Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Stai usor, ca momentan e doar pe hartie. Nu mai crede tot ce auzi ca se face in Ro.

 

 

Exista posibilitatea sa nu o plateasca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu port proteza. Am una cosmetica, non-functionala care arata aproape identic ca mana mea ca e facuta la comanda, dar nu am purtat-o cred ca de cel putin 5 ani. Mi-e incomod, caci m-am obisnuit fara.

As fi putut avea din aia robotica, un model mai vechi de acum multi ani dar ar fi fost si mai incomoda. Mi s-a spus atunci ca va fi foarte grea din cauza circuitelor electronice si a tot mecanismului din interior si ca nu va arata nici pe departe naturala, in special degetele. Am refuzat. Plus ca ar fi costat vreo 40.000 $. Asta cosmetica a fost 19.000 $. Sta in dulap. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mainile si picioarele nu sunt organe bre. Gandeste tu inainte sa emiti prostii. De aia ti-am raspuns asa, pentru ca prin regenerarea organelor am inteles ca te-ai referit la organe. Macar stii ce e considerat organ si ce nu, in corpul uman ? Evident ca nu.

Si chiar daca cercetarile pentru regenerare de maini sau picioare ar fi pe drum, e cale lunga pana sa se reusesca acest lucru ce deocamdata intra la categoria SF. Pana una alta astora cu "organe" lipsa le trebuie ceva sa opereze mai eficient.

Sau ai impresia ca regenerarea de maini va fi posibila inainte ca generatia noastra sa dea ortu popii ? Te-ai uitat prea mult la The Fifth Element.

 

Ia veziti de borsul tau si nu mai teoretiza despre unde ar trebui sa se cheltuiasca banii pentru cercetarile alea. Daca ar fi dupa tine ar purta toti inca proteze din alea ca piratii, cu carlig de fier sau picior de lemn, asa ca sa nu se iroseasca banii aiurea pe cercetari de proteze avansate. Poate nici carucioarele cu rotile sau carjele nu ar fi trebuit inventate. Ce zici ?

Trebuie sa recunosc ca am fost cam neclar.

Sa traduc.

 

Regenerarea organelor in mod natural trebuie sa fie prioritara, din momentul in care deja se prefigureaza niste tehnici.

 

Sa faci roboti din oameni, in conditiile in care ar putea fi crescute organe , e o greseala ce va costa chiar sute de ani de involutiea a medicinii.

 

DA, INVOLUTIE.

 

Si miinile si picioarele sint parti ale corpului, oi vrea sa le spun craci sau cum.

 

Organe de locomotie.

 

La fel s-a spus si despre cancer ca....e cale lunga ptr vindecarea lui, si s-a tinut in loc vindecarea si intelegerea bolii, tot secolul 20.

 

Faceti la fel si cu organele ce pot fi inlocuite, regenerate.

Ca acelea vitale, viata va impune alte metode decit cele actuale, ce practic sint....NULE, ptr viitorul persoanei.

 

In privinta faptului ca ...cu piratii...daca nu aveti baterii sau inlocuirea circuitelor electronice ce faceti?

Mincati un tranzistor doi, si se reface tot?

 

Mai bine v-ati concentra pe ce am spus eu, ca aia e calea buna....naturalul.

 

cum stimulezi tu cresterea unui picior sau a unei maini? sau sa lasam oamenii fara maini si/sau picioare sa astepte inca 200 de ani pana apare ceva 'magic' (stimularea cresterii organelor lipsa) si sa nu le dam drept la o viata normala?

tu ori esti, ori face pe

Puneti mintea la contributie, nu ma intreba pe mine. Cum sa stimulezi genetic regenerarea.

 

Chiar sint.

Ai grija cu jignirile.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Nasty, amputeaza-ti tu un organ si p'orma mai vorbim. Howz that ?

Te-ai documentat putin ca sa vezi in ce stadiu se afla cercetarile si cunoastea in ceea ce priveste posibilitatea de regenerare a extremitatilor intr-o fiinta umana chiar si in viitorul apropiat ? Se afla intr-un stadiu microscopic. Sa fac o analogie : cunoasterea concreta si completa, cat si realitatea acestui lucru ar fi reprezentate de intregul univers, iar cunoasterea si realitatea actuala cat si cea din viitorul apropiat sunt reprezentate de fosta planeta Pluto. Cam asta e raportul.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×