Sari la conținut
Forum Roportal
Niscu

Monitor suportabil vederii

Postări Recomandate

Problema pentru care va solicit sprijinul este legata de oboserea vederii in conditiile utilizarii unui monitor mai multe ore pe zi. Acum ma aflu la a trei-a incercare in domeniu ,monitor LG Flatron L 1915s si nu e cu mult mai putin suparator pentru ochi decat crt-ul pe care il aveam inainte. [placa video -512]

Nu sant un pasionat de calculatoare,asa ca am cunostinte limitate in domeniu si asi vrea sa stiu daca exista o solutie mai putin obositoare pentru ochi decat monitorul pe care il am acum

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu reduc contrastul la zero si dau luminozitate cat sa pot citi. Ma uit la monitor numai cu ochelari de soare dar am sa caut ochelarii de care spui. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La monitorul meu, am cablu hdmi to hdmi, si in acest caz imi permite ca pe langa luminozitate si contrast sa reglez si "iluminare spate", adica modul in care este iluminat spatele ecranului. De fapt asta este cel mai important pentru ochi, sau asa imi pare mie.

Dar nu toate monitoarele permit acest reglaj. Ar trebui sa te uiti in user guide-ul monitorului si sa vezi daca permite asta.

Daca nu, atunci cand vei schimba monitorul, sa ai in vedere acest lucru.

Eu pot regla asta pe un cursor cu valori de la 1 la 10. Si ca sa nu ma deranjeze este pus la 2, altfel, default este la maximum si asta te deranjeaza de fapt.

Editat de johnnyblue
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monitoarele CRT (cu tub) sau LCD cu frecventa mare, sau majoritatea monitoarelor LED sunt ok pentru ochi. La primele doua tipuri frecventa trebuie sa fie de minim 75 Hz. La oricare dintre ele timpul de raspuns trebuie sa fie cat mai mic (e ala exprimat in milisecunde - ms).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SR -Timp de raspuns 12ms iar fregventa era data din pc la 60hz

Johnnyblue ce model de monitor ai ?

Blues - am citit articolul, e lamuritor. Am sunat la doua astfel de cabinete in Galati. Primii nu au ,iar cei de la al doi-lea cabinet mi-au spus un pret mai mare decat un monitor nou. Mai caut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monitorul meu este un Samsung P2270HD. M-am uitat de monitoare si sa stii ca am descarcat si manuale de utilizare, dar aceasta optiune (backlight adjustment) nu am intalnit-o decat la monitoare care au decodor TV si pot fi folosite ca atare. Si al meu este la fel.

Eu doar cu acest reglaj am reusit sa stau mai multe ore cu ochii in monitor fara sa imi oboseasca sau sa ma deranjeze.

Din luminozitate sau contrast nu am reusit.

Ar fi bine daca ai putea merge la un showroom sau un magazin si sa verifici chiar acolo chestia asta.

Editat de johnnyblue
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SR -Timp de raspuns 12ms iar fregventa era data din pc la 60hz

 

Pune-i frecventa mai mare. In mod normal trebuie sa poata sta la 1280x1024@75Hz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca in acest moment tu ai intre monitor si PC un cablu VGA si atunci introduci in monitor un semnal analog si de aceea te deranjeaza. Un monitor LCD asa cum este al tau prelucreaza semnalul analog la 60HZ, si nu conteaza pentru el o frecventa mai mare.

ideea este ca ar trebui sa bagi in monitor semnal digital si atunci poate problema ta se poate rezolva. Pentru asta uita-te la placa video daca daca ai o iesire DVI sau Dsub si baga semnal de acolo, bineinteles ca trebuie sa schimbi si cablul.

 

Vezi ca ai doua intrari de semnal, una VGA- semnal analog si una D-sub- pentru semnal digital.

Editat de johnnyblue
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat din pc 75 hz dar monitorul in meniul sau afiseaza tot 60hz.

Placa video este ATI Radeon 4600 series si are 3 iesiri -VGA,DVI ,S-VHS. Voi cauta un adaptor DVI care sa-l inlocuiasca pe cel actual aflat intre cablul monitorului si mufa VGA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×