Sari la conținut
Forum Roportal
JohnS

Cum pot trece peste aceasta frica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La arheologie te-ai gandit?

 

Ideea e ca daca in Romania nu merg treburile, poti pleca relativ usor dincolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romana,istorie,geografie, per total la toate ma descurc bine, mai putin, fizica,chimia,matematica,fizica.

Da, mah, si eu. Si cu ce ma ajuta ?

Serios, tu chiar crezi ca o sa reusesti sa faci ceva in tara asta ?

Poate doar daca te finanteaza cineva, sau daca ai prieteni corporatisti sa-ti mai spuna cand e vreun job disponibil la vreo multinationala, sa depui CV, ca poate te angajeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi, SR.

 

Nu exagerez nimic, comandantii mei m-au intrebat pe rand ce caut in jandarmerie daca stiu 2 limbi straine, o vorbesc chinuit si p-a treia, stiu romana si gramatica foarte bine, istorie, geografie, desen... Si le-am spus adevarul - altceva ce sa muncesc ? Batut in cap sau chior nu sunt, vad in ce tara traiesc mai bine decat foarte multi, vad toata mizeria si sociala si economica, vad si lipsa sanselor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu exagerez nimic, comandantii mei m-au intrebat pe rand ce caut in jandarmerie daca stiu 2 limbi straine, o vorbesc chinuit si p-a treia, stiu romana si gramatica foarte bine, istorie, geografie, desen... Si le-am spus adevarul - altceva ce sa muncesc ? Batut in cap sau chior nu sunt, vad in ce tara traiesc mai bine decat foarte multi, vad toata mizeria si sociala si economica, vad si lipsa sanselor.

Nu este suficient sa stii doar 2 3 limbi straine daca nu ai o specializare anume..decat daca urmezi un curs de translator si obtii acreditare.

Cu istorie si geografie mare branza nu poti sa faci fara studii superioare in domeniu. Nici aici, nici dincolo.

 

Cat despre desen, daca ai talent pe bune, incepe cu d'alde caricaturi. In Cj se vand bine. Foloseste banii sa te specializezi in domeniu.

 

Nu este suficient sa fii realist si atat, daca nu gandesti un plan de bataie, desi, daca bine am inteles - planul tau de bataie e sa mergi dincolo si sa iti gasesti un job care sa implice istorie-geografie-limbi straine si desen la un loc.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stupid_me: Uite ca la asta nu m-am gandit, sa caut ceva smile.png multumesc de idee.

S.R : Sunt de acord cu tine, nu stiu cat ai tu salariul (si nu este relevant, este personal) dar o "doamna" de la Avon a fost la mine la scoala, si in loc de salariu spunea "salar" si nu despartea "s-a" si "s-au". Si se dadea mare ca are 40 de mil. pe luna, si un prof. cu experienta in domeniu are 15 mil. cel mult.

Apropo S.R, copilul din mine trebuie sa intrebe, ai batut pe careva? La un meci ? Ceva?

Editat de JohnS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre desen, daca ai talent pe bune, incepe cu d'alde caricaturi. In Cj se vand bine.

 

Poate in cercurile voastre de hipsteri platiti de multinationale, daca nu te cunoaste nimeni nu-ti cumpara nimeni nimic, daca lipesti pe stalpi nu-i pasa nimanui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e musai arheologia :).

Ideea e ca nu scapi de frica decat actionand. Nu mai lasa sa te duca vantul udne vrea el, ia carma si du-te unde decizi tu ca vrei.

Cauti, cauti, alegi, incerci, perseverezi. Iar daca nu ai ales bine, o iei de la capat mai devreme si nu mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S.R : Sunt de acord cu tine, nu stiu cat ai tu salariul (si nu este relevant, este personal) dar o "doamna" de la Avon a fost la mine la scoala, si in loc de salariu spunea "salar" si nu despartea "s-a" si "s-au". Si se dadea mare ca are 40 de mil. pe luna, si un prof. cu experienta in domeniu are 15 mil. cel mult.

Apropo S.R, copilul din mine trebuie sa intrebe, ai batut pe careva? La un meci ? Ceva?

"Doamna" de la Avon nu are 4000 ron pe luna, se dadea mare ca voia sa recruteze "minions".

Nu este relevant ce ma intrebi tu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Poate in cercurile voastre de hipsteri platiti de multinationale, daca nu te cunoaste nimeni nu-ti cumpara nimeni nimic, daca lipesti pe stalpi nu-i pasa nimanui.

Pentru asta s-a inventat facebook-ul.

Si nu ma fa pe mine hipster de multinationala ca nu e cazul si nu mai vorbesc cu tine o luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×