Sari la conținut
Forum Roportal
mira33

Nu vreau sa ma casatoresc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

lasa dom'le babele sa borfaie, ca si asa nu prea au ce face. Chiar si daca iti iei barbat tot vor avea motive de barfa.

Vezi-ti de treaba si fa cum stii tu ca e mai bine. Ca doar nu stai in casa cu "lumea" si nu tre sa dai nimanui socoteala.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta vor gasi motiv de barfa,asa m-am saturat de prostiile debitate de gura lumii

 

Mira sa stii ca oamenii barfitori vor barfi mereu pe oricine, in orice circumstanta pentru ca asta este natura lor, asta ii face sa se simta bine, etc.

Deci eu sunt de parere ca babele din sat, daca e sa te barfeasca pe tine te vor barfi indiferent de statutul tau civil. Crezi ca femeile maritate nu sunt barfite ?

Sa spunem ca te mariti cu prietenul tau...crezi ca astfel nu va mai exista subiect de barfa in ceea ce te priveste ? Ba da. Babele vor fi curioase cum ti-e casnicia, daca umbla barabata'tu la muieri, cand vine acasa, daca aud zvon de vreo cearta intre voi, a doua zi stie tot satul ca te-a batut si amenintat cu moartea chit ca nu-i adevarat.

 

Majoritatii oamenilor le pasa in oarecare masura de gura lumii, in diverse aspecte. Putini sunt aceia carora nu le pasa absolut deloc. Nu e indicat sa iei decizii de viata majore de teama gurii lumii, pentru ca e vorba despre viata si fericirea ta si nu lumea traieste in casa cu tine sau in relatia ta. Decizii din astea privind casatoria le iei in baza a ceea ce-ti doresti tu, a ceea ce vrei tu de la viata nu in baza a ceea ce considera altii ca trebuie facut.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt sfaturi,intr-adevar imi dau seama ca nu ar trebui sa ma intereseze si sa ma ingrijoreze parerile altora despre viata mea si poate facand abstractie de gura lumii imi va fi mai usor sa iau o decizie in viata mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te asa, daca te casatoresti si in cel mai rau caz nu-ti merge bine casnicia si va despartiti, o sa fi si mai rau in gura lumii. Asta pe langa nefericirea personala de care ai avea parte intr-o casnicie care merge prost.

Dar daca simti ca el este omul langa care vrei sa-ti petreci viata si batranetile, daca esti fericita cu el in viata ta, atunci Mira scumpa, compromisurile mici pe care le-ai face la o adica in noul stil de viata, merita facute. Tu iti pretuiesti asa zisa libertate de acum si faptul ca faci ce vrei cand vrei, nu dai socoteala nimanui, etc dar poate mai tarziu vei regreta...asta intr-o buna zi daca el te va lasa, cand vei realiza ca singuratatea si lipsa iubirii este pretul egoismului sau al inflexibilitatii.

Daca il iubesti si el nu e genul de barbat sa puna burqa si lantul (vorba vine) pe tine odata ce i-ai devenit nevasta, discuta cu el, spune-i despre temerile tale si vezi ce zice.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×