Sari la conținut
Forum Roportal
Sara'

Idei pt casnicii bune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inteleg,

viata te'a pacalit si poate nu odata , asa ca ti'ai creat sisteme de protectie .

N'am sa mai comentez pentru ca este viata ta .

Daca e corect sau nu, tu vei stabili asta . smile.png

Viata este o calatorie cu urcusuri si coborasuri, pe care fiecare o percepe in felul sau.

Nu face confuzie intre om si animal. Nici gelozia nu este aceiasi . La om provine din ratiune si se transforma in emotie , la animal este doar emotie nepervertita de minte .

Daca ar fi rationala, nu s-ar omori din gelozie.

Sentimentul de gelozie nu vine din nesiguranta fata de tine, ci fata de cel care face obiectul geloziei. Cata incredere as putea avea eu in intentiile unei necunoscute ? Iar daca sotul ar raspunde aceleia, inseamna ca nu am incredere in mine, si de aceea sunt geloasa ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La omor se ajunge atunci cand gelozia este reprimata Atunci, barbatul ala tacut care'si inclesteaza pumnii de cate ori se simte amenintat iti pune perna pe fata sufocandu'te in somn .

.

Daca ar fi rationala, nu s-ar omori din gelozie.

 

 

Sentimentul de gelozie nu vine din nesiguranta fata de tine, ci fata de cel care face obiectul geloziei.

Sentimentul de gelozie vine din propia'ti nesiguranta , din propia ta lipsa de iubire autentica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand spun demonstratii, ma refer la modul in care sunt tratata de sot, daca este dispus sa asculte ce am de spus, daca stie sa ma sustina, sa ma ocroteasca cand am nevoie, sa fie alaturi de mine, mai ales la greu. Astea sunt demonstratii de iubire si fidelitate emotionala si sentimentala.


Ravl, tu nu ai intalnit persoane care se iubesc pe ele insele, dar devin geloase in prezenta cuiva care ii inspira admiratie ? Eu, da. Si am fost f neplacut surprinsa.

Observ ca avem experiente de viata diferite, dar ascunsul capului in nisip nu este o solutie.

Editat de Lizbeth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ravl, tu nu ai intalnit persoane care se iubesc pe ele insele, dar devin geloase in prezenta cuiva care ii inspira admiratie ? Eu, da. Si am fost f neplacut surprinsa.

 

Aia nu este gelozie, este invidie . Vibrational sunt asemanatoare si au aceiasi sursa . Ego'ul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii se cred deasupra tuturor si au impresia ca le stiu pe toate.

Unii sunt atat de siguri pe ei, incat atunci cand cad nu mai sunt capabili sa se ridice. Cei care isi inchipuie ca au raspunsuri la toate, se afla intr-o mare eroare. Viata si casnicia presupun tatonari, sentimente, emotii, nehotarari si, in cele din urma, decizii.


Insasi nesiguranta de sine ne face sa ne gandim, mereu, la 'drobul de sare'. Ce-ar fi daca, daca, daca, daca... as lua-o razna sa traiesc asa. Consider ca asemenea framantari/scenarii sunt total nesanatoase relatiei.

Si, ce solutie ai ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii se cred deasupra tuturor si au impresia ca le stiu pe toate.

Unii sunt atat de siguri pe ei, incat atunci cand cad nu mai sunt capabili sa se ridice. Cei care isi inchipuie ca au raspunsuri la toate, se afla intr-o mare eroare. Viata si casnicia presupun tatonari, sentimente, emotii, nehotarari si, in cele din urma, decizii.

Nu te'am luat de sus , insa banuiesc ca ceva te'a deranjat in remarcile mele .

Viata si casnicia presupune si armonie , insa putin se pot lauda cu asta .

Si nu fac referire la mine .

O seara frumoasa !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am solutii pentru nimeni. Fiecare trebuie sa-si gaseasca propriul echilibru, ce a mers la mine nu merge la altul si tot asa.

Vorbesc din experienta mea de viata, atat, din care am invatat destule si inca mai am de invatat. Pentru a ajunge la echilibru, am cazut si m-am ridicat si am luptat, de cele mai multe ori chiar cu mine insami, dar a meritat pentru ca am invatat si am crescut mare smile.png

Viata inseamna caderi si ridicari, greseli si invataminte.

Nu mai stiu cine zicea : " Cu cat stiu mai multe, cu atat imi dau seama ca nu stiu nimic ".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu poa sa aiba in portofel si poze cu amantele, nu am fost niciodata curioasa sa-l cotrobai biggrin2.gif

 

Nici mie nu-mi place si nu ma preocupa sa-l urmaresc sau sa caut in buzunare desi ar trebui macar la hainele inainte de spalat ca mereu se umple masina cu de toate alea din buzunare: bani iar maruntisul face sa scartziie masina rau de tot, hartii cu tot feluri de notitii scrise, carti de vizita, pachetul de batista din hartie, chestia de sters ochelarii e un material special, pixuri, scobitori, chei, servetele, furulita de plastic, receipte de la credit card si alte cumparaturi, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care isi inchipuie ca au raspunsuri la toate, se afla intr-o mare eroare.

 

Fiecare om considera ca are raspunsuri la toate. In adancul lui asa gandeste tot omul, chiar daca unii la suprafata apar modesti si spun ca ei nu le stiu pe toate. Raspunsurile lui bineinteles si daca acestea sunt gresite sau corecte...sau faptul ca omul traieste cu impresia ca ale lui raspunsuri sunt corecte, asta e cu totul altceva.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×