Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Hipster - trend in moda si atitudine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai vezi ca Bucurestiul se vede altfel la Baia Mare ? Vino incoace, sa-l vezi mai de aproape. Hipsterul nu este tanarul întreprinzători de care spui tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hiiipsteriiiiii, huoooooo ! Bang-bang-bang, bang-bang-bang ! Uniti, luptam, luptam si castigam !(preluată de la galerii) :ro:

Erata: bang-bang sunt zgomotele sticlelor din polietilentereftalat lovind asfaltul, nu zgomotele armelor brutelor in uniforma insetate de sange :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.......

 

ce e rau in a-ti placea moda zilei de azi? ce atata folosire a acestui cuvant drept jignire? nu pricep de ce i se spune cuiva 'esti hipster!' cu gandul de a jigni.

 

'esti puncker!' / 'esti emo!' / 'esti roacker!'

 

r u 4 real guys?!?!

 

Asta ma intrebam si eu - ce o fi asa naspha sa iti placa ce e nou in moda, tehnologie etc ?

...si daca ma iau dupa definitie - blugi skinny, geaca de piele, esarfe, ochelari de soare mari - pai atunci si eu sunt hipster !!!! haha.gif

Cred ca mai este si altceva pe langa asta pentru ca altfel cam 80% din cei pe care ii vad pe strada ar fi hipsteri.

 

 

 

 

bunica avea o vorba "piei ghiavole" !!! pope.gif

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hipsterul poarta la el un aparat foto pentru ca sa surprinda un instantaneu deosebit prin oras si sa-l urce rapid pe blog.

Protesteaza la mitinguri pentru ca are constiinta civica. Ii plac flashmoburile. Se intereseaza de ultimul fotograf de arta la moda, de evenimente culturale, asculta muzica de neascultat.

Da, e un trend. Par afectati. Insa sunt mai finuti decat altii. Desi ideologia suna aparte in gandirea lor. Dar asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce se tot cauta definitii elaborate despre hipsteri, cand e clar ca de fapt, sunt un fel de new-age hippies.

Adica, anii '70 - hippies, iar primele decade ale secolului 21 - hipsteri. Aceleasi idei, aceeasi aversiune pasnica fata de sistem si desigur, detasarea de conformism. Spre deosebire de hippioti, sunt sigur ca hipsterilor le pasa mai mult de igiena corporala.

Sa ma ia mama dracului de puiut de comunist ce sunt eu, daca ma mai iau de hipsteri! Not... pioneer.gif

Da, imi place sa ascult muzica nordica sau vietnameza, imi place sa ma imbrac uneori mai colorat. Atunci cand sunt in oras la o bere, eu mai obisnuiesc sa beau Smirnoff Ice, fara intentia de a face nota discordanta, dar n-as crede nici in ruptul capului ca am apucaturi de hipster.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hipsterul nici nu stie ce e un flashmob. Hipstereala fiind ceva la moda, deja nu mai e hipstereala, nu mai sunt diferiti, sunt mult prea multi. Protesteaza la mitinguri pentru ca este cool, si ca sa aiba ceva interesant in vietilor lor false si anoste cu care sa isi ocupe timpul, ceva care sa le dea senzatii, emotii, in niciun caz din constiinta civica. Alternosfera nu e muzica de neascultat, chiar daca ma enerveaza pe mine. In Romania hipsterul este o tentativa de hippie american de anii '60-'70, probabil doar isi cauta o identitate cool, diferita de ce cred ei ca e mainstream... dar, cum ziceam, deja sunt prea multi ca sa mai fie ceva aparte si ii vad ca pe forme fara fond.

 

Strict parerea mea.

 

Plus ca ii cam dusmanesc pentru ca sunt foarte lasi si li se pare ca traiesc in alta tara (de obicei pentru ca veniturile provenite, in principiu, de la coporatii, ONG-uri sau diverse programe le permite asta), motiv pentru care ei nu baga in seama problemele reale, pragmatice, ale societatii.

 

L.E. Din punctul lor de vedere eu sunt un hater (pe romaneste: cel-care-urasteee, eu sunt cel-care-urasteee...)

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergem sa agresam niste ONG-isti din aia fariseici, lipsiti de identitate, de personalitate, de gandire si idei proprii? smile.png

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergem sa agresam niste ONG-isti din aia fariseici, lipsiti de identitate, de personalitate, de gandire si idei proprii? smile.png

 

Nu vreau sa ii agresez, doar imi exprim parerea. Ii ignor ca pe orice alte oi (gen sindicalisti, usl-isti, pdl-isti etc.).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×