Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Stu' a spus:

faci cafeaua, bagi frunze de menta in ea. o lasi sa se odihneasca, acoperita, 10 minute. scoti menta.  torni in pahar  pui mierea si un varf de cutit de scortisoara  amesteci lapte.

Cu menta n-am gustat cafea inca, dar cel cu Hazelnuts deloc nu-mi place!  Miere si scortisoara folosesc de o vreme mai lunga si acum cu COVID doctorul m-a pus sa folosesc zilnic.  Cu aceste alune prajite si macinate se mai amesteca undeva cafea ...  Le ador ca  "nuci"  in copilarie doar asta aveam si in cozonacii cu "nuci" ca le culegeam toamna in mari cantitati din padure ca traiam in munti, sint enorm de gustosi dar nu le scufund in cafea :o:  

 Image result for hazelnut

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,

,Cand oamenii ies din asternut, isi inchipuie ca s-au trezit din somn. Nu stiu ca sunt inselati de simturi si prada altui somn, mai adanc decat cel din care au iesit. E un singur fel de a fi treaz cu adevarat.
Cand pomenesti oamenilor de lucrurile astea, spun ca nu esti intreg la minte, n-au cum sa te inteleaga. E crud sa le vorbesti, n-are rost.

Sunt purtati ca de ape
si viata lor e somn,
iarba curand ofilita,
seara e taiata si se usuca.''
Dar daca omul care a venit la tine, pe care tu-l numesti golemul, e trezirea din morti prin viata spiritului celui dinauntru? Toate cate sunt pe pamant sunt doar eterne simboluri cu fata de lut.
Oare cum gandesti cu ochiul? Cand vezi o forma, sa stii ca o gandesti cu ochii. Tot ce e forma inchegata a fost naluca mai inainte. 
- Cand in mintea ta se naste o intrebare, tu sa stii ca ai deja raspunsurile la ea.
- Stiinta si amintirea sunt una.''

IMG-20201121-WA0000.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×