Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dacă era aşa, statul chinez nu ar fi limitat numărul de copii pe care

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva saptamani am cumparat niste mere din supermarket.Nu am reusit sa le mananc pe toate,dar am realizat ca si dupa 2 saptamani erau tot proaspete.I-am spus asta sotului,ceva de genul ca le arunc pentru ca mi se pare ciudat ca dupa 2 saptamani sa fie inca proaspete.La care el(este sofer de tir care transporta des fructe si legume)mi-a spus ca acele mere au rezistat destul de bine 3 ani de ce sa le arunc eu?

Am intrebat socata cum 3 ani si mi-a raspuns ca niciun mar din supermarket nu este proaspat cules ci ca unele mere se pastreaza si pana la 4 ani in anumite temperaturi si chimicale pana sa fie distribuite si ca el vede asta zilnic pe listele si facturile de livrare.

Am ramas :x:

Adica in supermarket de ce nu scrie asta pe eticheta???

Fara suparare, toate produsele de marca olandeza pe care le-am incercat sunt oribile, chimicale curate. Efectiv cartofii si castravetii put a chimic. Le pot vinde si pe 2 centi si nu le-as mai cumpara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca exploatatorul de stat chinez ar fi avut vreun interes pentru binele populatiei, ar fi dat pamant oamenilor in loc sa-i tina inchisi in apartamentele

China are o suprafaţă de circa 10 milioane de kilometri pătraţi, dintre care, din punct de vedere agricol, doar 30% e rentabil, în Marea Câmpie a Chinei, în partea de Est a ţării.

 

30% din 10 milioane, înseamnă 3 milioane de kilometri pătraţi. Acum, să împărţim acest teren cultivabil de 3 milioane de kilometri pătraţi, la o populaţie de...1,4 miliarde de oameni.

 

Să zicem că în medie, o familie de chinezi are...4 membri (deşi statul permite doar trei). Asta înseamnă că în China ar fi cam 350 de milioane de familii. Să împărţim cele 3 milioane de kilometri pătraţi de teren cultivabil, la...350 000 000 de familii. Revin 0,0085 kilometri pătraţi de teren cultivabil fiecărei familii. Adică, circa 8500 metri pătraţi.

 

 

 

Solutia ta alternativa e cumva sa ne mutam pe alta planeta si s-o stricam si pe aia?

Nu, soluţia e rămânerea pe planeta asta, încă albastră, dar trecerea la postumanism. Nu scriu aici despre ce e vorba pentru că, aşa cum spuneam într-o altă postare, e mult prea...visătoare, deşi, acolo vom ajunge. :P

 

 

 

 

 

Putem incepe cu: eliminarea, reducerea abuzurilor, a lacomiei si folosirea eficienta si responsabila a resurselor......un mic exemplu in acest sens :

 

O familie din Anglia arunca la gunoi alimente de 610 lire sterline pe an. In total, se arunca la ghena circa 10 miliarde de lire sterline, in toata tara. 60% din alimentele ajunse la gunoi sunt neatinse. Cantitatea de asa-zise deseuri, in realitate ambalaje neatinse pline cu mancare, poate umple de 8 ori un stadion de marimea Wembley.

Asta cu reducerea abuzurilor, lăcomiei şi folosirea eficientă a alimentelor, e o amăgire pe care eu o tot aud de vreo 30 de ani, de când eram copil. Evident că nu se va întâmpla aşa. Pe niciun englez, american, german, canadian, francez, nu-l va păli mustrarea de conştiinţă, şi va...cumpăra mai puţine alimente. În primul rând, asta ar duce la un declin şi mai mare al economiilor Occidentale. Apoi, în al doilea rând, a mai fost "unul pe la noi", Ceauşescu era numele lui, care ne spunea că noi românii mâncăm prea mult, şi drept urmare, a pus raţie la alimente astfel încât, un român nu putea să cumpere mai mult de un kil de zahăr, un litru de ulei, sau carne...pe lună.

 

Asta cu reducerea consumului ar atrage declinul catastrofal al economiilor lumii occidentale, ceea ce ne-ar arunca într-un război mondial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

China are o suprafaţă de circa 10 milioane de kilometri pătraţi, dintre care, din punct de vedere agricol, doar 30% e rentabil,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact ce calcul ai facut tu, si nu stau acum sa verific, dar ma indoiesc ca exista in china cate un chinez la 2 metri patrati de teren cultivabil.

 

Eu am pus un calcul limpede, despre care tu zici că nu ştii, dar te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus un calcul limpede, despre care tu zici că nu ştii, dar te îndoieşti de calcul, deşi nu ştii ce calcul e. Am priceput. :)

Ba n-ai priceput nimic. Recalculeaza, undeva sigur gresesti si nu stau eu cel putin la ora asta sa verific corectitudinea datelor. Este imposibil sa rezulte un chinez la fiecare patrat de 2 m de pamant din suprafata intregii tari. Gandeste si tu, cum naiba sa rezulte un chinez la fiecare 2 m de pamant? E o aberatie.

 

Deci daca vine patrat de 3 m pentru familie cultivabil, considerand ca e 30% din suprafata tarii, ar trebui ca pe suprafata tarii sa fie o familie pe un patrat de 10 m. Sau cca un chinez la fiecare patrat de 2 m de pamant. Dar ma indoiesc sa fie asa multi, un chinez la fiecare 2 m. Este imposibil, ar insemna sa fie cate frunza si iarba, sa se ciocneasca unul de altul, sau sa stea in blocuri inalte pana la cer :)

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc o batrana de 93 ani care inca se urca pe bicicleta,cu tigara in mana si pleaca la plimbare.

Sincer,astfel de cazuri ma lasa fara cuvinte si explicatii...

E posibil ca olandezii sa fie prin constructie mai puternici. Poate tocmai de aceea produsele de pe piata lor or fi mai otravite. E doar o speculatie. Daca ar fi sa glumesc, as putea spune ca produsele au atat de multe chimicale incat ii conserva si pe ei :lol: Dar cert este ca nu este deloc in regula cu mirosul si gustul ala oribil de chimicale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te iertam cu reteta de la pita indiana daca ne dai reteta de pateu :D, macar ingredientele si etapele ca la cantitati folosim sistemul de masurare ochiometric :D

 

Pâté din Ficat de pui

225 g ficat de pui

60 ml unt nesărat

2 catei de usturoi, tocat marunt sau pisat

2 cepe şalotă mici, tocata marunt (se mai numeste si ceapa frantuzeasca)

1 lingura brandy sau port

1 linguriţă si jumate de suc de lămâie

1 lingurita cimbru proaspat tocat foarte marunt

1 / 4 linguriţă ienibahar

1 / 4 linguriţă piper negru macinat

Sare dupa gust.

Preparare:

Se spală ficatul de pui si se usuca pe hartie de bucatarie. Se scot şi se arunca venele. Se taie in bucatele mici. Se pun deoparte.

Într-o tigaie medie non-stick se prăjeşte, ceasca (60 ml) de unt, la foc mediu, se adauga ceapa si usturoiul. Se prajeste amestecând, până se înmoaie, vreo 4 minute. Se adaugă ficatul de pui. Se continua prajeala amestecand, pana cand ficatul este roz in interior dar totusi ferm la exterior, inca vreo 4 minute. Se transferă amestecul in robotul de bucătărie. Se pune tigaia din nou pe aragaz si se adaugă brandy sau portul şi sucul de lămâie. La foc mediu se reduce amestecul de brandy si suc de lamaie la jumătate, apoi se adauga peste ficatul din robot împreună cu cimbrul, ienibaharul şi piperul. Piure. Pofta buna. :)

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Yummy! O sa fac si eu cat de curand pateu de pui acasa.

 

Ficateii de pui sunt foarte buni pentru prevenirea sau tratarea anemiei si pentru multe altele:

 

In randurile urmatoare ti-am pregatit 10 motive pentru a consuma frecvent ficat de pui pentru a te pune in tema cu proprietatile sale si sa te incurajam sa consumi in continuare:

 

N.B. Fiecare dintre valorile procentuale se refera la 100 g de ficat de pui consumat

 

1) Ajuta in prevenirea anemiei (vitamina B12- 352 %)

100 de grame de ficat de pui contine de trei ori mai mult din necesarul zilnic de vitamina B12, care ajuta in producerea globulelor rosii si in prevenirea anemiei.

 

2) Imbunatateste vederea (vitamina A – 288 %)

Multi oameni nu stiu ca ficatul abunda in vitamina A sub forma de retinol, alfa si beta-caroten incluzand licopen.

 

3) Imbunatateste fertilitatea (acid folic – 140 %)

Daca esti insarcinata sau vrei sa ramai insarcinata, consumul de ficat de pui te poate ajuta prin aportul ridicat de acid folic continut.

 

4) Mentine sanatoase tesuturile (Riboflavina/ vitamina B1 – 136 %)

Descuamarea pielii din jurul gurii, a nasului sau buzele uscate sunt cauze ale carentei de vitamina B1. Riboflavina sau vitamina B1 este responsabila pentru buna reproducere, crestere si refacerea tesuturilor.

 

5) Mentine glanda tiroida sanatoasa (Seleniu- 126%)

Ficatul de pui abunda in Seleniu, un mineral care mentine nivelul de Iod necesar bunei functionari a glandei tiroide.

 

6) Ajuta organismul sa lupte contra stresului (Acid Pantotenic -83 %)

Aportul de acid Pantotenic ajuta organismul sa combata stresul prin mentinerea unei bune functionari a adrelanalinei.

 

7) Mentine puternic sistemul imunitar (Fier – 72 %)

Fierul are dublu rol: previne anemia, dar intareste si sistemul imunitar.

 

8 ) Previne aparitia bolii pelagra (Niacina- 70 %)

Lipsa in organism de Niacina conduce la boala pelagra, care se manifesta prin delir, diaree, inflamarea membranelor mucoase si aspect de piele solzoasa. Carnea de pui si tonul sunt principalele surse de Niacina.

 

9 ) Mentine pielea, parul si unghiile sanatoase (proteine 52 %)

Principala misiune a proteinelor in organism este de a hrani parul, unghiile, pielea si muschii si sa le asigure un aspect sanatos.

 

10) Mentinerea dintilor si a oaselor intr-o stare sanatoasa (Fosfor 42%)

Fosforul continut de ficatul de pasare ajuta mentinerea unei danturi sanatoase si a unor oase rezistente, dat fiind ca mineralul Calciu nu poate face asta de unul singur.

 

Iata 10 motive destul de puternice pro-consumului de ficat de pui frecvent. Beneficiile se vor resimti in scurt timp, asa ca incearca sa aduci in felurile de mancare gatite cat mai des acest aliment.

Editat de Equilibrium Girl
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×