Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Care sunt cele mai importante 5 filme?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gandit ca dupa crearea subiectului "Care sunt cele mai importante 5 carti?" in aceasta arie, sa va adresez aceeasi intrebare in ceea ce priveste "filmele".

Cerintele sunt similare celor de la subiectul anterior (vezi linkul de mai sus!).

Daca nu aveti rabdare sa le cititi, atunci, va rog, raspundeti pe scurt la urmatoarea intrebare:

 

Care sunt cele mai importante 5 filme artistice/ documentare/ de animatie (pot fi si filme seriale) care mi-au influentat viata/ care mi-au placut cel mai mult/ pe care le recomand altora etc.?

 

Postarile acestor topice la rubrica filosofie, ce sunt, statistici matematice sau provocari algebrice ?

Vezi ca ai luat-o razna ! Sau vrei sa testezi abilitatea moderatorilor ? pleasantry.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in ce priveste cartile, am dificultati, in ce priveste filmele mi-e imposibil sa scriu doar 5.

 

Hannibal/Red dragon/Silence of the lambs/Hannibal Rising

Before sunset/Before sunrise (Astept sa vad Before midnight)

Pay it forward

Schindler's List

La vita e' bella

 

The boy in the stripped pajamas

Quills

Perfume

The stoning of Soraya M

Desert Flower

Agora

The lives of others

Freedom Writers

Black Swan

Hotel Rwanda

The pianist

Katyn

Inside I'm dancing

Defiance

The last samurai

The bicentennial man

Twice born

Enemy at the gates

The curious case of Benjamin Button

300

Troy

 

Tot din liste..

Editat de S.M. Poupincourt
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@GeoFiloRo

Ai "trantit-o" si tu acum... In plus, scrii "colorat" de parca ai fi moderator.

Am scris la celalalt topic de ce am ales sectiunea "Filosofie".

In ceea ce priveste "Filmele" am propus un top 5 al filmelor care pot influenta filosofia noastra de viata.

Filosofia nu este un monopol al "filosofilor". Filosofia poate fi exprimata si pe canalul de comunicare al artelor.

Cand v-am propus sa listati 5 filme "care v-au influentat viata" m-am referit la filme care au avut un atat de mare impact asupra voastra incat v-au "pus pe ganduri" in sens filosofic, nu filme pe care le-am vazut, ne-au placut, le-am uitat.

 

In ceea ce ma priveste, cele 5 filme din top-ul preferintelor mele (lista enumerata si mai sus) pot fi considerate ca filme in mod fundamental "filosofice":

1. Zorba The Greek cu un corespondent in cartea omonima a lui Nikos Kazantzakis si care propune "o filosofie de viata" relativ socanta, intregul film fiind, de fapt, o pregatire a maretului final in care eroul, dintr-o data saracit dupa ce a investit totul (bani, timp, "suflet") intro afacere care parea infailibila, in loc de a dispera, realizeaza ca, tocmai prin acest esec, a devenit liber si incepe sa danseze pentru a-si exterioriza bucuria.

2. The Fisher King: un om obisnuit dar, care urmand o traiectorie asemanatoare lui Don Quijote, ajunge contaminat de "nebunia" unui exilat social si va trebui sa gaseasca "Graalul" inainte de a-si putea relua viata obisnuita, insa, de data aceasta, din postura unui om "initiat" care deja a invatat "intelepciunea"...

3. The Silent Flute: un film in care sunt simbolizate toate treptele unei initieri spirituale complete de la nivelul de novice pana in stadiul final in care eroul se regaseste pe sine conform indemnului socratic "Cunoaste-te pe tine insuti!" (fapt simbolizat prin oglinda care il asteapta la capatul drumului) inainte de a deveni la randul sau maestru (maestrul sau, interpretat de David Carradine, aparea ca un orb intrucat nu mai avea nimic de vazut, in schimb, cunostea "totul" - probabil ca toata lumea si-l reaminteste pe Carradine mai ales din celebrul serial "Kung Fu" pe care uitasem sa il trec).

4. The Mists of Avalon: un film care aparent surprinde conflictul initial dintre crestinism si religiile precrestine dar care, de fapt (ceea ce se reveleaza la finalul filmului), prezinta modul in care religia crestina a absorbit "vechile cai" pagane redandu-le o noua viata. Bineinteles ca aceasta viziune este sugerata la nivel filosofic, nu teologic.

5. Highlander: reprezinta un fel de mit modern al nemuririi in care personajul principal, un cavaler modern, aproape nemuritor find, isi pune "viata" in slujba unor idealuri morale mai inalte prin comparatie cu cele ale majoritatii "semenilor".

Nu va voi plictisi cu detalii suplimentare. Sper ca descrierile mele succinte sa reprezinte un imbold si pentru voi in sensul de a cauta mai multe informatii despre aceste filme pe care vi le recomand cu caldura.


Vezi ca ai luat-o razna ! Sau vrei sa testezi abilitatea moderatorilor ? pleasantry.gif

 

Ti-am raspuns mai sus la aceasta intrebare, iar daca am luat-o sau nu razna, nu esti tu abilitat(a) sa judeci!

 

 

 

Postarile acestor topice la rubrica filosofie, ce sunt, statistici matematice sau provocari algebrice ?

 

 

Pentru tine care te consideri o "perla a filosofiei" ma asteptam sa fie o provocare filosofica, adica:

1. sa scrii sirul primelor 5 numere naturale nenule astfel incat fiecare termen sa fie succesor al celuilat in sensul respectarii urmatoarelor doua conditii: t > t[i-1] si abs(t-t[i-1]) = 1 pt. orice i > 1;

2. in dreptul fiecarui termen sa scrii un titlu de film filosofic;

3. fiind o "perla a filosofiei" este de asteptat sa comentezi si fiecare titlu, nu cum am facut noi ci, in conformitate cu autoritatea ta de "filosof" consacrat ca sa "luminezi" mintile intunecate.


Nu sunt "statistici matematice" ci este "statistica aplicata in stiinte socio-umane".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez filmul Lawrence al Arabiei, la capitolul filme care m-au impresionat si influentat. Dar nu mai refac acum clasamentul.

Am citit si cartea "Cei sapte stalpi ai intelepciunii". De data asta atat cartea cat si filmul sunt remarcabile fiecare in felul sau. Totusi eu sunt de parere ca este indicat sa vezi intai de toate filmul, altfel se suprapun imaginile plasmuite de imaginatia ta la citirea cartii peste cele din film si rezultatul poate fi un talmes-balmes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- Angélique, marquise des anges

- Un homme et une femme

- Roman Holiday

- The Great Gatsby

- Clanul Sicilienilor

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A inceput un nou sezon al serialului "True Blood" care ne poate influenta un pic ca sa vedem "out of the box". Este un alt serial reusit care reactualizeaza mituri despre vampiri, zane, shapeshifteri etc. convietuind alaturi de noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Care sunt cele mai importante 5 filme artistice/ documentare/ de animatie (pot fi si filme seriale) care mi-au influentat viata/ care mi-au placut cel mai mult/ pe care le recomand altora etc.?

Nu cred ca mi-a influientat sau schimbat viata nici un film cum nu cred ca a facut-o nici o carte citita.

de placut sunt prea multe sa incapa intr-o lista de 5, 10 sau 50 :) de recomandat, voi recomanda 5 filme

 

1. Amelie - poezie si muzica.

2. Dogville - filmul de referinta al lui Von Trier din punctul meu de vedere

3. Mr. Nobody

4. The Hours

5. Pulp Fiction

A inceput un nou sezon al serialului "True Blood" care ne poate influenta un pic ca sa vedem "out of the box". Este un alt serial reusit care reactualizeaza mituri despre vampiri, zane, shapeshifteri etc. convietuind alaturi de noi...

 

il consider un serial foarte slab. o productie comerciala fara absolut nici un substrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il consider un serial foarte slab. o productie comerciala fara absolut nici un substrat.

 

True Blood este cam la fel de "slab" ca toate serialele ultimilor ani (totusi mai bun decat majoritatea serialelor recente si cel mai reusit comparativ cu serialele de aceeasi "natura"). De altfel, dupa Babylon 5 nu cred ca am mai intalnit un scenariu macar la fel de "inteligent".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×