Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Atei, atei, dar... ce e constiinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai, dar topicul nu e despre ateii cool. Ati inteles gresit. E despre faptul ca ateii au citit si ei niscaiva legi ale lui Newton, niscaiva evolutie, au vazut ca prin Biblie sunt oarece contradictii si au tras imediat concluzia absoluta ca "There is no God.", ignorand cu cea mai mare desavarsire insasi persoana lor, insusi faptul ca sunt constienti. Eh... dar ce conteaza constiinta cand E=mc^2 si cand omul se trage din maimute ? Probabil constiinta e doar asa un fleac pe care il pot ignora fara nicio problema. In niciun caz nu are cum sa ne comunice ceva fundamental despre insasi Existenta. Nu, nu. E doar un "proces emergent". :o3 Total irelevant pentru marea schema (atee) a lucrurilor.

Editat de Abc2009ro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dup-aia s-o bagi in ciorba.

Constiinta... hmmm. Mai, tu te referi la constiinta de sine, la supraeu sau la parintii mentali ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa, bun, si un raspuns la topic ai ?

intrebari dastea care ameninta ateismul

 

Singurul care pare amenintat de ceva esti tu, altfel nu te mai preocupa sa le ceri ateilor sa explice ceva ce poate tu consideri ca stii deja, datorita faptului ca esti credincios desigur. rolleyes.gif

 

Si nu nu am raspuns la topic din moment ce a plecat din start cu ideile de credinta vs ateism la bord. Iar intrebarile pe care le pui nu ameninta absolut deloc ateismul cuiva sau ateismul in general, ci cel mult implica ori nesiguranta in convingeri a celui care le pune, ori faptul ca Roportalul i se pare plictisitor si vrea sa starneasca niste spirite.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt ateu, am mai multi bani in buzunar?

Nu, ca banii pe care-i dadeai pe lumanari o sa-i dai pe S4.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Singurul care pare amenintat de ceva esti tu, altfel nu te mai preocupa sa le ceri ateilor sa explice ceva ce poate tu consideri ca stii deja, datorita faptului ca esti credincios desigur. rolleyes.gif

 

Am zis eu undeva ca as fi ateu sau credincios sau filozof ca SR ? Eu doar pun sub semnul intrebarii aroganta ateilor ca ei au raspunsurile ultime.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abc-ule, esti total off-topic. Baga si versiunea ta despre constiinta. Sau ne luminezi la sfarsit, cand ne-ncurcam ca pisoii in ghemul de ata?

SR-ule, fac bine omule. N-am amanta si asta e greu de indurat, dar in rest sunt bine, multumesc.Tu? Tot impecabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×