Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Atei, atei, dar... ce e constiinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Chiar asa Naema, nu poti sa-ti vezi de treaba ta fara sa iti pese ce subiecte deschide lumea ?

 

Mi-as vedea dar cand faci afirmatii precum ca ateii sunt atei ca sa para cool, e normal ca nu pot sa-mi vad de treaba mea. Dimpotriva, intr-o lume in care majoritatea oamenilor sunt credinciosi si adera la un cult sau altul, a fi ateu nu e deloc ceva cool precum ai tu impresia. Ateii sunt in minoritate si sunt priviti ciudat datorita refuzului lor sa creada in ceea ce crede restul turmei si li se cere mereu sa argumenteze si sa justifice de ce anume nu cred ei in prieteni imaginari din moment ce Biblia demonstreaza clar ca acestia exista. doh.gif Ti se pare cool sa fii ateu intr-o tara ca Romania, sau altele din blocul de est ? Crezi ca e cool sa fii ateu in Orientul Mijlociu, America de Sud sau in sudul Statelor Unite ? Think again.

 

Deasemenea ma enerveaza multitudinea de subiecte deschise de catre vreun credincios sau altul, cu intrebari absurde si inutile, cerandu-le celor care nu cred, sa incerce sa explice nush ce notiuni, termeni, samd. In ce scop ? Pentru a arata ca necredinciosii sunt inferiori in ale cunoasterii pe cand voi detineti toate adevarurile supreme ale universului din moment ce credeti in d-zeu ? Ma duc a borasc acum. Ca sunteti mai speciali ca oameni din moment ce salasuiti in credinta ca cineva acolea sus va iubeste atat de tare incat a crapat pentru voi ca sa obtineti viata vesnica in spirit zburdand ca mieii de Paste pe campiile Paradisului ? Ce, asta de acum de 60-70 de ani in medie nu va ajunge ?

Un ateu cand vorbeste despre cunoastere, oricat de limitata ar fi ea, el macar se bazeaza pe stiinta si descoperirile acesteia pana in prezent. Un credincios deschide Biblia si ti-o baga sub nas de parca nuvela aia prost scrisa ar fi raspunsul tuturor semnelor de intrebare pe care le-a avut, le are si le va avea omenirea.

 

Daca intradevar vroiai sa poti doar o discutie despre ce anume este constiinta, o puteai initia si fara sa aduci in discutie religia, credinta vs. ateism. Sau totul de rezuma la credinta-necredinta ? Dar precum tu si altii pe aici ati ales sa va urmati agenda si va oferiti parereri despre atei, despre cum gandesc ei si de ce anume gandesc astfel, sa emanati teorii, de ce sa-mi vad de treaba ?

Precum exista fel si fel de atei asa exista fel si fel de credinciosi. Unii isi vad de treaba si considera credinta sau lipsa de credinta o chestiune personala iar altii nu pot rezista tentatiei sa nu scormone rahatul uscat cu batul. Tu faci parte din ultima categorie, a celor frecati de grija altora in materie de crezuri personale.

Editat de Naeema
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am vazut pana acum vreun ateu sa deschida topic in care sa ceara credinciosilor sa explice cold fusion din perspectiva religioasa. Ar fi de rasu-plansu.


Avand in vedere ca e cool in ziua de azi sa fii ateu, si cum eu sunt un baiat amarat care nu e cool, ii urasc pe cei cool. Asa ca azi am de gand sa ma iau de atei.

 

Facand afirmatii din astea ai tu pretentie sa-mi vad eu de treaba ? Mergi mah de mori acu.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa, bun, si un raspuns la topic ai ? Ce este constiinta ?

Subscriu si eu

 

Tu lasa subscrisul si vezi ca te-am intrebat ceva mai sus. Sau cand vezi intrebari dastea care iti ameninta ateismul, le ignori cu gratie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, tu esti un ateu cool. Vemans un ateu ofticat. Eu sunt filosof, nu cred nici in zei, nici in atei.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul e interesant, dar se pierde sub presiunea orgoliilor.

 

Ateii sunt in minoritate si sunt priviti ciudat datorita refuzului lor sa creada in ceea ce crede restul turmei

Intre atei si religiosi mai sunt doua categorii: credinciosii (care nu-s religiosi) si agnosticii. Nu este restul turmei de religiosi.

Parerea mea e ca este bine sa se treaca peste erorile de formulare.

Daca vedeai cum m-a atacat ieri SR-ul, cu ce invective, cred altfel interpretai jignirea, ca intentie. Dar eu nu ma supar pe el. E si el al nostru...cum spunea un prof. despre a'i mai necumpatati.

Tu insati m-ai repezit de cateva ori asa... ca nu erai in toane bune. Fii si tu mai intelegatoare, ca pustiu' nu-i rau, nici badaran. Poate mai stangaci la socializare, dar compenseaza cu stiinta si inteligenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

InPing, ce mai faci tu ? :D

Shmenare, sterge-te de muci pe maneca.

Deci, ma simt jicnit. Asa cum zicea fratili TzomPing, eu sunt agnostic, dar e un termen prea pretentios pentru mine, asa ca prefer filosof. Ce-nseamna asta, ca io n-am loc la masa cu credinciosii si ateii, cul, ofticati sau cum or mai fi ei ? Pai atunci sa-i dam foc :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×