Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

Islamul pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Simbolurile religioase intalnite in Islam nu sunt nici verbale, nici textuale, ci doar vizuale. Acestea evoca sentimentele religioase prin semne. Unele detalii din simbolurile religioase islamice sunt general recunoscute, avand o vechime considerabila. Astfel, culoarea verde este asociata cu Islamul inca de la inceput.

Semiluna si steaua este unul dintre cele mai renumite simboluri din Islam. De fapt, simbolul ar fi doar semiluna, steaua aparand mai tarziu, in special pe steagurile mai multor tari din lumea islamica (Turcia, Malaezia si Pakistan). Criticii sustin ca acest simbol nu a fost folosit de Mahomed, drept pentru care el nu are nici o baza traditionala in Islam. Oricum, semnul a ajuns sa fie identificat cu Califatul.Semiluna era simbolul Imperiului Sasanid din Persia (Iran), acesta aparand pe mai toate coroanele regilor. Dupa cucerirea araba a imperiului, in anul 651, acest semn a fost preluat, din ce in ce mai mult, de catre califi si musulmani. Acest semn caracteriza si Imperiul Otoman.Culoarea verde are o semnificatie speciala in Islam. Aceasta culoare este foarte folosita in decorarea interioara a moscheilor, a mormintelor invatatorilor musulmani, cat si pe multe dintre steagurile tarilor arabe. Se crede ca aceasta era culoarea preferata a lui Mohamed, acesta purtand chiar un turban verde.

Iata ca aceste informatii sunt prezente pe net, media, Tv, carti, s.a.m.d.. , sunt si multe alte informatii despre "islam".

 

In opinia mea si nu numai a mea, tot ceea ce tine de bunul simt  (din punct de vedere moral si etic ,cu tot ceea ce reprezinta aceste aspecte, bineinteles), indiferent ca-i vorba despre Islam sau alte religii ori filozofii de viata,  NU are nicio legatura cu ceea ce manifesta asa-zisul autoproclamat stat islamic IS(cu care nu sunt de acord sub nicio forma) . Nu este permis asa ceva si nu mai pot continua aceste atacuri ale acestei organizatii, care-si decimeaza fratii si deja este din ce in ce mai dubios acest aspect, cred ca "da de gandit" , mai ales ca nu-si ucid "dujmanii antici si dedemult" :rabbi: . Ganditi-va ca majoritatea celor ucisi de catre acei islamisti sunt chiar semeni de-ai lor (cred ca-i dubioasa aceasta organizatie care-si ucid doar fratii lor, indiferent de religie- se si observa ca nu au nicio treaba cu alte natii pe care le urau "total" 8) - probabil ca-s coordonati din "afara" (mai ales ca ura care o arata :think: fata de cei de acelasi sange cu ei :doh: - de neconceput asa ceva, in mod natural...   ) si ca "sefu' lor, capu' lor ;)  sa nici nu fie " de-al lor", ca ei oricum sunt "mascati", asa se si prezinta, asa se manifesta, deci destul de dubios 8)) .

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Pakistan, luna trecuta, s-a emis o lege conform careia blasfemia se plateste cu moartea. Prin blasfemie intelegandu-se orice referire cel putin nepoliticoasa la adresa lui Mohamed si/sau Allah. Facebook si twitter au fost instiintate si guvernul pakistanez le-a cerut cooperarea pentru identificarea blasfemiatorilor. Niciuna din platformele mass media nu au dat inca un raspuns oficial la aceasta cerere.

 

Ieri, un student pakistanez a fost omorat in incinta universitatii de catre proprii colegi pentru ca a postat pe fb ganduri in care se indoia de adevarul islamului.

Din pacate am vazut videoclipul inainte sa i se puna avertismentul "violenta maxima".

Cred ca de la Andronicus Komnenos nu am mai vazut un asemenea macel. La un moment dat nu ma mai uitam si incercam sa inchid video, dar pana s-au inchis am putu auzi oasele victimei cum se sfaramau sub loviturile picioarelor multimii turbata de ura.

Aici este sursa stirii:

http://www.bbc.com/news/world-asia-39593302

Videoclipul il gasiti cu un simplu search pe fb, dar nu va sfatuiesc sa il vedeti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, as dori sa incep un subiect foarte dezbatut de ceva vreme. eu si prietenul meu avem si noi o mica dezbatere care nu ajunge la un numitor comun cu privire la acest subiect.eu am o parere foarte buna despre islam si am si foarte multii prieteni care apartin acestei religii si pe care ii consider niste oameni minunati.Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie si adeptii ei  referindu se la ei in termini oarecum jignitori si avand o teama constanta de a intra in contact cu ei.Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra dar haideti sa ne argumentam raspunsurile si sa ne respectam evitand jignirile de orice fel

Ei, dragă Nellla, după aproape patru ani de când îți expuneai părerea ta bună despre islam, sper că ai toate datele necesare și suficiente ca să-ți schimbi această părere. 

Ein Wort, ein mort! Cam asta-i, în esență, ideologia islamului!  :biggrin:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi pro-islam, daca islamismu' s-ar manifesta bombastic (ca sa ma exprim metaforic) in Casa Popo(na)rului, cand isi voteaza borfasii pensii speciale si gratieri, ca atunci se strange toata turma.

Daca s-ar produce miracolul pulverizarii, m-as converti si eu (adica mi-as cumpara o pereche de opinci Converse, nu va ganditi la prostii).

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat doar ca sa ma bag in seama cu Garg. Voiam să mai completez că daca s-ar converti si-ar putea lua și 4 neveste. Ceea ce l-ar face să alerge mai repede în 3 săptămâni, incomparabil cu orice Converse

 

La topic: nu mai sunt demult pro sau contra mișcări, religii, ateism. Oamenii ar da vina pe orice ca să-și justifice nebuniile.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi pro-islam, daca islamismu' s-ar manifesta bombastic (ca sa ma exprim metaforic) in Casa Popo(na)rului, cand isi voteaza borfasii pensii speciale si gratieri, ca atunci se strange toata turma.

Daca s-ar produce miracolul pulverizarii, m-as converti si eu (adica mi-as cumpara o pereche de opinci Converse, nu va ganditi la prostii).

Dacă s-ar produce miracolul „pulverizării”, atunci, da, respect pentru islam! :D

 

„aseară, când ma plimbam fluent

pusăi bomba la parlamet..

și cum zboară sus canarii

așa zburară și parlamentarii!”

 

Numai că, deh, islamul n-are treabă cu justiția noastră  :biggrin:

Io-s deja sceptic și trist. Mai bine m-apuc de isihasm :(

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Pakistan, luna trecuta, s-a emis o lege conform careia blasfemia se plateste cu moartea.

Luna asta, se va pedepsi altceva cu moartea, cu sau fara lege emisa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victorie istorică în instanţă!!! Comunitatea musulmană a câştigat bătălia pentru „chemarea la rugăciune” in Germania :surrender: 

Primarul din Oer-Erkenschwick, Carsten Wewers, vede sentinţa tribunalului ca pe „un semnal la nivel naţional”, destinat celor circa 5 milioane de musulmani care trăiesc în Germania!!!   

 

Nu sint de acord cu asa ceva ca in mijlocul noptii sa-mi cante cineva ceva la ureche ceea ce deloc nu vreau sa aud ca am de mers la munca dimineata!!!   Acei islamisti nu lucreaza ... stau pe ajutoare si e usor sa fie religiosi 24 de ore din zi.   

O sa mai fie probleme in Germania din cauza asta ca nici mie nu mi-ar placea sa ascult in mijlocul noptii galagie care ma enerveaza!!!

Pe aici ar darama lumea acea turla, ca dupa orele 10 seara nu se accepta disturbare pana la 6 dimineata!!!

 

https://evz.ro/victorie-istorica-in-instanta-comunitatea-musulmana-a-castigat-batalia-pentru-chemarea-la-rugaciune.html

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, The Unknown a spus:

Victorie istorică în instanţă!!! Comunitatea musulmană a câştigat bătălia pentru „chemarea la rugăciune” in Germania :surrender: 

Primarul din Oer-Erkenschwick, Carsten Wewers, vede sentinţa tribunalului ca pe „un semnal la nivel naţional”, destinat celor circa 5 milioane de musulmani care trăiesc în Germania!!!   

 

Nu sint de acord cu asa ceva ca in mijlocul noptii sa-mi cante cineva ceva la ureche ceea ce deloc nu vreau sa aud ca am de mers la munca dimineata!!!   Acei islamisti nu lucreaza ... stau pe ajutoare si e usor sa fie religiosi 24 de ore din zi.   

O sa mai fie probleme in Germania din cauza asta ca nici mie nu mi-ar placea sa ascult in mijlocul noptii galagie care ma enerveaza!!!

Pe aici ar darama lumea acea turla, ca dupa orele 10 seara nu se accepta disturbare pana la 6 dimineata!!!

 

https://evz.ro/victorie-istorica-in-instanta-comunitatea-musulmana-a-castigat-batalia-pentru-chemarea-la-rugaciune.html

Pare ceva incredibil!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×