Sari la conținut
Forum Roportal
kokos rum

Cum iti educi seful?

Postări Recomandate

Stiu, draga mea, nu e frumos si nici de laudat sa faci asa ceva, insa eu am renuntat demult sa cred intr-o lume dreapta. Daca vrei sa supravietuiesti, daca vrei sa nu-ti faci nervii varza, n-ai incotro, trebuie sa manipulezi, iar a exploata slabiciunile unor oameni lipsiti de demnitate, insa din cale-afara de orgoliosi, nu-i chiar asa un pacat. Singurul lucru pe care nu l-as face niciodata, nici cu pusca la cap, ar fi sa lingusesc. :)

 

:friends: Nicio critica.

 

Eu am constatat ca e mult mai eficient sa investesti energia, pe cat posibil, in interactiunile cu oameni care stiu / pot functiona la alt nivel, insa asta nu inseamna ca cine "o cauta" cu dinadinsul, insistent, presant, e musai sa ramana "nesatisfacut".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:friends: Nicio critica.

 

Eu am constatat ca e mult mai eficient sa investesti energia, pe cat posibil, in interactiunile cu oameni care stiu / pot functiona la alt nivel, insa asta nu inseamna ca cine "o cauta" cu dinadinsul, insistent, presant, e musai sa ramana "nesatisfacut".

 

De ce nu o investesti in tine intati si apoi daruiesti celor din jur. De ce sa interactinezi cand poti darui. Suna a targ interactiunea asta.

Editat de Sase-sase
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:friends: Nicio critica.

 

Eu am constatat ca e mult mai eficient sa investesti energia, pe cat posibil, in interactiunile cu oameni care stiu / pot functiona la alt nivel, insa asta nu inseamna ca cine "o cauta" cu dinadinsul, insistent, presant, e musai sa ramana "nesatisfacut".

Nu investesc in oameni care n-au respect nici macar pt. propria persoana, d-apoi pt. altii, si pe care, la randul meu, nu ii respect, pur si simplu incerc sa imi fac viata cat mai suportabila alaturi de ei, sa fac ca timpul pe care il impartim, fara voia noastra, sa fie cat mai lipsit de conflicte, de impunsaturi de si de rautati. :friends: Iar in ceea ce-i priveste pe cei dragi, nu stiu daca cuvantul investitie e potrivit, pt. ca nu vreau ca atunci cand daruiesc ceva sa ma astept sa primesc inapoi neaparat. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O vorba sa o shimb, pe care vad mi-i refuzi.

Alta data, la fel voi proceda; interactiune se numeste. :)

 

E ok pentru mine sa daruiesti altora. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De educat, e greşit să educi oamenii, iar de cele mai multe ori e şi imposibil. Dar de

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interactiunea trebuie sa presupuna reciprocitate si respectarea individualitatii distincte a fiecaruia. "Targurile" acestea si mai ales cele economice, au pus bazele bunastarii generale, iesirii din epoca feudalismului si inrobirii, in care numai unii trebuiau sa dea, iar ceilalti privilegiati sa primeasca. Deci nu trebuie incurajate relatiile de tip feudal prin nici un mijloc, la locul de munca sau in privat, fiindca se creeaza inegalitati sociale. E firesc sa imi desfasor activitatea pentru un salariu corespunzator muncii prestate, valorii pe care o pun in munca mea si satisfactiei profesionale pe care o resimt. Nu fac un serviciu gratuit societatii ci un serviciu bazat pe reciprocitate, de la care nu ma sustrag. E mai corect asa, in limite si reguli definite. Aceasta este educatia minima pentru ca sa nu se simta nimeni frustrat in ceea ce face sau prin pozitia ocupata la un moment dat, de subordonat sau sef.

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×