Sari la conținut
Forum Roportal
Kitty_cat

Probleme cu parintii - topic combinat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-o tara civilizata copilul are dreptul sa-si exprime identitatea cum crede de cuviinta daca nu isi face rau prin asta (nu atenteaza la viata si sanatatea personala sau a celor din jur).

 

In Romania, in multe familii e cam asa

 

 

 

Explicatia, niste roboti care isi dufuleaza intr-una traumele personale din copilarie asupra propriilor copii

 

http://www.psihologie.8m.com/educatie.htm

 

 

 

 

 

bine nu e in halul asta in familia mea .. dar ma afecteaza orikum observ si imi dau de intzeles k sunt in plus in kasa pur si simplu nu mai vad rostul meu in kasa ! :P( am inceput sa imi urasc mama pt toate minciunile pe care i le spune tatei special k sa ma bata sau sa ma certe mam saturat pur si simplu or cat de usor de suportat tzi se pare pe mine mau adus ku nervii la pamant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma ingrozeste sa vad in ce nebunie traiesc acesti copii.sunt viitorii adulti cu stima de sine scazuta,sovaielnici si neincrezatori in puterile lor.din nefericire,actuale si viitoare victime.nu trebuie sa acceptati acest tratament.spuneti-le mamelor voastre ca se dezumanizeaza procedind astfel,incercati macar sa le faceti sa se vada cu ochii vostri,si daca le place in ce stadiu au ajuns.e clar ca toti nervii si nemultumirile si le descarca pe voi.dar nu va indoiti de "normalitatea "voastra.puteti incerca sa mergeti la protectia copilului,sa cereti ajutor.nu va puteti astepta la multe,dar poate parintii vor primi o zgiltiiala sa realizeze ceea ce fac.acolo sunt asistenti sociali si psihologi a caror datorie este sa va dea ajutor tocmai in aceste situatii.de asemenea,in orasele mai mari exista institutii speciale pentru combaterea violentei familiale.se adreseaza si copiilor agresati,nu numai femeilor!trebuie sa incercati sa luati masuri,nu este vorba doar de viata psihica.o confruntare de aceasta poate lua oricind o turnura grava-un accident,o lovitura intr-un organ sensibil...nu asteptati sa va rupa splina sau ficatul!l

incercati macar sa luati masuri,faceti un prim pas pentru viata voastra!contactati protectia copilului,institutiile pentru combaterea violentei(de obicei sunt infiintate pe linga tribunale,deci puteti intreba acolo daca exista asa ceva in orasul vostru).agresorii sunt de cele mai multe ori luati prin surprindere de victimele curajoase.

succes

Editat de tinatina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine nu e in halul asta in familia mea ..

 

OK, nu e, dar sentimentele in familia ta sunt aceleasi. Iar situatia se poate agrava. Si ce e mai important de retinut, comportamentul agresiv e orb, nu ti se adreseaza tie in mod special. Orice copil ar fi avut parintii tai, la fel s-ar fi comportat. Orice relatie ar fi avut, cu oricine si-ar fi dorit, la fel ar fi relationat. Asemenea oameni nu sunt decat niste marionete, nu stiu sa faca decat acelasi lucru, care l-au trait si ei in familie cand erau copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau e ca isi inchipuie ca mama o iubeste. Sa te creasca e una, si sa te iubeasca e cu totul altceva. Cu asa model de "iubire", cand se va face mare s-ar putea sa creada ca durerea face parte din iubire. Si s-ar putea chiar sa isi aleaga un sot care sa o agreseze fizic sau psihic. :o:

Sau poate ca nu.

 

Auto-agresarea este de fapt agresivitatea retroflectata. Neputand sa raspunda la agresiune cu agresiune, ca sa se descarce, fata se bate tot pe ea.

Editat de Franco222

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt cam noua pe aici...am 14 ani si ma cheama andreea....de ceva timp am probleme cu mama..as putea spune ca am probleme mari cu mama..oricine ar spune ca asa sunt toti copiii dar eu simt ca ma sufoc....spune ca pc-ul ma "drogheaza" ca sunt o nebuna pt ca am momente in care devin foarte nervoasa si ii spun cuvinte urate tip sau ma prefac ca o lovesc....stiu ca nu este bine dar simt ca nu mai pot sa respir se intuneca totul simt ca o iau razna...toata ziua sta pe capul meu si ma "toaca" marunt..pana si la masa face asta...eu stiu ca imi vrea binele dar nu mai pot sa traiesc asa....ea nu este o persoana rea doar ca inca crede ca am 3-4 ani atunci cand facea ce vroia cu mine....in fiecare zi trebuie sa plang macar o data.....cand eram mai mica parintii mei e certau foarte des au fost chiar la un pas de divort insa au renuntat la neintelegeri....atunci,pe la 4 ani stateam din camera mea si priveam prin geam toate certurile...imi vin in minte si acum nu le voi uita niciodata....inca ceva....nu ma lasa sa fac nimic cum vreau eu...ma imbrac cu ce vrea ea...de fapt ea vrea sa fac asta eu nu ma imbrac cum vrea ea....ma pune sa fac ceva exact in momentul in care vrea ea....vreau sa iau lectii de canto pt ca asta e ceea ce imi place dar nu ma lasa spune ca nu am voce desi multe persoane au spus ca am spune ca nu voi ajunge nimic daca ma gandesc la muzica "lasa muzica aia ca nu ajungi nimic"...ma intreb daca toti ar gandi asa ar mai ajunge cineva vreodata ceea ce isi doreste...uitati-va la mariah carey cred ca e cel mai bun exemplu a facut ce a vrut in viata cu speranta si munca...as fi dispusa sa fac asta doar daca as avea sprijin moral din partea parintilor.....cand ma cert cu mama am crize de nervi simt ca nu mai pot si dintrodata explodez spun tot ce am pe suflet plang tip simt ca ma doare totul pe dinauntru...mama nu ma intelege...ne impacam si a doua zi iar incepe calvarul...ma intreb uneori cum sunt asa de tare si rezist la unele jigniri(pe care incerc sa le inteleg...poate ca fiecare la nervi spune ceva urat)...ma mir cum de nu am atentat la viata mea....de fapt asta e o prostie daca Dumnezeu a vrut sa te nasti cine esti tu sa te sinucizi cum am mai vazut cazuri la copii mai mici decat mine...din cauza problemelor familiale...oare sunt nebuna asa cum zice mama?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu poti discuta si aici? Ti-ai facut contul numai ca sa iti faci id-urile publice si sa discuti in particular? Poti ajuta mai multa lume pe forum, daca asta doresti cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu poti discuta si aici? Ti-ai facut contul numai ca sa iti faci id-urile publice si sa discuti in particular? Poti ajuta mai multa lume pe forum, daca asta doresti cu adevarat.

 

Propun stergerea topicului pentru reclamă mascată. E un vanzatzor ambulant care vrea sa-si vanda produsele obscure fara nici o legatura cu psihologia. Ceva

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×