Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Indiferent ce face, intentia lui e curata si poate de aceea nu ma pot simti abuzata de el. Oricum, i-am spus si lui, iti spun si tie - ceilalti pot aplica presiuni psihice, dar conditia de victima doar TU poti sa ti-o accepti.

Eu NU sunt victima nimanui. Si sa ataci un om care te ataca, nu doar sa te aperi, nu face cinste nimanui. Nici mie, cand mi se intampla. Dar nu caut sa imi justific comportamentul, ma straduiesc sa il corectez. Dar tu preferi sa crezi ca ii iau lui apararea - nu o fac asa cum crezi - sper doar ca cei care pot mai mult, vor face mai mult. Nu toti pot.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Stu' a spus:

- ceilalti pot aplica presiuni psihice, dar conditia de victima doar TU poti sa ti-o accepti.

 

exact. si el asta a facut, a acceptat conditia de victima. de ce? de frica, din lasitate, ca sa nu fie pedepsit si la o anumita varsta si-a constientizat lasitatea de a accepta acea conditie. A inceput sa sufere ca nu a fost in stare sa se opuna si sa suporte pedepsele. sentimentul de vina si lasitate l-a facut sa se urasca pe sine. Singura cale de a scapa de asta a fost sa dea vina pe altcineva, dar trebuia ca acel cineva sa fie implacabil, cineva in fata caruia nu ar fi putut sa se opuna oricum. ei bine, pana la urma si-a dat seama ca acel cineva nu putea fi decat d-zeu si dand vina pe el, scapa de toate angoasele. Pentru ca nimeni nu mai putea sa-l acuze de lasitate in acest caz. Nici chiar el.

Et voila the obs's story. Un manual de cum sa-ti justifici lasitatea.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa pui o eventuala tragedie sufleteasca in cuvinte atat de reci, seci, limitate ....Adal? E un film ,,easy'' pt tine?

Lasand la o parte cauza, crezi ca modul asta de a trata suferintele si neputintele oamenilor e de incurajat?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici un respect pentru cei ce au suferit traume si care nu gasesc o alta rezolvare a problemelor lor decat incercand sa ii loveasca pe altii la randul lui.

Dar vad ca nu poti avea o imagine de ansamblu si cred ca incerc degeaba sa-ti explic.:smile:

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, adal* a spus:

Nu am nici un respect pentru cei ce au suferit traume si care nu gasesc o alta rezolvare a problemelor lor decat incercand sa ii loveasca pe altii la randul lui.

 

nu vorbesc de respect.

ci de compasiune. compasiunea in sine se exprima fara a incuraja comportamente gresite. De fapt, compasiunea este singurul element care poate motiva cu adevarat un om sa lupte cu proprii demoni si sa iasa la lumina. Compasiunea e singura care te poate face sa te ,,rusinezi''.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stu, toata filozofia lui obs poate fi exprimata in cateva cuvinte : cum sa devii abuzator din abuzat. Asta este tot ce a realizat obs dupa atatea strofocari si dupa ce a umplut un caietel cu cuvinte mai putin folosite, de care se foloseste random, incercand sa impresioneze.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, ca e sau nu asa, in sinea lui el isi doreste sa ii ajute pe altii. chiar daca devine persoana non-grata, continua sa faca asta. Un abuzator constient utilizeaza victimele pentru propriul interes. Nu e cazul aici.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal, las-o in pace! E dreptul ei sa il considere asa cum doreste. Fiecare suntem responsabili pentru credintele si faptele noastre. Sa stam acum sa disecam ce e cu observant este o pierdere de timp. E un forum, asta e. Fiecare isi alege tovarasii de joaca. Dupa propriile pareri. Pana la urma, ca tine Stu cu observant sau nu, in cel mai bun caz il afecteaza pozitiv pe el. Noua nu ne schimba vietile relationarea ei cu observant. Noi ne vedem de drumul nostru. Eu m-am asigurat ca sunt la ignore ca sa nu mai inventeze balarii ca i-am zis nustiu ce si sa incerce psihanalize inutile pe mine. In rest ce face el pe forum in sensul de a dialoga si cu cine, nu ne mai priveste. 

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi dialogam cu altii nu pentru ca vb cu cutare sau nu ci pentru starea pe care ne-o produce noua. In rest, fiecare e liber la propriul anturaj. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×