Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Atei, atei, dar... ce e constiinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Auzi Lupini, dar tu nu ai auzit de persoane care au citit biblia si au inceput sa isi puna intrebari?

 

Eu am citit Biblia, şi îmi pun mereu întrebări.

 

 

 

 

 

Toti au avut tati betivi, care le bateau mamele si asa mai departe da?

Pentru mine nu există "toţi" şi "toate", doar "majorităţi" şi "minorităţi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, de ce nu-s tot atatia atei cat sunt persoane abuzate?

 

 

Eu nu cunosc cum e toată lumea. Prin urmare nu pot spune cum e fiecare. Credinţa e ceva personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe Wikpedia, la secţiunea de "Copilărie" a lui Stalin, scrie aşa:

 

"Vizitându-și rar familia și fiind în stare de ebrietate gravă, Vissarion (tatăl lui Stalin) își bătea adesea fără motiv soția și fiul. Un prieten din copilărie al lui Stalin a scris că "... aceste bătăi nemeritate și înfiorătoare l-au făcut pe băiat la fel de dur și fără de inimă precum tatăl său". Același prieten a scris că nu l-a văzut niciodată plângând pe Stalin. Alt prieten din copilărie, Iremashvili, credea că bătăile pe care i le administrase tatăl său i-au inoculat lui Stalin ura față de autorități. El a spus, de asemenea, că oricine își manifestă puterea asupra celor din jur îi amintea de tatăl său și de cruzimea acestuia."

 

Te asigur că pe Wikipedia nu eu am scris. smile.png

 

Si ce legatura are comportamentul sau, probabil provenit din experientele din copilarie, cu ateismul?

 

Iti pot insira o lista imensa de infractori si criminali, foarte cunoscuti, care au trait aceleasi experiente in copilarie, dar erau foarte credinciosi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritati si minoritati, din cauza ca tu cunosti doua cazuri da?

 

 

Nu trebuie să bei toată apa din mare, pentru a şti că e sărată. E suficient două picături.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Respingerea lui Dumnezeu e asemănătoare acestui complex, doar că spre deosebire de cele spuse de Freud, complexul oedipian anticredinţă are la bază, spun eu, o respingere a tatălui în particular, sau a autorităţii de orice natură în general, din cauza unor angoase. Acestea au fost trăite în copilărie, sub forma unor experienţe afective neplăcute, cum ar fi prezenţa unui tată care-şi bate soţia în faţa copilului, un tată beţiv, un tată dezordonat, şi aşa mai departe. Respingerea divinităţii la maturitate, vine din respingerea autorităţii tatălui în copilărie. Cunosc câţiva oameni care ar dori să aibă parte de libertate absolută, şi în acelaşi timp, resping divinitatea. Pe doi dintre ei îi cunosc bine: tatăl unuia a divorţat de mama lui încă de când era copil (de fapt a fost invers: mama a divorţat de tată), din cauza scandalurilor, iar în celălalt caz, tatăl a fost un beţiv. Spun “a fost”, pentru că a murit.
Din analiza acestor cazuri, am ajuns la concluzia că respingerea credinţei într-o divinitate, se produce acolo unde e prezentă angoasa, adică prezenţa amintirilor afective neplăcute, a unor trăiri de groază, cauzate de un părinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot insira o lista imensa de infractori si criminali, foarte cunoscuti, care au trait aceleasi experiente in copilarie, dar erau foarte credinciosi.

 

Criminali creştini ? smile.png Imposibil. Creştinismul spune să ierţi, nu să omori, prin urmare, un criminal nu are cum fi creştin. smile.png

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura are comportamentul sau, probabil provenit din experientele din copilarie, cu ateismul?

 

Iti pot insira o lista imensa de infractori si criminali, foarte cunoscuti, care au trait aceleasi experiente in copilarie, dar erau foarte credinciosi.

Ce vorbesti bre, Hitler a fost baiat de altar, iar simbolul nazistilor i-a ramas intiparit in minte din aceeasi biserica in care slujea ca baiat de altar!

Da' Lupini nu ia in calcul nici credinciosii care desi abuzati, raman credinciosi, cu toate ca teoria lui asta spune.

Aia cica au doar superstitii.

 

Eu nu cunosc cum e toată lumea. Prin urmare nu pot spune cum e fiecare. Credinţa e ceva personal.

Dar asta nu te-a oprit sa generalizezi in prima postare.

Atunci si necredinta e ceva personal, de unde arunci tu cu diagnostice si scenarii cu parinti betivi, mai ales ca nu cunosti cum e toata lumea?

Iar asta plecand de la doua cazuri pe care le cunosti tu personal.

Editat de Mr.Pervy McPervert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vorbesti bre, Hitler a fost baiat de altar, iar simbolul nazistilor i-a ramas intiparit in minte din aceeasi biserica in care slujea ca baiat de altar!

 

Una dintre cele mai cunoscute...."cugetări" ale lui Hitler, a fost următoare: "Dacă vrei ca cineva să creadă o minciună, înveleşte-o în adevăr."

 

Deci, Hitler a omorât milioane, şi tot crezi că a fost creştin ? smile.png Adică el a omorât şi s-a învelit în superstiţie de tip creştin, şi unii au crezut că într-adevăr a fost creştin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Criminali creştini ? smile.png Imposibil. Creştinismul spune să ierţi, nu să omori, prin urmare, un criminal nu are cum fi creştin. smile.png

Vorbesti prostii pentru ca esti subiectiv. Ti-am dat mai devreme exemplul arabului criminal. Parerea ta, crestin fiind, care contrazice o alta credinta, este una subiectiva. A mea, ca ateu, care nu cred nici in una nici in alta, este una obiectiva. Acum, eu ca si ateu caruia i se pare stupid si ce zici tu si ce zice ala, nu e normal sa-l iau ca exemplu pe ala care e mai convins ca exista Dumnezeul lui, care traieste cu adevarat intensitatea aia emotionala ce justifica credinta, care isi da viata pentru credinta lui? Adica omul ala e atat de sigur ca exista Dumnezeu si ca el omoara pentru ca asa vrea divinitatea, incat isi da viata pentru asta. E clar ca tu nu ai acelasi argument emotional si nu esti atat de sigur. Eu, neutru fiind, nu e normal sa-l iau pe el ca exemplu de credincios adevarat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×