Sari la conținut
Forum Roportal
kokos rum

Cum iti educi seful?

Postări Recomandate

Nu vreau sa-l educ. Mi-e suficient sa moara, la o adica.

 

Nu esti inconsecventa? Ori vrei sa moara seful tau, ori numai femeile?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred, totusi, ca femeile pot fi la fel de buni sefi ca si barbatii.

Se spune ca barbatilor sefi le place foarte mult sa se auda vorbind. In cazul femeilor sefi acestea prefera sa ii lase si pe ceilalti sa vorbeasca si sa isi spuna opiniile.

Cred ca rezultatele vorbesc despre competenta sefului si de ce nu a intregului colectiv ?

Important este cat de eficient isi fac treaba, dar seful isi poate face bine treaba doar daca oamenii alflati in subordine ii accepta autoritatea.

In pozitii care au fost detinute cu preponderenta de barbati, competenta femeilor este deseori pusa sub semnul intrebarii. In aceste situatii, managerii femei se pot confrunta cu un dublu standard.

Trebuie sa fie extra-competente pentru a fi recunoscute ca fiind eficiente.

 

 

Mda. Am citit si eu articolul asta. cu ceva timp in urma.

 

Asa cum tu spui ca te raportezi la experienta ta, asa spun si eu ca femeile sefe pe care le-am cunoscut nu aveau rezultate nemaimpomenite, nimic iesit si comun. Ele se pricep sa execute, nu vin cu initiativa. Sunt mai fricoase sau cel putin asa le percep eu. Barbatii insa coordoneaza mult mai bine. Am cunoscut sefi barbati care isi tratau subalternii diferit, in functie de caracterul fiecaruia, pe cand femeile stiu una si buna: "faci asa...eu stiu cel mai bine...la mine da rezultate" Nu neg faptul ca poate am avut eu ghinion sa intalnesc femei sefe numai dupa tiparul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au spus aici multe pareri. Probabil ca adevarul este undeva la mijloc, nu putem generaliza nici intr-un sens, nici in altul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt multumita de sefii mei actuali, care-s directorul si directorul adjunct (in primul caz un barbat, in al doilea o femeie). Nu-s perfecti, dar au destule calitati incat sa faca defectele pe care le au suportabile. De ea imi place mult pt. ca-i o femeie demna, care desi e frumoasa nu apeleaza niciodata la farmecele feminine pt. a obtine ceva, nici nu se pleaca sau pisiceste in fata unui sef mai mare. Asa ceva vezi extrem de rar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici nu se pleaca sau pisiceste in fata unui sef mai mare

Totally not kinky... :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×