Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Familia - aparente

Postări Recomandate

. Sa nu-mi spuneti ca invidia este un sentiment normal, ca nu o sa va aprob; eu sunt cea mai lipsita de invidie persoana din lume.

 

ba e un sentiment normal.

 

tu nu esti normala, d-aia nu aprobi.

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu isi respecta si nu isi iubeste parinti indiferent de circumstante ,in mod sigur roata se invarte si i se va plati cu aceeasi moneda...Si nu e cliseu...e ...realitate...

 

Vorba scoasa din cour...sau din Biblie ? Same shit. Intrebarea e retorica.

Sa nu-mi spuneti ca invidia este un sentiment normal, ca nu o sa va aprob

 

 

E cel mai vechi sentiment uman daca e sa te iei dupa scripturi, Cain fiind invidios pe Abel. Ca atare e un sentiment uman si toata gama de sentimente umane sunt normale, e de asteptat ca oamenii sa le aiba. Unele sunt acceptabile, altele nu, unele sunt sentimente pozitive iar altele nu, dar toate sunt normale. Anormalitatea unor sentimente este ceva atribuit cand a luat nastere morala sociala si mai tarziu psihologia.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rectific : invidia nu este un sentiment acceptabil pt mine. Pt mine, invidia = sentimente negative.

Invidia nu este motorul unor actiuni pozitive, intr-o prietenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce va opreste sa spuneti "stop" atunci cand simtiti ca se profita de voi financiar, ca vi se cere bani de catre rude care nu va pretuiesc, ci va vad doar ca niste surse de valuta?

Oare nu aveti si voi bucurii ascunse, cum ar fi cea de a parea generosi sau bine-situati?

 

 

N-ai cum. Daca vezi ca cineva are intradevar nevoie de ajutor, parca nu poti sa stai cu mainile in san si sa asisti la ruina lor, indiferent daca esti constient ca se folosesc de tine sau nu si in special cand tu ai de unde sa-i ajuti. Daca nu ai, asta e altceva. Nu cred ca e ok sa aibe nimeni pretentie sa-ti iei tu de la gura familiei tale si sa le dai lor, cu toate ca multi oameni fac chiar si asta. Aia sunt viitorii sfinti. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rectific : invidia nu este un sentiment acceptabil pt mine. Pt mine, invidia = sentimente negative.

Invidia nu este motorul unor actiuni pozitive, intr-o prietenie.

Nu e normal, pozitiv si constructiv. Asta spui, nu?

E si cum spui tu dar, daca esti capabil sa ii dai sens de motivatie, uneori poate fi chiar constructiva.

 

Nu cred ca de invidie este vorba in genul asta de familii. S-au invatat ca X are sau poate si, hat!, sar toti pe el. Iar cand X nu mai poate sau nu mai vrea, restul se supara.

Ca sa fortez putin, as spune ca asa e natia. Ne plangem ca nu avem, dar asteptam sa ne dea altii. Iar cand primim, credem ca ni se cuvine.

 

Sara, fa urmatorul experiment: Mergi in fiecare zi si du de mancare unui vecin. Dar zilnic, timp de o saptamana. Du-i asa... pur si simplu, fara un motiv anume. Du-i o saptamana, atat. Saptamana urmatoare nu ii mai duce si vezi ce zice,va aprecia ca i-ai dus mancare, sau te va injura ca nu ii mai duci?

Astia suntem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asta face parte din natura umana din pacate. Un act negativ are mai mult impactdecat 100 de acte pozitive facute anterior. Lasa amprenta mai adanca si de mai lunga durata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×