Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Painea urasc sa o cumpar de la magazin.

ador cand sunt acasa si o facem la masina de copt paine. Inventie minunata, vari totul inauntru, se ocupa ea de framantat,dospit,copt, in vreo trei ore scoti painea calda. Desi mai bine astepti sa se raceasca, uneori parca nu iti vine,insa.

Cei drept ingredientele sunt tot de origine magazioneasca, acu nu pot face faina-mi proprie, drojidia, apa, uleiul, sarea, sau chiar taratzele.... insa iese o paine mult mai gustoasa si satioasa.

Este mai compacta,nu ii pufosenia aia naspa la gust de magazin.

Dezavantaj:

-lasa mult mai multe firimituri,dar painea mi se pare normal sa lase firimituri.

- iesi mai scump decat cea luata la magazin, dar nu cu mult

 

 

La paine, chiar de nu o fac la cuptor, ca presupune framantat, dospit and all, sunt de parere ca cea facuta in casa ii mult mai buna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greu in ziua de azi.

M-am gandit eu la o solutie: daca imi cumpar un lot de 25 de ari (poate 50) prin apropiere pe acilea si il cultiv cu manutele mele voi sti sigur ca toate legumele, fructele sunt 100% naturale, apoi pentru produse lactate, carne ma imprietenesc cu niste oameni de treaba de la tara si ma aprovizionez de la ei. E greu dar nu e imposibil, nu? :tease:

 

 

Pippo, multumim pentru sfaturile practice :flowers:

 

mai da-ne cateva detalii in legatura cu painea (pita) aia pe care o pregatesti: intr-adevar painea si faina integrala sunt cele mai sanatoase, de unde cumperi faina integrala? e mai scumpa ca cea alba? pui drojdie sau grasimi la paine sau doar faina, apa (eventual lapte) si faina? nici cu tigaia n-am inteles...n-o pui in tava? (eu in tigaie inteleg cu ulei, nu cred ca o prajesti tu in ulei) :o:

 

ce pofta mi-ai facut! de abia astept sa vina Craciunu' sa simt miros de paine calda in casa..si toate cele

:P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit eu la o solutie: daca imi cumpar un lot de 25 de ari (poate 50) prin apropiere pe acilea si il cultiv cu manutele mele voi sti sigur ca toate legumele, fructele sunt 100% naturale, apoi pentru produse lactate, carne ma imprietenesc cu niste oameni de treaba de la tara si ma aprovizionez de la ei. E greu dar nu e imposibil, nu? :tease:

Pfff...piece of cake. Simplu. Daca stii cum sa fac rost de vreo cateva milioane de $ ca sa-mi cumpar si eu cateva hectare cultivabile p'acii pe unde salasuiesc eu, zi-mi si mie, nu fi secretoasa. :lol:

Intre timp oi pune niste patrunjel si marar prin fundu curtii, la primavara si ma rog sa nu treaca sconcul rezident din cartier sa se pise prin ierburile mele. :rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva lucruri despre paine:

 

Conform studiilor, cea mai sanatoasa paine este cea integrala.

 

Painea alba

 

Facuta cu faina rafinata, ce poate fi albita. Contine:

 

calorii – 235

fibre – 1,5;

carbohidrati – 49,3;

proteine – 8,4;

grasimi – 1,9.

 

Vitamine si minerale: de doua ori mai mult calciu decat cea integrala. Faina aba este fortificata cu calciu, niacina, fier si tiamina. Trei felii de paine alba furnizeaza circa o sesime din necesarul zilnic de calciu. Cromul este inlaturat din painea alba in timpul procesarii. Bolnavii de diabet au adesea nevoie de suplimente de crom.

 

Painea neagra

 

Facuta din faina de grau din care s-au inlaturat o parte din tarate; poate contine coloranti adaugati, precum caramelul(am vazut la tv ca unii producatori s-au prins ca lumea incepe sa caute paine neagra si de asta adauga coloranti). Contine:

 

calorii - 218;

fibre - 3,5;

carbohidrati - 44,3;

proteine - 8,5;

grasimi - 2,0.

Continutul de calciu este similar cu cel al painii albe.

 

Painea din germeni de grau se face cu faina neagra sau alba si cu minimum 10% germeni de grau procesati. Are la fel de mult calciu ca si cea alba, dar nivelurile celorlalti nutrienti este ceva mai mic ca la painea integrala.

 

Grahamul contine multe vitamine care lipsesc din painea alba

 

Painea integrala (graham)

 

Cunoscuta si ca paine intermediara. Contine:

calorii – 215;

fibre – 5,8;

carbohidrati – 41,6;

proteine – 9,2;

grasimi – 2,5.

 

Vitamine si minerale: cu 40 la suta mai mult fier decat painea alba si de trei ori mai mult zinc. Nivelurile de fosfor, magneziu si mangan sunt sensibil mai mari. Are mai multe vitamine B complex decat painea alba si cea neagra si contine vitamina E.

 

Grahamul, care contine faina de malt si boabe de grau adaugate, are nivelurile majoritatii nutrientilor mai ridicate decat painea neagra obisnuita. Patru felii de paine integrala furnizeaza peste 25 la suta din necesarul zilnic de fier al unei femei si 40 la suta din cel al unui barbat.

 

Concluzii:

Painea integrala e cea mai sanatoasa pentru ca:

 

- are cele mai multe vitamine si minerale ( pentru ca acestea se regasesc in tarate, care la painea alba sunt inlaturate de tot si la paine neagra o parte din ele)

 

- contine cele mai multe fibre, atat de necesare organismului

 

- nu creste riscul de diabet ca painea alba

 

- are cel mai mic nivel de calorii (deci nu ingrasa), cel mai mare nivel de proteine si cel mai mic nivel de carbohidrati.

 

Pfff...piece of cake. Simplu. Daca stii cum sa fac rost de vreo cateva milioane de $ ca sa-mi cumpar si eu cateva hectare cultivabile p'acii pe unde salasuiesc eu, zi-mi si mie, nu fi secretoasa. :lol:

Intre timp oi pune niste patrunjel si marar prin fundu curtii, la primavara si ma rog sa nu treaca sconcul rezident din cartier sa se pise prin ierburile mele. :rot:

 

1.Am vazut o tanti care cultiva legume pe balcon :D

 

2.Te poti intoarce in Romania sa retraiesti the romanian nightm...aaaaa, dream :)....

Editat de Equilibrium Girl
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2.Te poti intoarce in Romania sa retraiesti the romanian nightm...aaaaa, dream :)....

Nu e necesar. Se gasesc si cosmaruri canadiene daca chiar simte omul nevoia. :lol:

 

Apropo despre masina de copt paine, am avut si eu odata dar am renuntat. Cand fac paine de casa prefer sa o fac la cuptor iar aluatul mi-l framanta asta:

 

KITCHENAID%20K45SS%20CLASSIC%20STAND%20MIXER.jpg

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit eu la o solutie: daca imi cumpar un lot de 25 de ari (poate 50) prin apropiere pe acilea si il cultiv cu manutele mele

 

Nu vreau sa iti tai elanul, dar din cate stiu eu, daca terenul cultivat nu e pazit, recolta se fura.

 

 

Apropo despre masina de copt paine, am avut si eu odata dar am renuntat.

 

De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa iti tai elanul, dar din cate stiu eu, daca terenul cultivat nu e pazit, recolta se fura.

 

Atunci ma mut cu totul la tara (unde nivelul de stres e si foarte redus), imi fac o casuta modesta, o gradina cu de toate in spatele curtii, pomi fructiferi, amenajez un lac piscicol, cresc si pui si tin si o vacuta pentru lapte....totul eco 100 %....atat timp cat voi avea net si un barbat alaturi care sa impartaseasca aceleasi principii, o sa-mi lipseasca ceva? :D....vorba cantecului:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mb9pKGh09S4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ma mut cu totul la tara (unde nivelul de stres e si foarte redus), imi fac o casuta modesta, o gradina cu de toate in spatele curtii, pomi fructiferi, amenajez un lac piscicol, cresc si pui si tin si o vacuta pentru lapte....totul eco 100 %....atat timp cat voi avea net si un barbat alaturi care sa impartaseasca aceleasi principii, o sa-mi lipseasca ceva?

 

 

Stii exact ce vrei pentru a afla echilibrul in toate domeniile vietii, Equilibrium fato :)

 

Dar oare asta vrei? Sau odata aflata la tara te vei plictisi de albine si pui?

 

Vacuta pentru lapte... e mult de lucru cu o vacuta. Fanul trebuie cosit. Balegarul trebuie curatat zilnic. Hainele miros a balegar, nu ai ce face.

Cand ai vacuta, esti legata de casa, nu mai poti pleca nicaieri. Ca puii ii mai poate inchide vreo vecina de ai treaba la oras. Dar cu vacuta mai greu.

 

E mult mai confortabil sa cumperi un litru-doi de lapte de la tarani,caci la tara e ieftin.

Mai ales ca nu e necesar sa bei zilnic, ci asa, dozat, mai rar.

 

E stres si la tara, daca nu stii sa il gestionezi... sunt unii tarani care stiu sa bage stres in tine.

Si e mult de lucru... gradina, livada... toate consuma timp. Si trebuie sa iti arate vecinii pasii corecti in ingrijirea pamantului, asta in afara de cazul in care ai copilarit la tara si stii cand e timpul de plantat ceapa, cand trebuie varuiti pomii, cand se pliveste, etc.

 

Lacul piscicol... trebuie sa fie mare ca sa aiba pesti mari.

E de excavat, nu gluma...

 

In rest, suna bine visul tau ecologic si stres free.

Livada, gradina, stupi, gaini, asta se poate face mai usor, parerea mea, daca pui osul la treaba de dimineata pana seara, dar cu vacuta deja e prea greu.

Iarna ai concediu :) doar spargi nuci, verifici carnatii din pod, din astea.

 

 

 

Pasul 2: daca toate astea de mai sus nu te sperie, ai nevoie de bani pentru investit.

 

Chiar si o casuta modesta costa - cumparatul

Trebuie sa mai faci imbunatari la ea, daca nu vrei sa sufle vantul in casa, prin usi si ferestre cu lemnul lasat in ani.

 

Daca vrei apa in casa, la robinet, cu hidrofor in fantana, trebuie sa sapi santuri pentru tevi, sa le introduci in bucatarie.

Incalzirea la soba e romantica, dar cand te trezesti noaptea de 2-3 ori sa bagi pe foc, iti piere cheful de bucolic... cel mai practic lucru e o centrala pe lemne, care sa incalzeasca toata casa prin calorifere - un singur foc de facut.

 

Pasul 3: iti vinzi apartamentul si cumperi o casa la tara.

 

Cum iti par toate astea? :)

Editat de Hyohko
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×