Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Dragostea idealista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Componentele unei relatii de cuplu reusite: sex, bani, afectiune - lipsa oricareia dintre componentele mentionate duce la relatii disfunctionale si de scurta durata.

Multi cred ca afectiunea este suficienta pentru reusita: "Love is all we need". Aia e dragoste idealista, nu realista.

Comentarii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e completa lista. Tot disfunctionala este relatia si numai cu alea trei.

In rest, nici un comentariu. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, afectiunea nu-i suficienta pentru o relatie reusita. Dar e printre cele mai importante componente. Bineinteles, sa fie si reciproca. Atunci te motiveaza, iti da putere si te face mai bun. Si cu astea in gand, e mult mai usor a obtii restul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e completa lista. Tot disfunctionala este relatia si numai cu alea trei.

In rest, nici un comentariu. :roll:

Completeaz-o :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, daca faci parte din noastra societe, banii sunt necesari pentru a avea parte de o viata functionala.

Nu inteleg de ce se pun banii pe spatele unei relatii.

O relatie functionala in societate nu poate fi creata decat daca ambele parti (barbatul si femeia) sun fiecare - parte functionala.

 

Eu cred ca banii nu fac parte din lista, asadar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar, afectiunea nu-i suficienta pentru o relatie reusita. Dar e printre cele mai importante componente. Bineinteles, sa fie si reciproca. Atunci te motiveaza, iti da putere si te face mai bun. Si cu astea in gand, e mult mai usor a obtii restul.

 

Restul cam trebuie sa existe deja. Oamenii se pot lipsi de afectiune, de celelalte doua nu.

In primul rand, daca faci parte din noastra societe, banii sunt necesari pentru a avea parte de o viata functionala.

Nu inteleg de ce se pun banii pe spatele unei relatii.

O relatie functionala in societate nu poate fi creata decat daca ambele parti (barbatul si femeia) sun fiecare - parte functionala.

 

Eu cred ca banii nu fac parte din lista, asadar.

Lipsa lor duce la destramarea relatiei mai devreme sau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea ideala este o dragoste egoista.

Cat despre "ingrediente", sunt sigura ca le poti avea pe toate cele enumerate, si tot sa nu fie suficient pentru ca relatia sa functioneze si sa dureze in timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Restul cam trebuie sa existe deja. Oamenii se pot lipsi de afectiune, de celelalte doua nu.

 

Lipsa lor duce la destramarea relatiei mai devreme sau mai tarziu.

Te inseli.Oamenii pot trai fara multe,dar nu pot trai fara afectiune.

 

La inceputul topicului enumerai ingredientele reusitei relatiei: sex, bani...love.Intamplator sau nu,vad ca situezi sexul si banii inaintea dragostei.Mi se pare total gresita ordinea,dragostea fiind cea care primeaza intotdeauna.

O relatie reusita,din pdv al meu,este atunci cand intre parteneri exista dragoste, compatibilitate sexuala, compatibilitate intelectuala,mult respect si mult umor.

Acum, depinde de fiecare ce anume cauta ;)

Editat de Isis_27

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Componentele unei relatii de cuplu reusite: sex, bani, afectiune - lipsa oricareia dintre componentele mentionate duce la relatii disfunctionale si de scurta durata.

Multi cred ca afectiunea este suficienta pentru reusita: "Love is all we need". Aia e dragoste idealista, nu realista.

Comentarii ?

Copatibilitatea ca aspiratii si mod de viata este esentiala.

Incompatibilitatea sexuala este invocata la divort dar nu cred ca-i cauza adevarata.

Lipsa banilor provoaca stresul si conflictele.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lipsa lor duce la destramarea relatiei mai devreme sau mai tarziu.

cand un om e disfunctional si relatia lui cu altii va fi disfunctionala.

asa ca nu e un item relevant pentru problema ridicata de tine.

 

in notre societe, of course.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×