasi lucrat la sentimente de oameni care nu vor sa te inteleaga?

 

Aceste solutii pot parea nesimtite, dar sunt mai eficiente decat sinuciderea.

Orice om care se infoaie la altul mai slab are temeri si puncte slabe. Totul e sa reflectezi pana le descoperi.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O solutie ar fi sa stai la camin, daca poti obtine un loc. Sunt conditii bune si nu este scump, poate i-ai convinge pe ai tai ca ai nevoie de spatiu propriu si de mai multa independenta la varsta ta. Sa te dedici mai mult facultatii si viitorului tau. Daca tatal tau este impotriva, poate le convingi cel putin pe mama/bunica de faptul ca asa batuta nu mai poti locui sub acelasi acoperis cu el. Merita sa apelezi la simtul lor matern macar, nu stiu ce mama isi vede copilul batut si ramane impasibila.. La camin poti locui cu un buget redus, nu e tocmai usor dar nici un chin.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturile voastre.

Al meu vrea ca eu sa ma mut la el si spune ca ma poate intretine, insa eu nu sunt de parere ca  ne-am descurca. Imi mai e si frica de taica-meu.

Va multumesc inca o data. Ma scuzati ca nu sunt prea vorbareata insa asa sunt si in viata reala, un Mutulica. :D

 

Solicit inchiderea topicului.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat mai e timp, o imbratisare de la Pasquinel.

Curaj si intelepciune pentru amandoi!


P.S. Cat mai e timp, adica pana cand se inchide topicul.

P2.S15. Pasquinel sunt eu :boss: .

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturile voastre.

Al meu vrea ca eu sa ma mut la el si spune ca ma poate intretine, insa eu nu sunt de parere ca  ne-am descurca. Imi mai e si frica de taica-meu.

Va multumesc inca o data. Ma scuzati ca nu sunt prea vorbareata insa asa sunt si in viata reala, un Mutulica. :D

 

Solicit inchiderea topicului.

 

Te faci tu mare :huggles:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×