Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Vindecare prin iertare ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un copil trebuie indreptat pana cand face ce trebuie.

 

Astfel de cazuri sunt rare, nu-s regula si trebuie tratate individual in niciun caz la gramada.

 

Decat un copil sa ajunga sa ameninte cu bombe, parintii pot sa faca orice cred de cuviinta. Asta referitor la copii.

 

In cazul parintilor nu stiu. caderea din drepturile parintesti poate ca e o solutie.

 

Adica un copil, daca trebuie, poate fi batut de parinti? Bine, individual asa... Ai un minim si un maxim de varsta, cand putem aplica si corectia prin bataie?

 

Tu ai copii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e ceva, hai as crede ca iertarea ar fi cu adevarat o posibilitate daca insa ar fi doar despre chestii din trecut, dar cand traiesti in prezent si vezi ca absolut nimic nu s-a schimbat in acea persoana si mai observi ca te umple de energie negativa, de nervi, de frustrare, ca nu are nici o consideratie pentru ceea ce simti, pentru binele tau emotional si continua sa gandeasca si sa se comporte ca de obicei, apoi atunci pisam'as eu pe iertarea aia. Doar cand o fi in mormant poate, si nici atunci nu e sigur.

Ca sa ajungi sa ierti persoana, trebuie mai intai sa nu mai simti nicio urma de durere sau suferinta atunci cand iti amintesti ce ti-a facut\zis.Asta e greu,dureaza foarte mult, uneori ani.Daca persoana continua sa aiba acelasi comportament fata de tine(lipsa de respect, consideratie)e bine sa pui un zid intre voi, sa nu mai iei nimic personal din ceea ce zice si sa te detasezi cat poti de ea.Diminuezi calitatea si cantitatea relationarii.Te gandesti ca tot ceea ce zice si face e din cauza ca are probleme nerezolvate cu ea insasi si in situatia asta nu trebuie sa te lasi tu afectata.

Parerea mea e ca nu se va schimba.Deci tu,faci un efort, o ierti o data,apoi nu ii mai dai voie sa te raneasca, pentru a nu ajunge iar in situatia cand trebuie sa o ierti din nou.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce ar fi ca tu sa nu mai participi la discutii aici, pana nu imi ies din fire ?

Pai este anormal sa prezinti problema fara punctul de vedere al celeilate parti.Daca asa se comporta copilul si cand era mic imi pare rau educatia a fost pe masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai este anormal sa prezinti problema fara punctul de vedere al celeilate parti.Daca asa se comporta copilul si cand era mic imi pare rau educatia a fost pe masura.

Bataia=educatie?

de unde pana unde?

 

Bataia inseamna educatie pentru cretini, cel mult.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Adica un copil, daca trebuie, poate fi batut de parinti? Bine, individual asa... Ai un minim si un maxim de varsta, cand putem aplica si corectia prin bataie?

 

Pai atunci putea fi si batut, si la scoala primea bataie in mod legal. Deci nu inteleg mirarea.

Bataia=educatie?

de unde pana unde?

 

Bataia inseamna educatie pentru cretini, cel mult.

Si ce metode ar fi.

Sa zicem ca un copil minor fura, saboteaza, talhareste si toate celelate.

Da solutia de corectie necretina.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa se comporta copilul si cand era mic imi pare rau educatia a fost pe masura.

 

Dafuq is wrong with you ? Citindu-te pe tine parca am deja vu-uri. Debitezi niste mojicii mai mari ca tine.

 

Te-a intrebat Davi cam la ce varste crezi tu ca poti sa bati copii ? Ia zi. Si pentru ce "infractiuni" ? Si ce intelegi tu prin cuvantul bataie ? Ca altfel vorbesti din cur. Sa mor io daca voi astia cu acordul la bataie nu aveti toti probleme grave la mansarda. Si cand spun bataie ma refer la bataie in toata puterea cuvantului, nu tras de ureche + cateva palme la fund. Ca sa se stie...

Ma refer la bataie din aia care baga omul in spital. Daca esti de acord cu asa ceva, fuck you.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci putea fi si batut, si la scoala primea bataie in mod legal. Deci nu inteleg mirarea.

Si ce metode ar fi.

Sa zicem ca un copil minor fura, saboteaza, talhareste si toate celelate.

Da solutia de corectie necretina.

Rabdare, psihoterapie (daca e cazul), responsabilizare prin activitati diverse (poate munca in folosul comunitatii, voluntariat).

Un copil care fura si talhareste nu o face pentru ca da afara de fericit ce e. Se cauta cauza si se elimina, apoi se repara sufletul lui.

 

Iisus de exemplu (si nu vreau sa ofensez pe nimeni) spune 'Lasati copiii sa vina la mine' , si nicidecum 'Bateti si obligati copiii sa vina la mine'. Iubirea si vindecarea nu e nici o datorie, nici o obligatie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Esti extrem de alunecos si nici macar nu ai puterea sa-ti asumi ceea ce gandesti.

Esti de acord cu bataia ca educatie a copiilor, esti de acord ca o fetita de 10 ani sa intre in puscarie , doar pt ca a facut avort in urma unui viol.. si multe altele pe care nu le mai insir aici.

 

Eu nu te mai pot lasa sa "propovaduiesti " asemenea aberatii pe forum. Unele dintre mesajele tale chiar ne-au ingrozit, locul tau e in alta parte!

Ai contul banat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum lasand dracului bataia deoparte, ca ea este doar unul dintre aspectele triste ale copilariei unora, mai este si tratamentul emotional. Sa nu fii iubit precum vezi ca alti parinti isi iubesc copii, sa fii mereu criticat in ciuda faptului ca te stradui sa-ti faci parintele sa fie mandru de tine, sa fii mereu comparat in public cu altii copii care i se par parintelui tau ca sunt mai straluciti, mai cuminti, mai mai mai...sa ti se reproseze mereu cat s-a sacrificat acel parinte sa te creasca si sa-ti ofere de toate (minus iubire) sa te faca sa simti ca regreta multe din cauza ta, ca viata lui ar fi fost poate altfel, mai buna, mai lipsita de stres si griji, sa se dea mereu victima in toate cele si sa aiba pretentie ca toti sa-l compatimeasca pe el ca parinte. Ce mentalitate bolnava, narcisista, egoista. De asta mi-am dat seama cand am devenit adult si am capatat intelegere asupra multor chestii.

 

In cazurile in care celalalt parinte este ok asta ajuta mult dar nu compenseaza deajuns si nici banii, cadourile si tot confortul sau luxul din lume nu compenseaza dragostea, empatia, intelegerea unui parinte.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×