Sari la conținut
Forum Roportal
JohnS

Cum pot trece peste aceasta frica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor, a trecut ceva timp de cand nu am mai postat pe aici, dar revin tot la voi, oameni dragi.

Problema mea este in felul urmator, am 18 ani si de la anul intru la facultate, ceea ce e bine, pana acum. Vroiam sa intru la o facultate din afara Romaniei, ex: Marea Britanie, America,Canada, Australia, Olanda, Norvegia. Toate bune, am dat ce examene trebuiau date, TOEFL, Cambridge, SAT. Am recomandari de la profesori, ceva voluntariat si scrisoarea de intentie. Bun, cu privire la buget, ma bazez pe ajutorul financiar si pe bursele de merit sau sociale. Toate bune, ma pregatesc sa aplic, si ce sa vad, ma suna o doamna de la o organizatie , nu o sa spun care, o organizatie gen (Edmundo,FullBright, etc) si imi spune ca totul e bine, doar ca imi trebuie un portofoliu. Eu vreau sa merg in domeniul efectelor speciale si in domeniul scrierii de scenarii, zic ok, portofoliu si ce sa vad la cerinte pentru sectia asta. Cel putin doua filme de scurt metraj, participarea la un festival de film si o recunoastere de la o organizatie sau studio acreditate, plus material video de peste o ora.

A cazut cerul pe mine cad am vazut asta, la 3 zile inainte de aplicare, adica eu cum sa particip la un festival de film? Nu m-a sponsorizat nimeni cand am cerut o camera foto imprumut de la un magazin de electronice, nici macar cu plata, nimic. Si eu acum in 3 zile trebuie sa scot 2 filme, facute de mine cu actori sau cu un minim de echipa licentiata, si sa am o oarecare recunoastere din partea unei firme sau studio.

Am intrebat daca se pune si contul meu de youtube, unde am pus de-a lungul anilor diferite filme cu efecte speciale, nici pomeneala de asa ceva, trebuie ceva care sa ateste ca eu sunt creativ, si ca sunt recunoscut de cineva.

 

Peste tot vad portofoliu cu ceva acreditari , plus, ca sa fie si mai interesant pentru mine, universitatile din America s-au decis sa taie ajutorul financiar pentru studentii internationali, ca vezi doamne nu mai sunt bani pentru studentii lor ( care beneficiaza de ajutor financiar complet, desi multi au venituri de peste 60,000 de dolari pe an, in comparatie cu mine care am nici 3,500 de dolari pe an). Anglia face la fel, ofera doar imprumuturi, si mai sunt si xenofobi.

 

Imi era de dinainte frica de facultate, si de viitor in general, dar acum e si mai rau, nici in Romania nu e mai bine, am scris 3 carti, care eu vroiam sa devina filme la un moment dat, toate 3 au peste 1200 de pagini, am zis sa vad ce iese, poate acasa o fi mai bine. A fost , am trimis cartile la 4 edituri, am primit 3 raspunsuri, nici macar nu le-au citit, mi-au spus verde in fata ca nu le-au citit, au nevoie de sponsorizare din partea mea in vederea acceptarii acestor manuscrise. Am intrebat cat vor, si mi-au spus ca oricum nu publica asa ceva deoarce au carti mai bune de publicat.

 

Acestea fiind spuse, de 4 zile sunt cam terminat emotional, facultate nu, carti nu, loc de munca nu (vor experienta), eu ce pot sa fac?

 

Imi cer scuze pentru faptul ca am scris mult, dar sincer, voi ce spuneti ca ar trebui sa fac? Nu mai am vointa sa mai invat, pentru ce, nu vad pentru ce, la facultate nu merge, munca nu merge:(

 

Va multumesc ca ati citit!

Editat de JohnS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa plec la munca pe baza de contract?

Apropo, ideea de a scrie carti/scenarii este realista? Sau bat campii prea mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa plec la munca pe baza de contract?

Apropo, ideea de a scrie carti/scenarii este realista? Sau bat campii prea mult?

Daca nu ai "intrare" in lumea literara, scrisul nu iti va aduce decat satisfactii intelectuale, ca sa ma exprim mai elegant.

Daca chiar crezi ca scrii atat de bine, implica-te. Trimite-ti lucrarile la concursurile de gen. Sunt destule, le gasesti pe net. Cand vei incepe sa castigi premii si diplome, atunci poti sa te gandesti la scris ca la o meserie, nu ca la un hobby... sau ca la un hobbit... sau ca la un Hubble.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un capat de lume daca nu faci facultatea in afara. Poti studia acolo postuniversitar , dupa ce ai deja ceva experienta ,timp sa-ti faci un nume partipand la festivaluri studentesti si sa cunosti oameni si programe care te pot ajuta sa-ti indeplinesi visurile.

 

Ca sa vinzi/publici carti /scenarii e mai complicat. Orice editor sau producator de film isi doreste sa minimizeze pe cat se poate riscurile unei noi aparitii. Dealtfel nici nu va obtine finantare avand un proiect bazat pe un necunoscut

Totul e acum pe muchie de cutit ,financiar vorbind. Daca ai fi chiar tu editorul nu cred ca ti-ai publica scrieile si nu pentru ca nu sant bune ci fiindca ai variante mai sigure , titluri care stii ca au avut succes pe alte meleaguri , sau care se cer in scoli ori facultati sau carti tehnice sau orice altceva care ai incredere ca se va vinde. Politica unei edituri e dictata de economia de piata.

Apoi, exista posibilitatea de a publica pe net. Nu incepe cu scrieri fluviu ci cu nuvele sau scrieri f. scurte , altfel le postezi degeaba. Nu te astepta sa castigi ceva de la primele incercari ,ci doar sa devii cunoscut daca stii cum sa te faci cunoscut. De multe ori notorietatea nu are prea mult a aface cu calitatea ci mai mult cu promovarea.

Daca insa te intereseaza boema literara , atunci cred ca poti trai asa ceva la noi in tara doar daca esti poet . Dar ca sa te intretii din asta primul pas pe care cred eu ca ar trebui sa-l faci e sa te angajezi la o editura ca sa poti invata sa simti mirosul pradei si apoi sa incerci sa o modelezi din lut" asa cum ai inteles-o. Daca insa crezi deja ca le stii pe toate..........

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt mine era intrebarea cum ar fi? De unde sa stiu eu ce alte pasiuni ai tu sau la ce te pricepi? Dar mi se pare cam nasol sa fii fixat pe o singura chestie si sa nu ai un plan B.

Si mi se pare naspa si sa renunti la a studia in afara din cauza asta. Ca nu ai un plan B adica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun numele inainte de raspuns:)

 

Niscu: nu cred ca le stiu pe toate, doar ca imi doresc sa fi facut mai multe, dar cum nu putem trai in trecut, nu o sa stau sa vorbesc despre asta. Dar, tot imi doresc sa fac mai mult.

 

Amarena: Am un plan B, sa stau aici in Romania, sa merg la o facultate desi nu prea se gasesc pe domeniul asta, si dupa aceia sa plec (sper eu) la o companie in afara Romaniei. Doar ca asta dureaza timp,si la marea parte a facultatilor din strainatate vor dupa cum am spus pe langa examene si note, N exemple de munca, nu conteaza ca e un scenariu, o casa desenata pe o foaie sau un film cu tine cantand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×