Sari la conținut
Forum Roportal
sharky

Shamanismul, cea mai veche stiinta spirituala a omenirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Wow, esti aprig.

AprigA... :crazy: ca se intampla sa ma cheme Ana :spiteful:

Calmeaza-te, de nu Dumnezeu te va pedepsi! Nu-i asa ca tu consideri asa?
Nu,nu traiesc in fiecare zi cu frica in san ca vine Dumnezeu cu ciomagul dupa mine si ma prinde la fiecare greseala facuta.
Dumnezeu nu pedepseste niciodata.

Poate...daca tu asa spui...Uitat-te putin in istoria omenirii si ai sa vezi ce li se intampla conducatorilor malefici,si oamenilor care ...pacatuiesc

El crea Universul in asa fel incat totul este in stransa corelare. Universul este ca o mare oglinda-iti vine inapoi tot ce faci.
Iti vine ce?asta e o idee shamanista?
Acum pricepi de ce se spune ca Dumnezeu s-a infuriat? Pentru ca asa au hotarat cei ce au pus stapanire pe Biblie etc. Ei au interes ca oamenii sa aiba astfel de idei si frici

Originalele biblice sunt asemanatoare cu biblia ta din biblioteca nene!!

Dobitoacele cum le subjuga omul? Cu frica cu pedeapsa.
Dobitoacele n-au vointa si ratiune,si ne-au fost date sa le stapanim!
Iata de ce unii nu crd ca shamanii pot vorbi plantelor si animalelor.Ei pot si putem si noi dar cum ei au facut si noi tre sa lasam deoparte interesele si sa fim sinceri folosind unicul mijloc lasat noua de Dumnezeu-DRAGOSTEA. Natura-lumea inconjuratoare simt asta. Shamanii nu au invatat asa ceva ei sunt nascuti in asa ceva. Ei iubesc, de asta pot vindeca.

Bravo lor ca vb cu plantele :doh: ...dar ce intelege un shaman prin dragoste?

Iisus vindeca? Cu ce dupa tine? Cu DRAGOSTEA doar. Numai cu DRAGOSTEA.
auzi,daca tot esti adept al shamanismului(aviz shamanistilor),stiu o fetita de 15 ani care mai are cateva luni de trait...are cancer.Crezi ca ai suficienta dragoste sa o poti vindeca? :good:
Biblia, repet este contrafacuta. Nu te supara pe mine;

De ce sa ma supar.Daca tu spui ceva,nu trebuie neaparat s-o iau de buna sa sa spun ca tine,ce crezi?

eu nu stiu in mod direct acest lucru dar de la shamani am aflat astfel de aspecte care ma conduc inevitabil spre acest Adevar. Si este si logic la urma urmei. Reteta intelegerii este simpla. Si la indemana tuturor: trebuie sa-ntinda doar mana de vor.

asa este,adevarul poate fi inteles ft usor,dar depinde ce intelegi tu prin adevar.

Si daca tu chiar crezi (dar din toata inima ta)ca shamanismul e Calea adevarata...ma bucur pentru tine.Ai o credinta ft puternica :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AprigA... :crazy: ca se intampla sa ma cheme Ana :spiteful:

 

Nu,nu traiesc in fiecare zi cu frica in san ca vine Dumnezeu cu ciomagul dupa mine si ma prinde la fiecare greseala facuta.

 

Poate...daca tu asa spui...Uitat-te putin in istoria omenirii si ai sa vezi ce li se intampla conducatorilor malefici,si oamenilor care ...pacatuiesc

 

Iti vine ce?asta e o idee shamanista?

 

Originalele biblice sunt asemanatoare cu biblia ta din biblioteca nene!!

Dobitoacele n-au vointa si ratiune,si ne-au fost date sa le stapanim!

 

Bravo lor ca vb cu plantele :doh: ...dar ce intelege un shaman prin dragoste?

 

auzi,daca tot esti adept al shamanismului(aviz shamanistilor),stiu o fetita de 15 ani care mai are cateva luni de trait...are cancer.Crezi ca ai suficienta dragoste sa o poti vindeca? :good:

 

De ce sa ma supar.Daca tu spui ceva,nu trebuie neaparat s-o iau de buna sa sa spun ca tine,ce crezi?

 

asa este,adevarul poate fi inteles ft usor,dar depinde ce intelegi tu prin adevar.

Si daca tu chiar crezi (dar din toata inima ta)ca shamanismul e Calea adevarata...ma bucur pentru tine.Ai o credinta ft puternica :)

Am simtit in tot mesajul tau multa infatuare.Nu am urmarit cursul mesajelor, nu stiu in ce crezi tu, dar ajunge atat. Pa o zi buna si-ti doresc sa te desavarsesti pe Calea ta. Nu combate cu ideile celorlalti, combate cu ceata din tine. Pa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AprigA... 8) ca se intampla sa ma cheme Ana :spiteful:

 

Nu,nu traiesc in fiecare zi cu frica in san ca vine Dumnezeu cu ciomagul dupa mine si ma prinde la fiecare greseala facuta.

Si ar fi fost mai bine asa, din punctul de vedere al evolutiei civilizatiei. Insa perioada in care facea asta s-a terminat demut... deja de vreo citeva mii de ani.

Poate...daca tu asa spui...Uitat-te putin in istoria omenirii si ai sa vezi ce li se intampla conducatorilor malefici,si oamenilor care ...pacatuiesc

:doh: Asta a fost chiar buna. :)

Iti vine ce?asta e o idee shamanista?

 

Originalele biblice sunt asemanatoare cu biblia ta din biblioteca nene!!

Cu exceptia faptului ca au fost scrise intr-o alta limba, de alti oameni decit cei care au facut traducerile repetate si sint mai multe. :ok: :P

Dobitoacele n-au vointa si ratiune,si ne-au fost date sa le stapanim!

N-au ratiune, ca vointa au suficienta. Si nu v-au fost date de catre nimeni ca sa le stapiniti, doar ca omul a invatat cum sa se foloseasca in mod curent de o parte dintre speciile existente. M-ar interesa sa stiu daca cunoasteti perspectiva unui shaman.

Bravo lor ca vb cu plantele :crazy: ...dar ce intelege un shaman prin dragoste?

Buna intrebare.

auzi,daca tot esti adept al shamanismului(aviz shamanistilor),stiu o fetita de 15 ani care mai are cateva luni de trait...are cancer.Crezi ca ai suficienta dragoste sa o poti vindeca? ;)

 

De ce sa ma supar.Daca tu spui ceva,nu trebuie neaparat s-o iau de buna sa sa spun ca tine,ce crezi?

 

asa este,adevarul poate fi inteles ft usor,dar depinde ce intelegi tu prin adevar.

Si daca tu chiar crezi (dar din toata inima ta)ca shamanismul e Calea adevarata...ma bucur pentru tine.Ai o credinta ft puternica :good:

O fi avind credinta puternica dar nu si singurul lucru de care are nevoie o persoana. Depinde de el sa aiba si restul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu combate cu ideile celorlalti
Nu, au fost originale din creierasul meu :)
ci cu ceata din tine?

Sa o iau ca pe o ofensa sau un compliment :P ?

Infatuare?
De ce ?

Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea cu vindecatul...poate dragostea ta sa vindece boala,cancerul,mizeria,mintea murdara a oamenilor?Isus a avut dragoste pentru ca a fost Dumnezeu,si fara de pacat...Nu a vindecat cu iubire,si chiar daca ai fi facut-o... nu ti se pare ca e muuuult prea mult sa spui ca dragostea vindeca,mai ales ca nu ai nici o dovada?

Ca sa imi raspunzi evaziv si sa nu ai explicatii e o dovada de infatuare...si daca ma calci pe coada,normal ca ma supar :P

toate cele bune ;)

 

Si ar fi fost mai bine asa, din punctul de vedere al evolutiei civilizatiei. Insa perioada in care facea asta s-a terminat demut... deja de vreo citeva mii de ani.

S'o crezi tu,pentru unii Dumnezeu inca mai este "ala cu ciomagul"... :ok:

 

:crazy: Asta a fost chiar buna. :good:
:spiteful: adica?

 

Cu exceptia faptului ca au fost scrise intr-o alta limba, de alti oameni decit cei care au facut traducerile repetate si sint mai multe. 8) :o:

Mda,ok!!! :D

 

N-au ratiune, ca vointa au suficienta. Si nu v-au fost date de catre nimeni ca sa le stapiniti, doar ca omul a invatat cum sa se foloseasca in mod curent de o parte dintre speciile existente. M-ar interesa sa stiu daca cunoasteti perspectiva unui shaman.
Nu o cunosc pentru ca nu sunt shamanista...tu o cunosti? ;)

 

O fi avind credinta puternica dar nu si singurul lucru de care are nevoie o persoana. Depinde de el sa aiba si restul.

Dupa shamani e suficient sa poti vindeca lumea...oare de ce am impresia ca nu e chiar asa :doh:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, au fost originale din creierasul meu :)

 

Sa o iau ca pe o ofensa sau un compliment 8) ?

De ce ?

Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea cu vindecatul...poate dragostea ta sa vindece boala,cancerul,mizeria,mintea murdara a oamenilor?Isus a avut dragoste pentru ca a fost Dumnezeu,si fara de pacat...Nu a vindecat cu iubire,si chiar daca ai fi facut-o... nu ti se pare ca e muuuult prea mult sa spui ca dragostea vindeca,mai ales ca nu ai nici o dovada?

Ca sa imi raspunzi evaziv si sa nu ai explicatii e o dovada de infatuare...si daca ma calci pe coada,normal ca ma supar :good:

toate cele bune :ok:

S'o crezi tu,pentru unii Dumnezeu inca mai este "ala cu ciomagul"... :crazy:

:spiteful: adica?

Mda,ok!!! :P

Nu o cunosc pentru ca nu sunt shamanista...tu o cunosti? ;)

Dupa shamani e suficient sa poti vindeca lumea...oare de ce am impresia ca nu e chiar asa :doh:

Imi cer scuze pentru modul in care m-am exprimat. Iti doresc un weekend placut. Eu pur si simplu nu vreau sa-mi impun punctul de vedere, am vrut doar sa dialogam, poate asa descopeream fiecare ce-i lipseste. Pentru ca, general vorbind, stam rau cu totii(chiar si cei ce afirma ca stau bine, dupa parerea mea: eu consider ca nimeni nu poate fi fericit si nu poate sa stea bine atata timp cat in lume, semeni ai lui, identici cu el sufera). Repet-consider eu. Stii cum o vad eu chestia asta? Cei ce considera ca sunt pe deplin fericiti sunt ca cei care au multi bani in mijlocul saracilor. Ei se simt in siguranta, se simt linistiti uitandu-se in jurul lor. Dar in cazul nostru, al celor ce cauta sa afle cum se poate trai si mai bine cred ca e putin altfel. Tu vorbesti de un Dumnezeu si de o cale de trai mai bine, eu de alt Dumnezeu si de o alta cale...dar stii ca suntem identici. Cand vorbeam de shamanism vorbeam asa cum vorbesti tu de Biblie. Pentru mine este acelasi lucru. Tu ai o sumedenie de argumente, eu la fel. Care este mai tare? Care este dreptsi care este stramb? Eu? Tu? Cred ca nici macar un tert, un arbitru ar avea dreptul sa decida, ca sa nu mai vorbim de noi doi. Eu nu contrazic Biblia! Cu alte cuvinte draga mea nu iau in deradere opinia si crezurile altora. De curand am fost in Egypt si am avut contact direct cu musulmanii. Sunt ca noi. Cred cu fervoare in religia lor. Si eu cred ca nu Alah sau Coranul sunt importante. Ci faptul ca suntem toti fii aceleasi Creatii indiferent de felul in care o vedem noi aceasta Creatie sau de cum am fost educati. Tu ce zici? Ai putea spune vreodata ca un musulman greseste sau este pagan? Acelasi lucru ar trebui sa-l spui si despre cei convinsi de shamanism. Te salut si-ti cer scuze din nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S'o crezi tu,pentru unii Dumnezeu inca mai este "ala cu ciomagul"... 8)

O fi, dar eu ma refeream la actiunea in sine....

:tease: adica?

Conducatori malefici? ;) 8) Oameni care pacatuiesc? :o: Spune-mi, ce li se intimpla lor si este amintit de istorie?

Mda,ok!!! :ok:

Nu o cunosc pentru ca nu sunt shamanista...tu o cunosti? ;)

Nu personal, desi mi-ar place sa aflu. Si nu poti fi shamanista, eventual doar shaman.

Dupa shamani e suficient sa poti vindeca lumea...oare de ce am impresia ca nu e chiar asa 8)

Parca spuneai ca nu cunosti perspectiva unui shaman. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conducatori malefici? ;) ;) Oameni care pacatuiesc? :o: Spune-mi, ce li se intimpla lor si este amintit de istorie?

am sa ma interesez si iti spun 8) Dar un baiat destept ca tine nu stie?!?Cum se poate?

 

Nu personal, desi mi-ar place sa aflu. Si nu poti fi shamanista, eventual doar shaman.
zaaaaau?????

:ok: ah,am uitat ca tu stii lb.romana si eu nu 8) !!!

 

Parca spuneai ca nu cunosti perspectiva unui shaman. :flowers:

Nu am auzit de nimeni pana acum vindecat din dragoste...poate doar pe la emisiunile lui Mircea Radu 8)

 

Sa ti-o iau inainte si sa spun ca suntem un pic prea aproape de a deveni :tease: ???!!!??

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am sa ma interesez si iti spun

nu te chinui prea tare cu intereresatul. multi dintre ei au murit de moarte buna. altii inca traiesc...bine!

daca Dumnezeu i-ar fi pedepsit instant pe "conducatorii malefici" sau pe "oamenii care pacatuiesc", acum ar fi fost la moda caciulita cu paratraznet... asta unu la mana. si doi la mana, unde in afara de Biblie ai citit expresia "cutare n-a ascultat porunca lui Dumnezeu iar Dumnezeu l-a traznit si respectivul a cazut jos mort" ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te chinui prea tare cu intereresatul. multi dintre ei au murit de moarte buna. altii inca traiesc...bine!

daca Dumnezeu i-ar fi pedepsit instant pe "conducatorii malefici" sau pe "oamenii care pacatuiesc", acum ar fi fost la moda caciulita cu paratraznet... asta unu la mana. si doi la mana, unde in afara de Biblie ai citit expresia "cutare n-a ascultat porunca lui Dumnezeu iar Dumnezeu l-a traznit si respectivul a cazut jos mort" ???

Daca tu consideri ca pedeapsa divina se rezuma doar la "trazneala" si "moarte instantanee"...atunci nu mai am ce discuta.Imi omor creierii degeaba :tease:

...Si mai spui de mentalitatea celor ingusti la minte :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu consideri ca pedeapsa divina se rezuma doar la "trazneala" si "moarte instantanee"...atunci nu mai am ce discuta.Imi omor creierii degeaba

am dat un exemplu de "a murit ca l-a suparat pe Dumnezeu", ce n-ai inteles? sau ti-au murit deja creierasii?

care ar fi pedeapsa divina in cazurile date de tine? cum s-ar manifesta? il gadila pana plezneste de ras? il otraveste? il plictiseste de moarte? ii da lepra? il transforma in stana ?

ai spus:

Poate...daca tu asa spui...Uitat-te putin in istoria omenirii si ai sa vezi ce li se intampla conducatorilor malefici,si oamenilor care ...pacatuiesc

un exemplu, macar unul, te rog... un exemplu istoric de conducator malefic mort de mana lui Dumnezeu.

ooofffff. cum a sughitat unu' si a dat coltul cu dumicatul in gat ca nu s-a gasit nimeni sa-i faca heimlich, cum se trezesc o droaie de gura casca sa traga concluzii: "vezi, l-a batut Dumnezeu!"

pacat ca nu l-a batut pe spate, poate scapa cu viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×