Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 21 minute, Lucia N a spus:

Aici ai pus punctul pe "i", cum se zice. 

Filosofii nu sunt executori, decat in ceea ce ii priveste propria disciplina. 

Filosofii provoaca gandirea, de fapt. Un filosof etic nu impune ideea, o lanseaza doar.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 49 minute, Stu' a spus:

Filosofii nu sunt executori, decat in ceea ce ii priveste propria disciplina. 

Filosofii provoaca gandirea, de fapt. Un filosof etic nu impune ideea, o lanseaza doar.

Sunt "lansate" fel de fel de idei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, Lucia N a spus:

Sunt "lansate" fel de fel de idei...

da, sunt. 

asa cum au fost lansate si in trecut.

ideea e ca toate sunt scrise, lasate, intacte pe undeva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Stu' a spus:

daca e o mare eroare sa repetam ce au facut altii, de ce e rau in sine ceea ce au scris altii?

"sa repetam" in sensul sa retraim acele momentele de Crucificare si din astea, ca istoria se repeta, e cu totul alt feeling si nimeni nu forteaza sa faci o biserica din asta si sa slujesti pe fostii "eroi" la infinit sa-ti organizezi viata de azi in acordanta cu chestiile din vremuri demult apuse, precum fac evreii si alti religiosi: nu te speli deloc in anumite zile in amintirea cand ieseau din Egipt si prin desert nu era apa si multe traditii asemanatoare.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia ce indica la ortodoxi, nu stiu ... la catolici suna asa "Sa procedati asa in amintirea mea" si la orele de religie ne forta sa traim dupa biblia catolica dar eu am refuzat de la 6 ani.   

De asta spun ca toti duc in eroare omenirea cu credinta, preotii catolici au neveste in Las Vegas cu destui copiii.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

"sa repetam" in sensul sa retraim acele momentele de Crucificare si din astea, ca istoria se repeta, e cu totul alt feeling si nimeni nu forteaza sa faci o biserica din asta si sa slujesti pe fostii "eroi" la infinit sa-ti organizezi viata de azi in acordanta cu chestiile din vremuri demult apuse, precum fac evreii si alti religiosi: nu te speli deloc in anumite zile in amintirea cand ieseau din Egipt si prin desert nu era apa si multe traditii asemanatoare.     

Ar fi bine ca lumea să se gândească la viață, la inviere, la eliberare, la transformare. 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe ar fi bine.

Ar fi bine ca lumea sa fie mai buna.

Dar nu e. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×