Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

E greu de zis. Am incercat de cateva ori sa formulez o definitie dar m-am oprit mereu la jumatatea ei constatand o greseala, o generalizare sau o lipsa. Sunt de acord cu afirmatia asta:

 

1. Nebunia e cam greu de definit. Intelegerea conceptului difera in functie de societate si epoca, de mediu si progresul ideilor.

 

Edit: hai sa incerc.

 

Nebun este - sau pare a fi - omul identificat de societatea in care traieste, in urma observatiei, ca avand o perceptie distorsionata asurpa realitatii unanim acceptate (in special realitatea stabilita prin simturi, cum ar fi auzul si vazul; cand cineva vorbeste cu un copac, cu o persoana care nu e acolo a si cand ar fi, sau aude voci, e suspectat de nebunie); un om care se comporta foarte inadecvat si amesteca fantezia cu realitatea pana devine - sau pare - complet disfunctional si e marginalizat de societate.

Editat de Rory*
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Nu poti deveni suficient de nebun decat atunci cand ai fost extrem de lucid.//

Sturli, devii abisala ca si Cioran in panseurile tale, ce se intampla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Nu poti deveni suficient de nebun decat atunci cand ai fost extrem de lucid.//

Sturli, devii abisala ca si Cioran in panseurile tale, ce se intampla?

Muschiulica,atunci cand esti prea lucid ,dar exersezi nebunia ,risti sa fii...neutru...Nebunie,nebunie,asa imi place maica mie....:)))

O clipa de luciditate

Scumpo, lucida sunt mereu ,deci nebunia ti-o las tie:P Astept explicatia manifestarii acestia in toata splendoarea ei poate mai invat si eu cate ceva chiar daca am 40 de ani:)))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai 40 de ani si esti atat de saltareata si de zglobie, de credeam ca ai 16 si esti in plin proces de formatare hormonala

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce muschiulica daca ai 40 de ani nu mai ai sange in instalatie,iti mor hormonii ,te pregatesti de cimitir?:)))) N-ai sa vezi! Nici nu stii cat de prezenta e nebunia la aceasta varsta ..diferenta e ca macar acum o mai controlezi si o distribui uniform:)))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sturli, tu cum ai facut fata toata viata la nebunia de zi cu zi din tine si din oameni? Ce procedee ai folosit? Probabil umorul, voiosia... altele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de zis. Am incercat de cateva ori sa formulez o definitie dar m-am oprit mereu la jumatatea ei constatand o greseala, o generalizare sau o lipsa. Sunt de acord cu afirmatia asta:

 

1. Nebunia e cam greu de definit. Intelegerea conceptului difera in functie de societate si epoca, de mediu si progresul ideilor.

 

Edit: hai sa incerc.

 

Nebun este - sau pare a fi - omul identificat de societatea in care traieste, in urma observatiei, ca avand o perceptie distorsionata asurpa realitatii unanim acceptate (in special realitatea stabilita prin simturi, cum ar fi auzul si vazul; cand cineva vorbeste cu un copac, cu o persoana care nu e acolo a si cand ar fi, sau aude voci, e suspectat de nebunie); un om care se comporta foarte inadecvat si amesteca fantezia cu realitatea pana devine - sau pare - complet disfunctional si e marginalizat de societate.

Care este diferenta intre un pracicant de sport extrem si un om care vorbeste cu copacii? Amandoi sunt la limita, de ce unii sunt acceptati si altii nu? Si cat din aceasta marginalizare este cauza accentuarii starii denumita uneori nebunie?

 

 

Nu poti deveni suficient de nebun decat atunci cand ai fost extrem de lucid.

 

Scumpo, lucida sunt mereu ,deci nebunia ti-o las tie:P Astept explicatia manifestarii acestia in toata splendoarea ei poate mai invat si eu cate ceva chiar daca am 40 de ani:)))

La asta m-am referit, scumpo.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este diferenta intre un pracicant de sport extrem si un om care vorbeste cu copacii? Amandoi sunt la limita, de ce unii sunt acceptati si altii nu? Si cat din aceasta marginalizare este cauza accentuarii starii denumita uneori nebunie?

 

Un practicant de sport extrem se presupune ca stie exact ce face (sau nu poti dovedi ca nu stie), pe cand referitor la cel care vorbeste cu un copac, oamenii presupun ca pierdut controlul asupra modului in care vede realitatea. Desi evident ca nu e neaparat asa. Poate chiar se preface, sau poate vorbitul cu copacii nu e chiar atat de nociv (e mai putin periculos decat un sport extrem). Dar oamenii fiind grabiti, limitati, impinsi de instinctul de grup, pun destul de usor eticheta nebuniei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×