Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cel puţin patru specii de extratereştri au vizitat Pămantul

Postări Recomandate

9 hours ago, Lucia N said:

:laugh: Se spune ca sunt deja din ce in ce mai multe "filme" cu sosirea unor "nave intergalactice, pline cu "cel putin patru specii de extraterestri"! 

No, sa vedem, soseste "asteroidul" sau "cometa" ori "navele extraterestre"! (Se mai spune ca de-aia omenirea trebuie sa stea in casa, ca sa nu creeze haos, cand va fi anuntata "sosirea" in mod oficial...)

Ia să ne reamintim de niște filmulețe interesante, unele deja celebre, care au pus problema: 

2001: A Space Odyssey

A painted image of a space station suspended in space, in the background the Earth is visible. Above the image appears "An epic drama of adventure and exploration" in blue block letters against a white background. Below the image in a black band, the title "2001: a space odyssey" appears in yellow block letters.

 

Cargo

Cargo poster-1-.jpg

 

Contact

JODIE FOSTER, CONTACT, 1997 Stock Photo: 239402369 - Alamy

 

Gravity

Image gallery for Gravity - FilmAffinity

 

 Interstellar

Știință și SF în filmul Interstellar

 

 

Oblivion

The beautiful modernistic Sky Tower from the movie 'Oblivion ...

 

Avatar

HD wallpaper: avatar movies pandora space spaceship planet ...

 

Star Trek 

image.jpeg.77d0f60d41067e8bf90403c4b59ae459.jpeg

Star Trek, spaceship, space, HD wallpaper | Wallpaperbetter

DOUGLAS TRUMBULL - Lighting the Enterprise | Star Trek - YouTube

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, foarte fain!

Vazusem tot ceea ce-ai prezentat si ma gandeam acum la toate filmele si documentarele in care apar multe specii de extraterestri si chiar sunt multe...!

(asadar si prin urmare, prin urmare si-asa dar....:laugh:, deci n-ar fi o noutate ca cei care urmarim astfel de filme si documentare sa fim vesnic plasati in zicere: "dusi cu pluta!"...chiar daca noi doar urmarim, vizionam...)

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Lucia N said:

Vriies, foarte fain!

Vazusem tot ceea ce-ai prezentat si ma gandeam acum la toate filmele si documentarele in care apar multe specii de extraterestri si chiar sunt multe...!

Mercic! 

Oho, într-adevăr sunt o grămadă. Dar cre că cel mai bogat în acest sens e Star Trek-ul - cu tot ce a însemnat acesta de-a lungul timpului.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Mercic! 

Oho, într-adevăr sunt o grămadă. Dar cre că cel mai bogat în acest sens e Star Trek-ul - cu tot ce a însemnat acesta de-a lungul timpului.

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la posibilitatea ca precesia să fi fost cunoscută de anumite civilizații vechi, anterioare Greciei antice, idee care mie mi se pare plauzibilă, am găsit câte ceva. Dar nu am acum inspirația să dezvolt, așa că doar voi da  niște linkuri pentru cei care sunt realmente interesați și doar câteva observații. 

Primul, un studiu concretizat într-o carte celebră, scrisă de doi oameni de știință Giorgio de Santillana și Hertha von Dechend care afirmă clar că precesia era cunoscută civilizațiilor anterioare grecilor antici, doar că a lor cunoștințe au fost transmise în special prin mituri: Hamlet's Mill: An Essay Investigating the Origins of Human Knowledge and Its Transmission Through Myth https://en.wikipedia.org/wiki/Hamlet's_Mill

Mai departe, ar fi acest articol în care autorul deși recunoaște cu fair play că nu avem dovezi clare sau negru pe alb că precesia era indubitabil cunoscută înaintea vremurilor helenistice, acceptă că e posibil ca aceasta să fi fost cunoscută. http://www.ancient-wisdom.com/precessionarticle.pdf

Apoi, ar mai fi că istoricul J.L.E. Dreyer a menționat că trei tablete babiloniene, fiecare dintr-o epocă diferită, oferă trei poziții diferite echinocțiului, dovedind că astronomii babilonieni erau conștienți de mișcarea precesională.6 "(Referința pare a fi cea a lui John Dreyer, Istoria sistemelor planetare din Thales către Kepler -1906.)

Un articol înteresant este și cel al lui Richard E. Ford, chiar dacă a fost preluat de site-ul lui Hancock (pe care mulți îl atacă și-l contestă). Părerea mea e că, cei care sunt interesați de subiect, ar face bine să citească acest articol în care autorul încearcă să demonstreze că acei constructori ai Marii Piramide, dincolo de misterul construcției în sine de care se tot discută, cunoșteu cu siguranță fenomenul precesiei.  https://grahamhancock.com/fordr3/

 

 

ccc

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul nostru de vedere. Al nostru, cei care trăim în bula noastră de atmosferă, ne imaginăm tot felul de nave spațiale și ființe bipede care merg la veceu pe planetele lor aflate la catralioane de ani-lumină distanță de veceurile noastre.

Dar, cel mai probabil, vorba fraților Arkadi și Boris Strugațki, "batem cuie cu microscoape".

Zeii au murit demult. Noi suntem tot ce-a mai rămas. Suntem urme de zei, murind agonizant, nesfârșit, ca pietrele Piramidelor sau ca amintirea bunicilor. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, gargbird said:

Din punctul nostru de vedere. Al nostru, cei care trăim în bula noastră de atmosferă, ne imaginăm tot felul de nave spațiale și ființe bipede care merg la veceu pe planetele lor aflate la catralioane de ani-lumină distanță de veceurile noastre.

Dar, cel mai probabil, vorba fraților Arkadi și Boris Strugațki, "batem cuie cu microscoape".

Zeii au murit demult. Noi suntem tot ce-a mai rămas. Suntem urme de zei, murind agonizant, nesfârșit, ca pietrele Piramidelor sau ca amintirea bunicilor. 

 

Realitatea pe ansamblu cam bate filmul și bate implicit orice imaginație a unei ființe limitată de condițiile în care aceasta trăiește într-o anumită epocă istorică. 

Frații Arkadi și Boris Strugațki au scris o cărticică micuță și excepțională, practic o nuveletă, după care genialul Tarkovski s-a inspirat și a pus și el pe tapet un film de excepție. 

Sigur că zeii au murit de mult. Mă rog, avem curajul să afirmăm asta măcar unii dintre noi. 

Dar nu înțeleg prea bine care e părerea ta. Care-i relevanța cu faptul că în galaxii, în univers, în multivers... au fost și sunt civilizații (unele cu mult peste ceea ce putem noi concepe în momentul vorbirii) care au ajuns la stadiul evolutiv de a depăși barierele spațiale și de a coloniza, pe rând, siteme solare, galaxii etc.?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem toți fiii Domnului.

Poezie colorată

Verde-m-aș, dar galben mi-s
Fusei roșu doar în vis
Negrul m-a împins mereu
Pe strâmb drum spre copârșeu.

A rămas în urmă-mi gri
De zăpezi și poezii
Cuget mov, plătindu-i bir,
Vâslind alb spre cimitir.

Argintiu, privind în sus,
Ochiu-mi mort zice că nu-s.
Dar, portocaliu și hâd,
Vă străveziesc și râd.

Poate-n cer m-oi albăstri
Când culoarea n-a mai fi
Dar nu-mi pasă, fiindcă eu
Sunt color, ca Dumnezeu.

Tra-la-la-la-la-la-leu
Colora-m-ar Dumnezeu.
Și pe voi, cum vă doriți
Numai maro să nu fiți
Ca cartofii cei prăjiți.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, gargbird said:

Suntem toți fiii Domnului.

Poezie colorată

 

Mișto! Ți-am dat punctul instant! 

Doar că, bre, de la o discuție pe o temă dată nu scapi așa ușor, nu te poți ascunde în spatele unei poezioare - fie ea faină! :smile: Adicătelea, bag nădejde că nu mă vei lăsa în ceață și-mi vei zice părerea ta, sinceră, fără metafore și înflorituri, cu privire la ce-ți zisei doar într-o postare mai sus.  :laugh:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Revenind la temă, să reiterăm faptul că Paul Hellyer - fost ministru al Apărării Naționale din Canada - a mărturisit că știe despre cel puțin 4 rase extraterestre care vizitează activ Pământul. 

  

 

 

A'ma, ce să spunem? Au trecut ani și mărturisirea lui a rămas mai puțin comentată - ca să nu spunem, de-a dreptul escamotată. 

 

Așa că băgăm și noi din top, ca să meargă treaba, despre cele cinci rase extraterestre care nu vor să ne distrugă :laugh: 

 

cc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×