Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

Islamul pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu spun că aş şti mai bine decât musulmanii cum se cheamă religia la care aderă ei ...

 

 

Nu, tu te iei dupa ce iti explica dictionarul.

 

numeşte tu religia la care ne referim acum, ca să nu mai fie loc de confuzie!

 

Islam.

 

PS: Daca si cu parca....

Fiecare om traieste cu impresia ca are dreptate.

Dar oricum discutiile sunt inutile pentru ca nu-mi miros a autentice topicele acestea si nici userul care le-a deschis.

Cat despre intrebarea topicului...este una absurda. E ca si cum ar intreba cineva daca ciorba de burta e buna sau rea. Multora le place, iar multi sunt scarbiti de ea. Asa si cu religiile. doh.gif Si nu in ultimul rand de ce ar interesa pe cineva opiniile altor oameni cu privire la o religie despre care persoana respectiva are o impresie buna ? Se presupune ca impresia aia buna s-a format intr-o baza solida nu ? Sau doar asa in doru lelii ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, tu te iei dupa ce iti explica dictionarul.

 

 

Islam.

 

PS: Daca si cu parca....

Fiecare om traieste cu impresia ca are dreptate.

Dar oricum discutiile sunt inutile pentru ca nu-mi miros a autentice topicele acestea si nici userul care le-a deschis.

Cat despre intrebarea topicului este una absurda. E ca si cum ar intreba cineva daca ciorba de burta e buna sau rea. Multora le place, iar multi sunt scarbiti de ea. Asa si cu religiile. doh.gif Si nu in ultimul rand de ce ar interesa pe cineva opiniile altor oameni cu privire la o religie despre care persoana respectiva are o impresie buna ? Se presupune ca impresia aia buna s-a format intr-o baza solida nu ? Sau doar asa in doru lelii ?

Aha, păi începi să vii de acasă...Mă bucur că făcuşi observaţia asta, că impresiile "ălea bune", ale Nellluţei, e posibil să se fi făcut în doru lelii şi noi doi să ne dăm colea castane degeaba!laugh.png

Păi, nu văzuşi tu oare titlul topicului..."Islamul pro sau contra?"

 

Hai, că, iote, că tot ne împăcarăm, la sfârşit de weekend o să încerc să-ţi dedic o melodie...:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua as avea nevoie si eu de o informatie care este cea mai simpla modalitate de a aduce un strain in romania pentru efectuarea unei casatorii? am inteles ca se poate face o chemare valabila 3 luni care ar fi suficienta dar parerile sunt impartite si as dori o solutie sigura macar daca nu se poate rapida.mentionez ca este vorba de un cetatean din afara spatiului ue.as mai vrea sa stiu si daca dupa efectuarea casatoriei el mai trebuie sa se intoarca in tara lui pentru a finaliza acte sau nu este nevoie si poate sta aici definitiv?

 

 

interesanta discutie el este ddin egypt si vreau sa il aduc in romania pana de craciun. in cazul nostru nu este un aranjament suntem impreuna de mai bine de un an el este crestin si tu naeema intelegy de ce nu se poate sa ne casatorim acolo pentru ca mai bine de 6 luni am cautat o solutie si nici un avocat nu a vrut sa ne ajute si din acest motiv va trebui sa rezolv totul in romania

 

 

naeema ma refeream din punct de vedere religios ca in Egypt casatoria intre o musulmanca si un crestin este ilegala.eu am fost acolo si am cunoscut familia nu avdem o relatie pe net

 

tu esti musulmanca?

 

stau si ma intreb intre cati musulmani te desfasori tu zi de zi, nu de alta, dar nu-s multi in romania. el e acolo intre ei mereu si daca el nu are o parere buna despre o religie, de ce incerci tu sa-l schimbi si sa-i 'deschizi ochii'? vrei sa-l convertesti sau ce? de ce nu te convertesti tu la crestinism?

 

la starea civilia nu cred ca intreaba nimeni 'ce religie ai?' si apoi daca vrei sa-l iei de barbat. aia te casatoresc indiferent de religie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

- A doua vorba : islamul este cu cca 600 de ani mai tanar ca si crestinismul ; gandeste-te ce facea crestinissmul acum 600 de ani prin America.

 

 

O parere personala. fanatismul religios este specific religiilor monoteiste.In antichitatea politeista aproape ca nu existau razboaie confesionale.

Editat de Canaris
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

- A doua vorba : islamul este cu cca 600 de ani mai tanar ca si crestinismul ; gandeste-te ce facea crestinissmul acum 600 de ani prin America.

 

 

O parere personala. fanatismul religios este specific religiilor monoteiste.In antichitatea politeista aproape ca nu existau razboaie confesionale.

 

Si ce ritualuri scarboase si sangeroase erau la politeisti, mai bine te lipsesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ce ritualuri scarboase si sangeroase erau la politeisti, mai bine te lipsesti...

ce ritualuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ritualuri?

 

Pai aia cu Baal, aia pe la sumerieni, zeul ala de la amerindieni care isi facea o incizie la penis si intra in transa, cerand ofrande de sange, zeitatile alea care cereau orgii si pruncucideri? Alea nu sunt religii politeiste? Ba sunt, cum sa nu fie.

 

 

@ King

 

Te referi la autodafeurile Inchizitiei, desigur

 

Vorbeam de politeisti, nu de catolici.

Religia ortodoxa e cea mai "curata", desi are si ea destule greseli in trecut si in prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da naeema eu sunt convertita la islam daca iti aduci tu aminte ca primul meu topic despre asta era si totusi am cerut respect pe forumul asta.nu este nimic in neregula cu mine sunt un user ca oricare altul care cand considera ca are nevoie de o parere obiectiva posteaza pe forum. parerea mea despre musulmani este formata in 15 ani de cand ma duc regulat in egypt si de cand am o multime de prieteni musulmani

Editat de Nellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×